Методична служба Черняхівської ЦРБ

             Місія методичної служби - методичне      та інформаційне забезпечення діяльності бібліотек 

Завдання методичної служби:

- Нормативно-правове забезпечення діяльності публічних бібліотек .
- Виявлення інформаційних потреб і задоволення запитів бібліотечних працівників для розвитку професійної діяльності.
- Формування та використання інформаційної бази даних про бібліотечний досвід.
- Організація безперервної професійної освіти бібліотечних працівників району.
- Вивчення та впровадження нових інноваційних бібліотечно-інформаційних технологій в практику роботи бібліотек району.
- Підготовка та видання методичних матеріалів з актуальних проблем діяльності бібліотек.
- Аналітична діяльність, вивчення досвіду роботи бібліотек.

Форми науково-методичної роботи:

- Інструктивно-методичні матеріали (інструкції, Положення, листи, Правила роботи і т.д.).
- Методичні семінари, практикуми, майстер-класи, виробничі наради, тренінги і т.п
- Методичні консультації та бібліотечно-бібліографічні довідки.

Методико-бібліографічний фонд:

- Директивні та регламентуючі документи з бібліотечної справи;
- Документи з теорії, методики та організації бібліотечної роботи, практичні посібники, навчальні посібники з бібліотекознавства та бібліографії;
- Довідники і стандарти; - Бібліотечна періодика;
- Папки -накопичувачі, що включають плани, звіти, аналізи, бібліотечні видання та інформацію про діяльність публічних бібліотек району, аналітичні довідки;
- Накопичення актуальних статей з фахових періодичних видань, що мають практичне значення для бібліотечних фахівців;
- Методичні папки -досьє з планами нарад і семінарів;

-Методичні та бібліографічні посібники, підготовлені та видані працівниками відділу.  
               Нормативно-правова база
Закони, постанови, накази:

Інструкції, методичні поради, нормативи:
Державні програми:

Стандарти (міжнародні, державні, міждержавні):


Документи бібліотечних асоціацій:

 

Про наш благословенний рідний край

( До 85 річчя створення Житомирської області)

 

                                           Методиче орієнтування

 

     Житомирщина- мальовничий, чарівний край. У народі кажуть: кожна травинка зростає на своєму корені. Нашим духовним коренем є відчуття свого народу,оточення і того клаптику землі на якій ми зростаємо.

     Скажеш Житомирщина, і тепла хвиля підкотиться до серця кожного, хто тут народився і виріс, бо вважає, що його край - найчудовіша, найчарівніша сторона України. Так, гарна наша Житомирщина. Та обличчя області-це не тільки краса природи, це передусім її люди. Це завдяки їх працьовитим рукам створено те, чим пишаємося ми, зустрічаючи славний ювілей - 85–річчя утворення Житомирської області.

Житомирська область утворена 22 вересня 1937 року та розташована у центральній частині Східноєвропейської рівнини на півночі Правобережної України. ЇЇ площа складає 29,9 тис. кв. км (5 місце по Україні)

Область представляє собою розвинутий аграрно-індустріальний регіон України. Основними галузями є сільське та лісове господарство, харчова промисловість, виробництво неметалевих мінеральних виробів, добувна, деревообробна, целюлозно-паперова та легка промисловості. Житомирщина багата на мінерально-сировинні ресурси, є лідером в Україні у виробництві багатьох видів продукції, зокрема, тканин, виробів з каменю, паркету дерев’яного щитового, котлів центрального опалення, щебеню та каменю дробленого, взуття.

Вигідне географічне розташування регіону, його мінерально-сировинний, природний, людський потенціали сприяють зростанню зацікавленості з боку вітчизняних та іноземних інвесторів у вкладанні інвестицій.

Природоохоронні, пізнавальні, наукові, рекреаційні функції на Житомирщині здійснюються на численних об'єктах природно-заповідного фонду, серед яких: Поліський природний заповідник, заказники «Камінне село», «Дідове озеро», «Над Тетеревом», «Словечанський кряж», «Модрина» пам'ятки природи «Життєдайне джерело Богородиці», «Баранячі лоби», «Ольжині купальні», Скеля «Голова Чацького», Скеля Крашевського тощо.

Важливою складовою туристичної привабливості Житомирської області є музеї, пам'ятки історії, археології та монументального мистецтва.               

       На державному обліку в області  перебуває 3202 пам’яток, у тому числі археології – 805, історії – 2317, монументального мистецтва – 80.                

   До Державного реєстру нерухомих пам’яток України національного значення занесено 16 пам’яток, у тому числі археології – 12, історії – 3 та монументального мистецтва – 1.

Майже триста тисяч предметів історико-культурної спадщини, значна частина яких є унікальними, зберігають музеї області, зокрема, єдиний в Україні Музей космонавтики та меморіальний музей С. П. Корольова, обласний краєзнавчий та його відділ - музей природи, музей коштовного і декоративного каміння, історико-культурний комплекс “Замок Радомисль”, де розташований музей української домашньої ікони та старожитностей, обласний літературний музей, меморіальні музеї В. Г. Короленка, Лесі Українки, Оноре де Бальзака, музей - садиба М.Т. Рильського та ін.

Житомирська область має багату історію, неповторні мальовничі краєвиди, самобутню культуру, в яку яскраві сторінки вписано Сергієм Корольовим, Святославом Ріхтером, Борисом Лятошинським, Лесею Українкою, Оленою Пчілкою, Іваном Огієнком, Володимиром  Короленком, Максимом Рильським, Борисом Теном, Іваном Кочергою, Михайлом Драгомановим, Олегом Ольжичем, Володимиром Антоновичем, Юзефом Крашевським, Сигізмундом Сєраковським та багатьма іншими видатними громадськими, політичними і культурними діячами минулого та сучасності.

 Як і в минулому, сучасна Житомирщина  – один з найважливіших регіонів України, в якому сфокусовані найсуттєвіші риси буття нашого народу. За свою історію вона зробила неоціненний внесок у розвиток світової цивілізації, стала основою, серцевиною розбудови не тільки Української держави, а й усієї слов’янської спільноти. Саме на цій землі протягом віків відбувалися важливі історичні події, в яких вигартувався український народ, сформувалися засади і традиції української державності.

Сьогодні Житомирщина – одна з провідних областей незалежної Української держави, вагома частка у її історії, культурі, економіці тощо.

У дні святкування 85-ї річниці утворення Житомирської області в бібліотечних закладах рекомендуємо:

-          провести бесіди, круглі столи, тематичні вечори - «Мій край, моя земля золотокрила», «Прийди до рідної землі й земля пригорниться до тебе» , кн.-ілюстративна виставка:« Древлянському краю – 85»

-          організувати експозиції та книжкові виставки «Житомирщина.    З минулого в майбутнє»;

-         провести творчі зустрічі з відомими людьми краю  “Гордість землі Житомирської”;

 

Пропонуємо орієнтовну тематику заходів для   

дітей та молоді

Для дітей молодшого шкільного віку

«Люби і знай свій рідний край»

«Моя країна моїми очима»

«Країна моїх мрій»

«Колосок пам’яті»

«Мій рідний край»

«Чи знаєш ти свій край?»

Для середнього шкільного віку

«Відкрий для себе Житомирщину»

«Моє село – моя гордість»

«Берегиня Житомирщини»

«Житомирщина  – наш маленький Всесвіт»

«Мій мальовничий рідний край»

«Сторінки історії мого села»

«Історія рідного краю»

«Зустріч з народними умільцями краю»

Для старшокласників

«Я – Житомирщини гордість і надія!»

 «О, рідна земле,  милий краю, вражає нас твоя краса!»

«Усі стежки у рідній Україні освячували слово і красу»

«Золота криниця мого дитинства»

«Гордість моєї землі»

«Мій рідний край ні з чим не порівняти»

«Легенди нашого краю»

«Люди, які прославили мій край»

«Ніхто не забутий, ніщо не забуте»

«Моя земля – земля моїх батьків»

«Джерела духовності мого краю»

«Літопис мого родоводу»

 

 

   Відзначити цю дату пропонуємо проведенням Дня інформації на тему: «Моя рідна сторона». В рамках Дня інформації доцільно організувати відкритий перегляд літератури про Житомирську область за розділами:

-Житомирщина:що?де?коли?(довідкові, інформаційні видання про область)

-Історії немеркнучі рядки

-Люди-гордість нашого краю

-Літературна Житомирщина

В рамках Дня інформації можна провести вікторину, бібліографічний огляд літератури, презентацію нових книг краєзнавчої тематики.

Найбільшим інформаційним джерелом в даному питанні повинна стати  краєзнавча картотека, в якій необхідно виділити рубрику «Житомирщині-85».

Відзначення 85-річчя утворення Житомирської області має велике історичне, суспільно-політичне та культурне значення для області і держави загалом, адже всі заходи будуть спрямовані на зміцнення політичної стабільності у суспільстві, ствердження засад української державності, популяризації духовних та культурних цінностей, ідейних орієнтирів, покращення життєзабезпечення населення Житомирської області.
                                                                   До уваги бібліотечних працівників!

 

     Краєзнавча бібліотечна діяльність – одна з унікальних сфер діяльності, яка відрізняє місцеві публічні бібліотеки від інших бібліотек, надає їм місцевого колориту, регіональної специфіки. Саме в цих бібліотеках були започатковані кращі традиції формування, збереження і надання у громадське користування краєзнавчих і місцевих видань.  Бібліотеки є центрами краєзнавчої роботи в своїх регіонах.

     Нині особлива увага звертається на відтворення історії рідного краю, міста, села, що здійснюється за участю працівників бібліотек та тих ентузіастів-краєзнавців, які не байдужі до висвітлення історичної спадщини народу, його духовної культури.

     Працюючи творчо, враховуючи зростаючий інтерес користувачів до подій минулого, бібліотекарі відчувають гостру потребу та відповідальність за організацію, вивчення та донесення знань, аби повернулась до народу його пам’ять, історія, культура, вміння та дух українства.

    Така місія належить нам, бібліотекарям, адже народознавча, краєзнавча робота – одна із пріоритетних для нас.

   Досягненню цієї мети слугуватиме оголошений центральною бібліотекою конкурс «Мій край-моя колиска», що триватиме з лютого до вересня 2022 року .

1.        Завдання конкурсу: активізація краєзнавчої діяльності, популяризація краєзнавчих фондів та інформаційних ресурсів бібліотек, вивчення та поширення кращого досвіду краєзнавчої роботи бібліотек громади

2. Учасники конкурсу – бібліотечні працівники, бібліотечний актив, користувачі бібліотек небайдужі односельці різного віку.

3.     Для участі в конкурсі сільські бібліотеки до 1 вересня 2022 року подають до Черняхівської центральної бібліотеки  узагальнений опис роботи своєї бібліотеки по краєзнавству. Зміст роботи може бути представлений як у форматі А4 (з фотографіями) так і у вигляді слайд-презентації.

   Об’єм сторінок та слайдів не обмежений. Надісланий матеріал буде узагальнений та представлений на святі, присвяченому Всеукраїнському дню бібліотек.   За кращі роботи бібліотечні працівники отримають грамоти та подяки.                                                               

   

                                                                                      Увага! Конкурс!

 

      Реклама органічно ввійшла в діяльність кожної бібліотеки, її користувачів, та віддзеркалює не тільки інформаційні ресурси, але й можливості, технології, а також безпосередньо створює імідж бібліотечній установі та її працівникам.

     Бібліотечна реклама повинна привернути увагу до послуг бібліотеки та її інтелектуальної продукції, зацікавити користувачів і переконати їх скористатись рекламованою послугою, стимулювати використання бібліотечних послуг. Тільки така реклама може забезпечити довіру населення до бібліотеки, слугуватиме засобом управління рішеннями користувачів.

   Кожен бібліотечний працівник може по своєму розповісти про свою бібліотеку, про її послуги, використовуючи для цього різні форми та методи. Це і буклети, листівки, закладки, пам’ятки,путівники , портфоліо і, звичайно, слайдові та відео презентації.

   Черняхівська центральна бібліотека оголошує конкурс серед сільських книгозбірень  «Повідомте всіх про себе» (на кращу рекламу своєї бібліотеки).

  Мета та завдання  конкурсу:

-         активізація творчості бібліотечних працівників;

-         підняття іміджу бібліотек через рекламну продукцію;

-         пошук нових, не ординарних та ефективних форм пропаганди бібліотеки;

-         створення  умов  для обміну креативними ідеями, втілення цікавих рекламних проєктів і  професійного зростання у галузі реклами бібліотеки;

-         виявлення та підтримка творчо працюючих бібліотекарів, організація широкої демонстрації їх досягнень, популяризація та поширення їх досвіду;

-         привернення уваги громадськості, органів влади до потреб публічних бібліотек;

-         підвищення престижу та соціального статусу бібліотечної професії; 

                       Учасники конкурсу:

                     -   до участі у конкурсі запрошуються усі бібліотекарі громади.
                     -   конкурсні матеріали подаються за адресою : смт Черняхів, центральна   бібліотека.вул.Житомирська,2  ; ел адреса  biblioteca_ch@ukr.net

 

       

                       Конкурсні вимоги:

 

-         час проведення: лютий-вересень 2022 року.

-          учасники конкурсу подають матеріали на розгляд   до 10 вересня 2022 року  в довільній   формі, обсяг – необмежений.

-           головними критеріями оцінки конкурсних робіт будуть: важливість, актуальність, корисність, престижність, легкість сприйняття та естетична насолода. відповідність роботи до умов конкурсу та його темі.

                Кращі роботи, за які бібліотекарі отримають грамоти та подяки, будуть представлені  на святі, присвяченому Всеукраїнському дню бібліотек.

   

                        Працюємо онлайн: 

прості кроки до переформатування професійної роботи

 

(Методичні поради щодо використання платформи Zoom

для бібліотекарів публічних бібліотек)

 

       Друзі,  наразі  всі  ми  опинилися  у  ситуації,  коли  робота  стає

дистанційною.  Будь-яке навчання або нарада  тепер відбувається онлайн. А

тому ми маємо опанувати нові ресурси. Одним  із таких корисних ресурсів є

програма  Zoom.  Її  використання  зараз  напрочуд  актуал ьне,  тож  ми

рекомендуємо  використовувати її  не лише зараз, а й  надалі, якщо так буде

зручно за різних обставин.

       Дані методичні поради допоможуть:

-  проводити робочі наради з членам колективу, що працюють

дистанційно;

-  організовувати методичні семінари в режимі онлайн;

-  Організовувати та проводити освітні й культурні заходи (тренінги,

мінілекції, інформаційні години тощо) для своїх користувачів у

віддаленому режимі.

 

                                  Загальні рекомендації

       Для  початку,  що  таке  Zoom  та  в  чому  його  переваги?  Звісно,

застосунків для  відеоконференцій існує немало, та чому саме ця програма

набула такої популярності останнім часом?

      Стабільний аудіо-  та відеозв’язок з кожним учасником конференції  –

це  не  така  вже  й  рідкість,  та  все  ж  якість  зв’язку  більше  залежить  від

інтернет-з’єднання.

      Однією  з  головних  переваг  даної  програми  є  зручність  демонстрації

екрану:

-  Демонстрації  зі  звуком  (презентація  може  бути  не  лише

графічна, а і й містити відео та аудіо);

-  Демонструвати  можна  не  весь  екран,  будь-яку  програму  або

вкладення  окремо. Немає жодної необхідності показувати співрозмовникам

ваш  робочий  стіл,  якщо  ви  цього  не  хочете,  можна  демонструвати  лише

програму для презентацій або браузер і т. ін..;

-  Корисним  об’єктом  для  демонстрації  є  інтерактивна  дошка,  на

якій організатор конференції та кожен з учасників мають можливість щос ь

писати,  малювати.  Саме  так  обговорення  набуває  наочної  деталізації.  До

речі, під час демонстрації будь-якої презентації в  учасників та організатора

також є можливість демонструвати зі свого  ПК  зображення, робити огляд

певних сайтів тощо.

    У  Zoom  під час конференції також можна листуватися в чаті. Кожен

може  знайти  таку  функцію  на  панелі  інструментів.  Онлайн-листування  –

зручна річ,  особливо тоді, коли з певних причин не працює ваш мікрофон.

У  чаті  можна  звернутися  до  всіх  учасників  або  ж  до  окремого

співбесідника.  Також  Zoom  передбачає  можливість  створення  групових

чатів з вашими контактними особами для обговорення деталей вже минуло ї

конференції або узгодження нової.

       Під час конференції можливе ведення відеозапису, якщо це необхідно

для  подальшого  перегляду.  Відеозапис  може  відбуватися  автоматично,

якщо  модератор  встановлює  це  в  налаштуваннях,  але  цього  робити  не

рекомендуємо.  Не  ко жна  конференція,  і  не  завжди  повністю  має  бути

записана.  До  того  ж,  вважаємо,  що  ввімкнення  відеозапису  має  бути

узгоджено з учасниками.

 

      Якщо  ви  ще  не  встановили  програму,  то  наступний  розділ  для

вас.

    Завантажити програму можна на офіційному сайті Zoom  

Перший  пункт  –  Клієнт  Zoom  для  конференцій  –  вам  потрібен  саме

він.

Платформа  доступна  для  операційних  систем  Windows,  MacOS,

Android та iOS.

Мобільні версії за посиланнями:

Google Play (для системи Android);

App Store (для системи iOS).

    Ви встановили програму? Чудово. Налаштування.

    Це  не  складно.  Рекомендуємо  створити  акаунт  на  базі  електронної

пошти.  Для цього ви безкоштовно реєструєтеся, вказавши свою електронну

адресу,  на  яку  надсилається  код  підтвердження.  Ви  вигадуєте  пароль  для

облікового запису zoom –  і будь ласка, користуйтеся.

     Ви відкриваєте програму

Зверніть увагу на верхню панель з назвами розділів:

Головна.  Ви  зараз  тут.  Швидкий  доступ  до  початку  конференції,  її

планування  або  під’єднання  до  чиєїсь  конференції,  запрошення  на  яку  ви попередньо отримали. Перед вами чотири великі кнопки:

1)  нова конференція;

2)  увійти;

3)  запланувати;

4)  демонстрація екрану.

Детальніше про них поговоримо далі.

    Також зверніть увагу на віконце у верхньому правому  кутку. Там ви

знайдете  інформацію  про  свій  акаунт,   можете  змінити  її  або  доповнити.

Трохи  нижче  віконця  акаунту  маленька  «шестерня»  –  налаштування.

Перегляньте  для  себе  детальніше.  До  речі,  там  є  цікава  функція  –  додати віртуальний фон. Якщо не  хочете, щоб хтось звертав  увагу  на ваше місце знаходження.

Наступний розділ – Чат

   Саме  це  вікно  чатів,  де  ви  можете  спілкуватися  за  допомогою

повідомлень поза будь-якою відеоконференцією. 

Конференції.  Тут ви можете дізнатися свій особистий ідентифікатор

(набір  цифр),  який  є  необхідним  для  приєднання  до  запланованих  вами

конференцій.

Тут ви побачите перелік запланованих вами конференцій, якщо такі

вже є, скопіювати посилання на них для запрошення учасників. Також тут

можуть бути записи минулих конференцій, якщо ви їх записували.

Контакти  –  це просто електронні адреси ваших друзів, колег, учнів,

які ви можете додати, прибрати або відсортувати за групами.

 

    Повертаємось до головної сторінки. Як запланувати конференцію.

 

    Перед  вами  знову  чотири  великі  кнопки.  Натискаєте  «Запланувати

конференцію».

    Виставляєте дату і час вашої майбутньої конференції.

    Обираєте тривалість. ВАЖЛИВО: можна розраховувати на 45  хвилин

безкоштовного  безперервного  підключення.  Після  40  –  45  хвилин  зв’язок обірветься, але його можна буде відновити, під’єднавшись  знову  (за тим же ідентифікатором  і  паролем,  якщо  це  запланована  конференція).

Конференцію  доведеться  перезапустити  та  перенадіслати  посилання -запрошення  учасникам  лише  тоді,  коли  ця  конференція  починається  без

планування.  Така  умова  безоплатного  використання  платформи.  Більш

довший термін безперервного зв’язку буде доступний після певної оплати.

З  тарифами,  за  необхідності  також  можна  ознайомитись  на  офіційному

сайті.

     Ми  користуємось  безоплатними  можливостями,  що  радимо  і  вам.

Цікаво,  що  була  інформація,  нібито  на  час  карантину  безоплатний  період ведення  безперервної  конференції  подовжили.  Нам  вдалося  скористатися такою  можливістю,  але  вона  виявилася  не  стабільною.  Наразі  маємо систематичне  відключення  зв’язку  після  45  хвилин.  Можна  очікувати корегування даної функції. Досліджуймо разом)

     А поки що продовжуємо налаштовувати планування конференції.

Ідентифікатор конференції  – оберіть індивідуальний.

    Пароль  –  бажано  встановити  його  та  повідомити  виключно

очікуваним  учасникам,  щоб  до  вашої  конференції  не  під’єднався  хтось

випадковий.

    Звук  –  оберіть звук телефону і комп’ютера, адже ви не можете бути

певні, за допомогою якого пристрою під’єднуватимуться ваші гості.

     Далі  –  календар.  Відмітьте  подію  у календарі, за бажанням. Можете

встановити  сповіщення-нагадування  за  пів  години,  щоб  не  проґавити

зустріч.

    Розширені  параметри:  перегляньте  уважно,  що  вам  може  бути

корисним, а що – ні. 

   Наприклад,  вимикати  звук  учасників  на  початку  –  це  не  означає

вимкнути  його  взагалі,  а  лише  на  підготовчому  етапі,  щоб  було  не  чутно «шурхотіння» .

    Автоматично  записувати  конференцію  –  не  варто.  Про  це  ми  вже

згадували  вище.  Можете  увімкнути  запис  у  будь -який  момент  під  час

трансляції за необхідності.

Після  того,  як  ви  запланували  конференцію,  у  вас  формується

запрошення  з  посиланням,  скопіюйте  його  в  буфер  на  надішліть  пізніше

своїм майбутнім учасникам.

     Якщо ви не є організатором конференції, а отримали запрошення

і плануєте приєднатися,  вам знадобиться кнопка «Увійти». Після чого вам

потрібно буде ввести ідентифікатор конференції. Це числовий шифр, який

вам надіслав організатор. Він міститься у посиланні або виділений окремо .

Далі може бути запит на пароль, якщо організатор його встановив.

   Ви  учасник.  Зверніть  увагу  на  панель  інструментів  унизу.  Значки

мікрофона та камери закреслені? Вас не видно і нечутно. Увімкніть камеру,

якщо  не  проти,  щоб  вас  бачили  або  мікрофон,  щоб  вас  було  чутно.

Періодично можете змінювати це налаштування в процесі конференції. Але

знайте, що якщо ви не вмикаєте ні мікрофон, ні камеру  з певних причин, то

організатору буде напрочуд важко контактувати з вами. У  такому випадку

бажано  використовувати  чат.  Пишіть,  реагуйте  на  питання,  будьте

активним учасником конференції.  Як це зробити?  Значок «Чат» також є на

панелі  інструментів  програми  перед  вами,  натисніть  на  нього  і  пишіть

повідомлення.

       Проведення конференції. Що варто пам’ятати.

    Про  звук  та  зображення.  Проконтролюйте,  що  у  вас  працює  та

ввімкнено  мікрофон.  Вас  чутно?  Це  дійсно  важливо.  Те  ж  стосується

камери.  Значки  камери  та  мікрофона  мають  бути  не  закресленими.

Протестуйте: вимкніть-ввімкніть.

    Про учасників. Управління учасниками. Вони приєднуються, а ви не

забуваєте підтверджувати їм дозвіл на вхід.

Про  демонстрацію  екрану.  Підготуйтеся  завчасно:  відкрийте

презентацію  (якщо  плануєте  показувати  її),  згорніть  та  залиште  на  панелі інструментів.  Так  само  вчиніть  з  усіма  елементами,  які  плануєте

показувати:  вкладки  браузеру,  відео  і  т.  ін..  Щойно  настане  час  щось

показати, ви натискаєте на «демонстрацію екрану» і обираєте підготовлен і

файли, не показуючи одразу весь свій робочий стіл широкому загалу.

           

                    
                 Інноваційні форми роботи в бібліотеці

                                    (методичні поради)

 

   Сучасні реалії вимагають від бібліотечних працівників швидко реагувати на потреби часу, враховуючи інтереси користувачів, одночасно збільшуючи творчий потенціал і підвищуючи професіоналізм у впровадженні нових нетрадиційних форм роботи.

 

    Говорячи про інновації у бібліотеці, слід мати на увазі, що це інновації соціально-культурного типу, оригінальні нестандартні ідеї, методики, проєкти, що виходять за межі традиційних форм і, головне, відповідають очікуванням користувачів. 

     Справити враження на сучасного читача, зробити бібліотеку яскравою, показати нестандартний зміст і форму, внести ауру новизни-завдання не із легких. Зміни, які відбуваються навкруги, потребують нових рекламних рішень, нових підходів, нового стилю.

      Пропонована абетка інноваційних заходів допоможе бібліотечним працівникам усіх ланок і підрозділів у засвоєнні і впровадженні нових форм роботи і плануванні своєї діяльності.

         Матеріал підготовлено на основі аналізування та узагальнення інформації з професійної періодики, бібліотечних сайтів, інших ресурсів Інтернету.

          Розпочнемо з книжкових виставок

     В організацій виставок та експозицій є одна головна мета: здивувати наших читачів не традиційністю, унікальністю, а ще краще — долучити їх до організації виставки. Допомогти читачеві відчути, що це його бібліотека, що не він для бібліотеки, а бібліотека для нього. Виставкова привабливість, звичайно, залежить від багатьох умов. Насамперед, виставка повинна знаходитись в добре освітленому, зручному для огляду місці. Таким чином, з’являється можливість привернути увагу читачів: перш, ніж познайомитись з виставкою, її, принаймні потрібно побачити. Але найголовніше — це незвичайність виконання, оригінальність ідеї, назва, що «чіпляє», не даючи пройти повз. Успіх виставки залежить від того, на скільки цікаво ви її подасте.

     Виставка – це завжди творчість.  А творчість і фантазія бібліотечних працівників не мають меж. Тому останнім часом у практику роботи бібліотек запроваджуються різні види виставкової діяльності, мета яких – об'єднання бібліотекаря і користувача, вирішення традиційних, суто бібліотечних завдань: розкриття фонду бібліотеки, організація його реклами, популяризація друкованих видань (книг та періодики). А результатом такої творчості і фантазії бібліотечних працівників є нові види книжкових виставок Пропонуємо до вашої уваги деякі види виставок, які ви можете організувати у своїх книгозбірнях.

виставка-вікторина - передбачає наявність питань вікторини і експозицію літератури, яка допомагає читачеві знайти відповіді на запитання;

виставка-вернісаж -демонстрація картин або репродукцій;

виставка-діалог -це діалог двох точок зору, двох авторів, де експонуєтья література авторів із діаметрально протилежними поглядами на проблему питання;

виставка-роздум  - із цікавих для читачів гостропроблемних тем із представленням двох чи більше поглядів на це питання та відповідних груп літератури;

експрес-виставка -це позапланова оперативна виставка з актуальної теми, книги, статті;    

виставка-досьє  є виставкою документів, фактів, даних, творів із певного питання, за допомогою яких користувачеві надається можливість самостійно визначити свою позицію, дати відповідну оцінку події, явищу;

виставка-подорож -література про подорожі та відкриття, мандрівки на далекі незвідані планети;

виставка-хобі   - на цій виставці поряд із книгами, статтями з періодики експонуються предмети, власноручні вироби дітей,виготовлені за порадами, кресленнями, схемами, викройками з представлених книг, журналів;

виставка книжкових ілюстрацій    -демонструє розкриті ілюстровані книги з будь-якої теми, але акцент робить на ілюстрації.Будуть цікаві виставки одного художника,до книг одного жанру.

виставка-ікебана -  представляються книги на тему виставки; обов’язкова наявність композицій із квітів, виготовлених дітьми за допомогою батьків, керівників гуртків.

виставки-аукціони, презентації - поєднують літературу про окремого народного майстра чи окремий вид народної творчості з популяризацією самих виробів;

виставка-кросворд - передбачає обов’язкову наявність кросворда або чайнворда за темою виставки, оформлення його крупним планом і представлення літератури, в якій можна знайти відповіді;

виставка-прем’єра - один з кращих методів популяризації нових надходжень до бібліотеки;

виставка-екскурсія - популяризація музеїв, цікавих місць України чи світу;

виставка-порада - на виставці розміщуються книги, які пояснюють, підказують, радять з якогось питання;

виставка-реквієм - демонструються книги, присвячені якійсь незабутній історичній події;

виставка-календар - виставляються книги, які висвітлюють ту чи іншу дату, яка відзначатиметься найближчим часом (свята, знаменні події, ювілеї видатних митців, відомих людей);

електронні виставки - це показ книги через слайт, супроводжується виступом бібліотекаря;

мультимедійна виставка - поєднання різних форм подання інформації: текстової, графічної, звукової, нерухомих та рухомих зображень за допомогою нових інформаційних технологій;

творча галерея - розгорнута тематична виставка-експозиція, яка поєднує у собі книги та предметні аксесуари, презентує результати творчої діяльності митців, науковців, бібліотекарів, студентів, школярів;

виставка-реклама - рекламує одну бібліотеку або систему бібліотек, друковані видання;

виставка одного жанру -представляє книги одного жанру: казки, фантастику,комікси, поезію і т.п.;

озвучена виставка - виставка із звуковим супроводом (голосом, музикою і т.д.)

виставка-конкурс - зазначаються дата та місце проведення, умови конкурсу, збираються роботи, розміщуються підсумки; 

 

                                 Вуличні акції

 

«Бібліотека нині – більш ніж бібліотека» – саме це доводять численні приклади діяльності бібліотек, які все глибше усвідомлюють свою роль у створенні соціокультурного середовища. Впродовж останніх років бібліотеки організовують немало акцій, приурочених до різних важливих дат, свят чи культурних подій, акцентуючи увагу на представленні бібліотеки як соціокультурної інституції з широкими можливостями. Книгозбірні все частіше використовують відзначення Всеукраїнського дня бібліотек, дня Незалежності України, інших державних та релігійних свят, історичних подій та фестивалів.

 

Великий бібліотечний квест

Квест – від англійського «загадка, головоломка, питання» - цікава гра-подорож з завданнями, запитаннями для декількох команд. Вона показала, що бібліотека - це широкий майданчик для гри та прояву свого інтелекту, а бібліотекар – креативний організатор і порадник. Завдяки подібним заходам створюється імідж бібліотеки як сучасного, цікавого, корисного закладу культури.

 

Лібмоб «Як пройти до бібліотеки?»

Ще одна вулична акція — лібмоб. В основі акції — бліц-опитування жителів міста села на предмет знання дороги до бібліотеки. Наприклад: Бібліотекарі вийшли «в народ»: група мобберів (бібліотекарі і волонтери) на вулицях міста ставили випадковим перехожим просте запитання: «Як пройти до бібліотеки?». Нагородою за вірну відповідь можуть бути смайлики, сувеніри з логотипом бібліотеки, а незнаючим – інформація та запрошення до книгозбірні.

Флешмоб

Бібліотеки влаштовують флешмоби, залучаючи велику кількість користувачів книгозбірень. Флешмоби ми плануємо заздалегідь, робимо оголошення в бібліотеці. Велика кількість людей (моббери) оперативно збираються у оговореному місці, протягом декількох хвилин виконують сценарій і потім швидко розходяться. В цьому принцип флешмобу. Основна мета флешмобів — згуртування користувачів бібліотеки, які, як одна сім’я, виконують спільні дії.

 

Останнім часом в бібліотеках широке поширення набула така активна форма роботи з читачами як акція. Уміння створювати акції полягає в умінні поєднувати форму і зміст.

Існує три поширені види акцій, які найчастіше проводяться бібліотеками.

1. Протести:

«Ні наркотикам», «Зона ризику», «Право на життя», «Згаслі зірки», «Територія тривоги»,»та ін.

2. Благодійні акції:

 «Допоможемо один одному», «Бібліотека - читачеві, читач - бібліотеці», «З миру по книжці», «Подаруй книгу бібліотеці», «Подаруй тепло душі своєї», «Кошик радості».

3. Популяризація читання:

Загального характеру:

«Світ читання», «Читання — як фактор соціального успіху», «Передай книгу другу», «Стань читачем», «Читати — це модно!», «Читати - це здорово!», «Запиши друга в бібліотеку», «Віват, читач! Віват, бібліотека!», «Читаюче село», «Лист ровеснику: Я хочу розповісти про книгу...» та ін.

Тематичні акції:

«У злагоді з природою - у злагоді з собою», «Прочитай книгу про війну», «Прочитаємо книгу з історії України», «Твій символ», «Місце, в якому ми живемо», «Лист ветеранові», «Щоб пам'ятали», «Привітай ветерана», «Час читати класику» і ін.

 

Рекламні акції (про бібліотеку і її можливості). До таких акцій можна зарахувати і презентації своїх звітів, виконаних у формі барвистої, кольорової листівки. На її обох боках в місткій, образній, візуально доступній формі через графіки і діаграми, що супроводжуються мінімумом тексту і цифр, представляти динаміку розвитку бібліотеки за рік.

Проведення бібліотечних акцій — це не тільки дієвий метод залучення нових читачів, а й ефективний засіб активізації діяльності бібліотек, народження творчих ідей, формування корпоративної культури та підвищення суспільного статусу бібліотек.

 

Літній читальний зал під відкритим небом

Значно змінилися технічні та технологічні підходи до проведення культурно–мистецьких заходів, як в стінах бібліотек, так і поза ними. Бібліотечні послуги надаються користувачам-дітям, батькам під час їхнього відпочинку, У бібліотеках реалізовуються власні програми літніх читань. Літні читання школярів стали інноваційним підходом до розвитку читацької культури.

 

Ø «Літо, книга і я — друзі»

Ø «Читаємо завжди, читаємо всюди»

Ø «Книжкові євромандри»

Ø «Читай і засмагай»

Ø «Книга — гра — полювання за скарбами»

 

Краєзнавство є одним з провідних напрямків діяльності бібліотек, і це – характерна риса нашого часу, коли українське суспільство приділяє значну увагу вихованню патріотизму, знанню вітчизняної історії та літератури. Успіх краєзнавчої діяльності повністю залежить від того, хто нею займається. Це має бути творча особа, навколо якої згрупуються не лише читачі бібліотеки. В краєзнавчій роботі бібліотекар повинен спиратися на бібліографічні, довідкові, архівні джерела краєзнавства, активно використовувати їх в роботі з читачами.

Найбільш поширеною є така форма роботи як Краєзнавчі розвідки.

Бібліотекарі проводять велику пошукову роботу з виявлення та збору інформації про місто, село відновлення маловідомих фактів його історії. Вони виявляють та збирають ці матеріали, укладають папки, фотоальбоми, літописи, які доповнюють фотоілюстрації, листи, копії бібліотечних документів. Найбільш актуальними в багатьох бібліотеках є такі теми як:

Ø «Створення та дослідження історії бібліотек»

Ø «Минуле та теперішнє»

Ø «Година краєзнавчого портрету»

Ø «Екологічне краєзнавство» та інші

Бібліотечне краєзнавство має свою специфіку, якій найбільше притаманні комплексні форми популяризації краєзнавчих документів, серед яких і нові:  слайд-розповіді, краєзнавчі аукціони та турніри.

 

Майстер-клас

Сучасна бібліотека створює творчий простір для проведення дозвілля користувачів. Поєднанню традицій та новацій у бібліотечній справі, забезпеченню регулярного поновлення професійних та загальних знань, обміну досвідом сприяє така гнучка та мобільна освітня форма як проведення майстер-класів.

Майстер-клас — форма роботи, метою якої є передача  досвіду, майстерності, вміння робити будь-яку роботу найкращим чином.

 

Отже, професіоналізм, ентузіазм, комунікативні навички, ініціативність бібліотекаря складають концепцію успіху. Базовим елементом та умовою розвитку інформаційного, культурного простору є креативність – технологія організації творчого процесу. Креативність залежить від багатьох факторів: досвіду, знань, таланту, інтуїції, спроможності мислити по-новому і втілювати ці ідеї в життя. Сучасна бібліотека є багатогранною. Вона повинна створювати для населення максимально комфортне середовище, бути відкритою для всіх тих, кому потрібна книга та інформація. Тому так важливо сьогодні не обмежуватись традиційними формами роботи, а шукати нові шляхи популяризації бібліотечних ресурсів. Тільки завдяки постійному пошуку бібліотека не загубить свого іміджу, а завжди буде залишатися втіленням нового, незнаного і креативного.

 

До вашої уваги деякі креативні форми роботи

 

Бібліо-кафе — форма заходу, побудованого за типом кафе, де в меню замість блюд подаються книги (автори, міні-заходи) Наприклад, в «Бібліоменю» входять книги на будь-який смак: від невигадливих книжкових страв до самих смачних і вишуканих!

Бібліомікс (англ. mix — змішувати) — це може бути бібліографічний огляд за окремою темою, до якого можна включити бібліотечні документи за різними видами: книги, періодичні видання, відео-, кіно-, фоно-, фото- документи, електронні видання, плакати, посилання на інформаційні ресурси і т.і.

Бібліотечний бульвар — захід, що проводиться на вулиці з метою реклами книги і читання.

Бібліотечний консалтинг (Конса́лтинг англ. consulting — консультування) — консультування з питань бібліотечної справи. Основна мета консалтингу полягає в поліпшенні якості керівництва, підвищенні ефективності діяльності бібліотеки в цілому і збільшенні індивідуальної продуктивності праці кожного працівника.

Бібліотрансформер — це максимально повно представлена факто- та бібліографічна інформація щодо об’єкту бібліографування, на основі якої можна сформувати інші форми бібліографічних видань. Складається він з декількох складових модулів, а саме: книжкова закладка – інформаційна листівка або флайєр - інформаційно-бібліографічний словничок - мультимедійний урок-презентація - бібліографічний покажчик - відео-вікторина - відео-урок. 

Бібліофреш (англ. fresh — свіжий) — бібліографічний огляд новинок

Бібліошопінг — форма масового заходу, в ході якого один учасник заходу пропонує іншому учаснику «придбати» книгу з фонду бібліотеки прорекламувавши її.

Бук-слем (BOOK Slam) (від анг. slam — штовхання, витіснення одне одного) — змагання на кращу «рекламну компанію» по просуванню обраної книги, можливо з елементами музичної театралізації. Учасники діляться на декілька команд. Завдання команди полягає в тому, щоб якомога краще розрекламувати книжку. Головне, що команди отримують однакові книжки. І за окремий проміжок часу треба показати уміння донести до глядачів свої емоції і почуття. Таким чином, рекламна книжкова компанія повинна змусити купити, тобто прочитати книгу. Кращу рекламну книжкову компанію визначає журі, до складу якого можуть входити глядачі і бібліотекарі.

Відкритий мікрофон (відкрита трибуна) — ціннісно-орієнтована діяльність в ситуації діалогу на задану актуальну тему, заснована на принципах демократії і плюралізму думок. Передаючи один одному імпровізований мікрофон (виходячи до трибуни), читачі вільно висловлюють свою точку зору, задають гострі питання. Виступи читачів повинні бути короткими, небанальними, пов'язаними з реальним життям. В цілому досить 7-10 повідомлень.

Геокешинг («geocaching», від грец. «Geo» — Земля, англ. «Cache» — тайник) — це захоплююча гра, в якій присутні: подорож, знаходження місця розташування заданих об'єктів, пошук інформації про об'єкти та відповідей на запитання.

Гурман-вечір — аматорів ... жанру — вечір, присвячений певному жанру літератури, підготовлений з урахуванням підкреслення («смакування») кращих сторін даного жанру.

Демотека — це місце (творчий куточок), де читачі можуть залишити свої власні роботи — «демки» в галузі музики, літератури, фотографії, фільмів, графіки тощо, для того, щоб про них дізнався широкий загал.

Караван історій — захід, що складається з самих цікавих історій, пов'язаних з найвідомішими людьми, історичними місцями, традиціями і подіями. 

Караван книг — захід, присвячений презентації декількох книг як однієї, так і різної тематики. Наприклад: караван новинок, караван забутих книг.

Літературний гороскоп — захід, побудований по типу гороскопу, де література (книги, автори) підібрана за знаками того чи іншого гороскопу.

Літературний каламбур — захід, присвячений письменникам –з однаковими прізвищами або різним творам зі схожими сюжетами, значеннями одного і того ж слова (або двох подібно лунаючих слів) з метою справити комічне враження. 

Нон-стоп — захід, присвячений читанню віршів на одну тему, одного автора або авторських.

Ностальгія — захід, розважально-публіцистичного характеру, присвячений минулому (наприклад, «книги, які користувалися популярністю в минулому», «що читали наші батьки», «незаслужено забуті книги» і т.д.).

Поетичний зорепад — захід, присвячений шедеврам поезії або популярним поетам, що вимагає читання віршів.

Флешбук — презентація або знайомство з цікавими книгами за допомоги цитат, ілюстрацій, особистих переживань та іншої інформації про книгу.

 Матеріал підготовлено на основі аналізування та узагальнення інформації з професійної періодики, бібліотечних сайтів, інших ресурсів Інтернету.

 


                        Плануємо роботу бібліотеки    на 2022 рік

                                    

   Бібліотека -невід'ємна частина громади і це -  єдина інституція, що надає безкоштовний та вільний доступ усім громадянам до інформації, знань, культурних надбань, сприяє просвіті та підвищенню соціальних стандартів  населення.

     Ми вступаємо в період підготовки планової на 2022 рік та звітної за 2021 рік документації, в черговий складний рік, з обмежувальними заходами та нестабільним епідеміологічним станом, що не може не позначатися і на формах нашої діяльності. Проте, плануючи діяльність бібліотеки на наступний рік, ми маємо пам’ятати, що наші зусилля в кінцевому результаті  мають:  покращити якість фондів і збільшити кількість  видач бібліотечних  матеріалів, збільшити кількість візитів у бібліотеку оф та онлайн,   підвищити рівень задоволеності користувачів  бібліотекою  підвищити рівень поінформованості громадян про пропозиції, послуги та діяльність бібліотеки, розширити співпрацю та коло партнерів.

       Працівникам бібліотек необхідно активно включитися у розбудову майбутнього громади. Більшість фахівців добре знають ніші, які до цих пір залишилися ще незайманими в ОТГ і тому є нагальна потреба взяти на себе такі навантаження і ще раз довести свою необхідність. Це може бути популяризація громади через свої сторінки в соцмережах, допомога в розбудові туристичного та етнотуристичного майбутнього , соціологічних опитувань, ін. Бібліотекарі мають бути помічниками сільських старост, вийти із зони власного комфорту, подолати шаблонне мислення і світосприйняття, навчитися взаємодіяти з інформаційними  портали, соціальними  мережами та ефективно інформувати громаду про процес децентралізації в області та в Україні.

    Активізація написання публікацій бібліотекарями сприятиме покращенню іміджу і зростанню авторитету бібліотек у громаді, розумінню й сприйняттю їх нової ролі в децентралізаційних процесах.

     Сьогодні, як і в минулі роки, підготовлені кваліфіковані кадри вирішують дуже багато. Маємо навчитися приймати нестандартні рішення та оперативно реагувати на виклики сьогодення- бути простором для творчості, дозвілля, центром неформальної освіти, різноманітних зустрічей.

    Шановні колеги! При плануванні роботи  бібліотеки на 2022 рік зверніть увагу на десятиліття проголошені ООН з метою привернути увагу світу до особливо важливих невідкладних проблем .

                          

                             Міжнародні десятиліття за рішенням ООН

 

2013 – 2022 роки – Міжнародне десятиліття зближення культур

2014 – 2023 роки – Десятиліття стійкої енергетики для всіх

2015 – 2024 роки – Міжнародне десятиліття осіб африканського походження

2016 – 2025 роки – Десятиліття дій ООН з проблем харчування

2018 – 2028 роки – Міжнародне десятиріччя дій «Вода для сталого розвитку»

2019 – 2028 роки – Міжнародне десятиріччя ООН щодо сімейних фермерських господарств

2021 – 2030 роки – Міжнародне десятиріччя Організації Об'єднаних Націй по відновленню екосистем

2021 – 2030 роки – Міжнародне десятиріччя науки про океан в інтересах сталого розвитку

2022 – 2032 роки – Міжнародне десятиріччя мов корінних народів

 

                             

                                               ЄС оголосив

 м. Гренобль ( Франція) – «зеленою» столицею Європи

 м. Каунас (Литва), Еш-сюр-Альзетт (Люксембург) – культурними столицями Європи

                                      ЮНЕСКО оголосила

   м. Гвадалахара (Мексика) – Всесвітньою столицею книги

       Виконавча рада ЮНЕСКО ухвалила рішення щодо відзначення нових пам'ятних дат у 2022-2023 роках, серед яких - дві ініціативи від України   у 2022 році

-150-річчя від дня народження оперної співачки Соломії Крушельницької (23.09)

 -300-річчя філософа Григорія Сковороди (3.12)

 

    На державному рівні Президент України оголосив:

       2018 – 2027 роки – Десятиріччям української мови


  Зазвичай річний план складається з урахуванням

знаменних і пам’ятних  дат.

Це - неповний список, але основні значущі дати вказані.

 

    Cічень

01.01 Новий рік

14.01 - Святого Василія Великого. Новий рік за старим стилем

14.01 - 140 років від дня народження Іларіона (І. І.Огієнка)

(1882–1972), церковного діяча, ученого, педагога

14.01 - 85 років від дня народження Гуцала Є. П. (1937–1995),українського письменника

15.01 - 400-річний ювілей Ж. Б. Мольєра, французького драматурга.

18.01 - 140-річний ювілей Алана Мілна, англійського автора

22.01 - День Соборності України

24.01 - 290-річний ювілей П’єра Бомарше, французького драматурга

27.01 -   Міжнародний день пам'яті жертв голокосту

            - 190–річний ювілей Льюїса Керролла, англійського письменника

28.01 - 30 років від дня затвердження Державного прапора України

29.01 - День пам’яті Героїв Крут (1918)

 

 Лютий

02.02 - 210 років від дня народження Гребінки Є. П. (1812–1848), українського                       письменника, педагога

07.02 - 210-річний ювілей Чарльза Діккенса, англійського класика

15.02-  День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

14.02 - День св. Валентина

15.02 - Стрітення Господнє

20.02 - День героїв «Небесної Сотні»

21.02 - Міжнародний день рідної мови

26.02 - 220-річний ювілей Віктора Гюго, французького письменника.

 

Березень

03.03- Всесвітній день письменника

05.03-195 років від дня народження Глібова Л. І. (1827–1893), байкаря, поета

08.03- Міжнародний жіночий день

09.03 - День народження Т. Г. Шевченка (1814–1861),

21.03 - Всесвітній день поезії. Заснували в 1999 році у Франції на сесії ЮНЕСКО

27.03- Міжнародне свято театру

31.03 - 140 років від дня появи на світ К.І. Чуковського, російського письменника

 Квітень

01.04 - День сміху.

02.04 - Міжнародний день дитячої книги

07.04 - Благовіщення

           - Всесвітній день здоров’я

10.04 - 85-річний ювілей Б.А. Ахмадуліної, російської поетеси.

11.04- Міжнародний день визволення в'язнів фашистських таборів

12.04 - Всесвітній день авіації і космонавтики.

           - 570 років від дня появи на світ Леонардо да Вінчі, художника.

15.04 - День довкілля

16.04- Великдень

17.04- Міжнародний день пам'яток і визначних місць

19.04 - 120 років від дня народження В.А.Каверіна, російського автора

22.04 - Всесвітнє свято Матері-Землі.

           - 115 років тому народився російський фантаст, філософ І. Єфремов.

23.04 - Всесвітній день книги і авторського права

25.04 - 115 років від дня народження М.П. Трублаїні (1907–1941)

26.04 - День Чорнобильської трагедії (1986)

Травень

01.05 - Свято Весни і Праці

08.05- День пам’яті та примирення, Міжнародний день червоного Хреста і   

                Червоного півмісяця

09.05 - День Перемоги. Торжество присвячено не тільки героїзму воїнів, а й смутку

14.05 - День Матері

15.05 - Міжнародний день сім’ї

18.05- Міжнародний день музеїв

          - День пам'яті жертв геноциду кримсько- татарського народу

19.05- День вишиванки

24.05 -День слов’янської писемності і культури. Заснований в честь пам’яті Кирила і                 

           Мефодія

         - 135 років від дня народження Стеценка К. Г.  музично-громадського діяча

         - 105 років від дня народження Стельмаха М.П.(1912–1983), прозаїка, поета,

31.05 -День боротьби з тютюнопалінням

Червень

01.06 - Міжнародний День захисту дітей

05.06 - Всесвітній день довкілля

09.06 - День друзів

12.06 –Трійця (Зелені свята)

19.06- День батька

22 .06- День  скорботи та вшанування пам'яті жертв війни в Україні

26 .06- День боротьби із зловживанням  наркотичних засобів та їх   незаконним обігом

28.06 - День Конституції України

     

       Липень

07.07 - 140 років від народження білоруського поета, драматурга і публіциста Я.Купали.

08.07 - День родини

15.07 -День українського миротворця

24.07 - 220-річний ювілей Олександра Дюма, французького класика

28.07 - Хрещення Русі

Серпень

12.08-День Молоді

14.08 - Свято Маковія

19.08 - Преображеніє Господнє (Спас)

23.08 - День Державного Прапора України

24.08 - День Незалежності України

24.08 - 75 років від народження бразильського письменника, поета Пауло Коельо.

Вересень

01.09  - День знань.

08.09  -  Міжнародний день писемності

10.09  - День українського кіно.

16.09  - Міжнародний день збереження озонового шару

17.09  - День винахідника і раціоналізатора.

              - 165 років від дня появи на світ К.Е. Ціолковського, вченого

21 0.9 -Міжнародний день миру

22 .09  - День партизанської слави

23.09 - 150 років від дня народження Соломії Крушельницької (1872-1952), видатної  української співачки                

25.09 - 90 років від дня народження  Анатолія Солов’яненка (1932-1999), українського  співака

27.09- День туризму.

28.09 - 180 років від дня виходу в світ (1842), у Харкові першої поеми  Івана Котляревського «Енеїда .

30.09 - Всеукраїнський день бібліотек

            -День усиновлення   

     Жовтень

01.10 - Міжнародний день музики.

             -День людей похилого віку

02.10  - День працівників освіти.

            - Міжнародний день боротьби протии насилля

            -115 років від дня народження Івана Багряного (1907-1963), українського   письменника

09.10  - День художника.

11.10  - 350 років від дня народження Пилипа Орлика (1672-1742), гетьмана України.

14.10  - Покрова Пресвятої Богородиці.

            - День українського козацтва.

            - День захисників та захисниць Вітчизни.

17.10  - Міжнародний день боротьбм за ліквідацію бідності

24.10  - День Організації Об’єднаних Націй (ООН).

28 .10 -День визволення України 

Листопад

03.11 - 60 років від дня народження Ірен Роздобудько (1962), української письменниці.

09.11 - День української писемності та мови.

          - 150 років від дня народження Богдана Лепкого (1872-1941), українського   письменника, перекладача, літературознавця.                                            - Всеукраїнський день працівників культури  та майстрів народного мистецтва.

14.11 - 110 років від дня народження Андрія Малишка (1912-1970), українського поета.

16. 11 - День працівників радіо, телебачення та зв’язку.

            -Міжнародний день толерантності.

17.11  - Міжнародний день студента.

20.11 - Всесвітній день дитини

           - 105 років тому (1917) проголошено УНР.

21.11  - День гідності та свободи.

25.11  -Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок

26.11  - День пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій в Україні.

 Грудень

01.12 - Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

03.12-  Міжнародний день людей з інвалідністю

          - 300 років від дня народження  Григорія Сковороди (1722-1794), українського   філософа, поета, музиканта, педагога.

05.12 - Міжнародний день волонтерів.

06.12 - День Збройних сил України.

10.12 - День захисту прав людини.

13.12 - День святого апостола Андрія Первозванного.

            - 145 років від дня народження Миколи Леонтовича (1877-1921), українського                    

              композитора, хорового диригента, громадсько-культурного діяча.

           - 225 років від дня народження Генріха Гейне (1797-1856), німецького поета.

14.12 - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

18.12 - 130 років від дня народження Миколи Куліша  українського   драматурга.

19.12  - День святого Миколая Чудотворця.

24.12  - 85 років від дня народження В’ячеслава Чорновола (1937-1999), українського    політика.

29.12визволення Черняхівщини від нацистських  загарбників

31.12 - 145 років від дня народження Гната Хоткевича (1877-1938), українського письменника, актора, мистецтвознавця

Разом із відвідувачами бібліотеки ви можете відмітити

цікаві свята та яскраві події:

  11 січня - Всесвітній день «СПАСИБІ»

  17 лютого - День спонтанного прояву доброти

  25 березня -День добрих справ

  1 квітня-День сміху

  26 квітня- Міжнародний день інтелектуальної власності

  31 травня- Всесвітній День блондинок

  2 червня -День здорового харчування

  9 червня- Міжнародний день друзів

  11 липня- Всесвітній День шоколаду

 

      Під час планування у бібліотеках використовують норми часу та норми виробітку. Норма часу – регламентований показник часу на виконання одиниці даного обсягу роботи.  Норма виробітку – кількість операцій, які мають бути виконані за одиницю часу (рік, місяць, день). Норма виробітку є найбільш зручною величиною для планування робіт. Ця норма встановлюється для процесів з частою повторюваністю (розстановка карток у каталозі, розстановка документів у фонді, складання бібліографічного запису тощо). Технологія нормування не дуже складна. Спочатку за допомогою норм підраховують час, необхідний для виконання окремого виду роботи. Визначивши цей час, підраховують кількість робочих годин, необхідних для виконання всього обсягу робіт та порівнюють їх з визначеним бюджетом робочого часу. Якщо з’ясується, що кількість годин, які необхідні для виконання запланованого обсягу робіт, більша, чи менша за бюджет робочого часу, слід зменшити, або збільшити обсяг запланованих робіт, додати нові процеси, або відмовитись від деяких вже запланованих. Варто зауважити, що, плануючи роботу бібліотеки на підставі норм, доцільно враховувати норми не лише на основні процеси.

 

              За зазначених умов залежно від тривалості робочого тижня

норма робочого часу на 2022 рік становить

при 40-годинному робочому тижні

1987

30-годинному робочому тижні

1494

 

20-годинному робочому тижні

996

 

В річному плані роботи рекомендуємо виділити слідуючі розділи

та спланувати роботу за напрямками:

 

І.Вступ.

(визначити основні завдання та напрямки роботи на наступний рік)

ІІ.Таблиця основних показників діяльності   

 

№п\п

       Назва показника

План на 2021 рік

Виконано в2021 році

План на  2022 рік

1.

Кількість читачів всього

В т.ч. дорослих

          юнацтва

          дітей

 

 

 

2.

 Видача дорослим:

- Книг

-періодики

 Видача дітям:

-Книг

-Періодики

Всього видано

 

 

 

3.

Кількість відвідувань          всього

в т.ч дорослих

         дітей

 

 

 

4.

Кількість масових заходів

Кількість учасників масових  заходів

 

 

 

5.

Кількість виконаних довідок

 

 

 

 

6.

Кількість книг у фонді Всього (показник за 2021 рік)

Надійшло

Вибуло

 

 

 

 

 

               ІІІ. Інформаційне та довідково- бібліографічне обслуговування

          (для цього  і послідуючих розділів рекомендуємо використати таблицю)

 

п\п

Зміст роботи

Форма проведення

Термін виконання

Для          якої категорії

Партнери

Трудозатрати

Відмітка про викон.

 

      Розвиток інформаційної культури користувачів є сьогодні однією з найважливіших задач бібліотек, бо нове покоління повинно вміти формулювати свої потреби в інформації, ефективно здійснювати пошук необхідної літератури в усій сукупності інформаційних ресурсів, відбирати та оцінювати інформацію.

    В плані слід запланувати роботу з  алфавітнм  та систематичним  каталогами краєзнавчою   картотекою,картотекою групового та індивідуального інформування. Вони допомагають орієнтуватися у інформаційному просторі, швидше й ефективніше знаходити потрібну інформацію.

      Ключовим принципом довідково-інформаційного обслуговування був і залишається принцип загальнодоступності інформації. Слід запланувати роботу по виконанню  бібліографічних довідок .В середньому кожна сільська бібліотека виконує  70-80 довідок на запити користувачів.

      Важливе місце в інформуванні читачів належить рекомендаційним та інформаційним спискам літератури:

«Вчителям-предметникам», «Масові заходи на допомогу  духовному розвитку дітей»"Література про наш край»«Закон і підліток. Закон захищає дитинство». Абонентам індивідуальної інформації  можна запропонувати теми інформування  "Історія України:нове бачення”,  "Домашні улюбленці”, "Мистецтво квілінгу”, "Український футбол”, "Прикраси своїми руками”, "Світ українського слова”, "Мій майбутній врожай”, "Книга і комп’ютер в інформаційному суспільстві”, "Біженці: закон і гуманність”, "Українська вишивка: нові ідеї”, "Народні обряди та звичаї в Україні”, "Домашній лікар інформує”, "Кулінару на замітку”, "Таємничий світ фантастики”, "Подорожі країнами світу” та ін..

 Плануємо також  Дні інформації, ­ Дні краєзнавства , Дні бібліографії.

   Орієнтовна тематика :"Гортаючи сторінки улюблених журналів”, "Інформаційний ресурс бібліотеки на допомогу абітурієнту”», "Ми славимо мужність і подвиг ваш”, "Тільки тим історія належить, хто сьогодні бореться й живе”, "Це я ­ – Земля! Життя дарую”, "Україна – свята моя земля!”, "Мандруємо до світу книги”, "Тої слави козацької повік не забути”, "Книжкові мости в Європу”, "Земля віддячує дбайливим”, "За здоров’ям до бібліотеки”, "Час не має влади над пам’яттю”, "Чарівний світ народних звичаїв”, "Книжкові цікавинки для тата, мами і дитинки”, "Шануймо мову серцем і устами”, "Екологія: Право на життя”, "Земля – наш спільний дім”, "Здоровий спосіб життя – альтернативи немає”, , "Я, ти, він, вона…” (до Дня толерантності), "Дитинство – це гомін веселий усюди”, "Рости з книгою, малюк” (День дошкільника), "У слові рідному велика сила є, що розбива граніт і золото кує” та ін..

       Важливими для користувачів бібліотек залишаються бібліографічні огляди. Примірні теми «Наркотики – шлях у безодню», «Словники – помічники здобувачів мовних скарбів», «Рідного краю золоті звуки», «Люби своє! Читай українське», "Жіноча проза сучасної України”, "Вічна і єдина Україна» (до Дня Соборності ), "Сімейне право: що потрібно знати?”, "Правова азбука держави”, "Право на життя без перешкод”, "Перший дар богів – вода, прозора, чиста, як сльоза”, 

       Цікавими для користувачів є і відкриті перегляди літератури:, "Незрівнянний молодості час”, "Українська книга – це престижно”, "Яскраві зірки України у світовій науці”, "Про дівчат і для дівчат”, "Знайомтесь: книги про козаків”, "Парад книжок – ювілярів року”, "Хто багато читає, той багато знає”; екскурсії до бібліотек.

      З метою популяризації культури читання пропонуємо проводили  уроки бібліотечно-бібліографічної грамотності: "Від папірусу до книги”, "Каталоги: історія виникнення, види, необхідність”, "Подорож у країну Періодики”, "Книга про книгу – бібліографічний покажчик”, «Енциклопедії та словники- у навчанні помічники, "Книга чи Інтернет: за і проти”, "Поради лікаря Нервисторінкіна”, "Дитячі енциклопедії, довідники, словники”, "Українські казкарі”, "Виникнення книгодрукування в Україні”, "Самостійна робота з книгою”, «Знайомство з бібліотекою, її фондами та відділами», "Про культуру читання”, "Книги і бібліотеки різних віків і народів”, "Краєзнавчий каталог – ключ до знань про свій рідний край”, "Як вести щоденник читання”, "Шлях книги від автора до читача”, "Бібліотечний пошук”, "Люди, які малюють книги” тощо.

       Популярністю користуються Дні нової книги: "Літературний дивограй”, "Нові мешканці бібліотеки”, "Знайомтеся, нова книга”, "Нові книги для всієї родини”, "Нові книги! Нові імена! Нові герої!”;  Дні періодики: "Країна Періодика”, "Дитячі журнали України”; Дні краєзнавства "Квітни, Черняхівщино, на добро і злагоду”; Дні дошкільника "Дитинство – це гомін веселий усюди”, "Рости з книгою, малюк”.

     Традиційно до Всеукраїнського Дня бібліотек 30 вересня проводяться Дні відкритих дверей, екскурсії до бібліотеки "Місце зустрічі – бібліотека”, "Завітай до бібліотеки за знаннями”.

 


             ІУ.Формування, вивчення та збереження книжкового фонду.

В цьому розділі слід запланувати  кількість передплачених періодичних видань, аналіз окремих розділів книжкового фонду, роботу по переведенню основних розділів на УДК, очищення від застарілої та зношеної літератури, заходи по збереженню фонду, роботу з боржниками, поновлення  пошкоджених книг.

 

                                       У. Творчі акції бібліотеки

 

Популяризація літератури на допомогу

національно-патріотичному вихованню

 

    В цьому розділі слід відобразити  основні заходи по відзначенню державних свят , вшануванню учасників військових дій різних історичних періодів, догляду за місцями поховань та пам’ятних знаків  Нагадуємо, що основними складовими національно-патріотичного виховання визначено: громадсько-патріотичне, військово- патріотичне , героїко патріотичне, духовно-моральне виховання.

Бібліотеки завжди були і залишаються центром збереження і розвитку національної культури, патріотичного виховання особистості.  Патріотизм поєднує в собі любов до України, до свого народу, гордість за її минуле і сьогодення, готовність до їх захисту, утвердження в свідомості об’єктивної оцінки ролі українського війська в українській історії, спадкоємності розвитку Збройних Сил у відстоюванні ідеалів свободи та державності України, її громадян від княжої доби, Гетьманського козацького війська, військ УНР, січових стрільців, воїнів УПА до часів незалежності, Майдану, героїв Небесної Сотні та зони АТО.  Національно-патріотичне виховання, популяризація літератури з даної тематики в бібліотеках покликані забезпечити формування у дітей та молоді стійкості, мужності, готовності до подвигу, самопожертви, самопідготовки і самовиховання, вихованню почуття патріотизму, любові до України, бажання відстояти її незалежність і соборність, наслідування кращих традицій.

         Бібліотеки сьогодні — центри в інформуванні населення про події в зоні ООС через пресу, періодику, інформаційні технології. Всі найсвіжіші матеріали  мають бути розміщені на тематичних поличках, книжкових виставках «Пам'ять стукає в серця», «Твої, Батьківщино, сини!», «Герої нашого часу»,  «АТО: герої не вмирають», «Вони захищають Україну», «Час вибрав нас», «Слава Героям України», «Хоробрі серця», «Книга пам’яті АТО» для різнобічного інформування населення.  

  Виховання патріотизму - це невпинна робота по створенню у дітей та юнацтва почуття гордості за свою Батьківщину і свій народ, шанобливого ставлення до історичного минулого Батьківщини, свого народу.

    22 січня - День Соборності України. Це свято відзначаємо щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західно-Української Народної Республіки. Заплануйте години історії, години мужності і слави, години пам’яті, інформаційні години, тематичні вечори, вечори - зустрічі:  «Україна неповторна, єдина, свята», «Україна – єдина соборна держава», «Україна крізь віки»,«Ми єдині і по духу і по крові»,«Це нашої історії рядки» , «Моя Україна соборна і вільна».

      «Хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього». Саме тому ми повинні знати історію свого народу, яка вмита кров’ю і сльозами. Однією з найтрагічніших сторінок нашої історії є бій під Крутами. Цій даті пропонуємо присвятити  години мужності, патріотизму, години історії «Юні оборонці  України», «Крути – приклад духовності і звитяги» «А їм було лише 17» , «Червона калина на білому снігу», «Герої Крут» та інші.

          З метою висвітлення подвигу та виховання у дітей і молоді патріотизму, відзначення  Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав стало гарною традицією запрошувати ветеранів Афганської війни на вечори-зустрічі з учасниками бойових дій на території інших держав, години мужності, вечори-пам’яті, тематичні вечори, уроки мужності, усні журнали, години історії: «Вогненними дорогами чужих країн» ,  «Афганськими дорогами війни» ,  «Сторінками Афганської війни», «Афганістан болить в моїй душі»   «Свистіли кулі над  Афганом» .

           В історії України було багато трагічних періодів та подій. В наш час в історію увійшла ще одна подія – Майдан, який змінив нашу державу та наш народ і наше життя. До дня Героїв Небесної Сотні можна організувати  годину пам’яті  «А сотню вже зустріли небеса»,фотовиставку  «Цвіт життя вони віддали Україні», вечір-зустріч «Майдан. Україна. Шлях до Свободи» та ін..

       До  Дня пам'яті та примирення і перемоги над нацизмом у Другій світовій війні в бібліотечних закладах слід оформити книжкові виставки, тематичні полиці, перегляди літератури, виставки - реквієм, виставки архівних матеріалів, фотографій воєнних років на теми: «Вони захищали рідний край», «Вічно жива пам’ять», «Вклонімося тим, хто поліг у бою», «Вічна пам’ять тим, хто загинув, вічна пам’ять тим, хто живий», «Вічний вогонь пам’яті», «Невмирущий дух героїзму», «А душа людська пам’ятатиме Вас» та інші.

      Є дати, які укріплюють нації, виражають дух народу, символізують його славне минуле, сьогодення й майбутнє. До їх числа, безсумнівно, відносяться і День Незалежності України, і День Державного Прапора.

      До цих державних свят рекомендуємо провести : годину державності «Незалежна і свята ти мати Україна» , «Небесно-голубий наш стяг» інформаційну годину «Прапор України – святиня нашого народу», година патріотизму «Наша рідна, незалежна, вільна Україна»літературно-музичну композицію «Україно! Ти моя молитва!» , підготувати інформаційне досьє «Державні символи України»організувати  інформаційний калейдоскоп «Українська держава та її національна символіка»,  краєзнавчу подорож «Україно, земле рідна, земле сонячна і хлібна».

     Для дітей середнього та старшого шкільного віку  можна організувати історичний екскурс «Як зірка в небі – Україна в серці» та інформаційну годину «Оці степи, це небо, ці ліси, усе моє, все зветься - Україна». Під час заходу мають звучати вірші, легенди про Україну. Дітей слід ознайомити з літературою  на книжковій виставці «Вітчизна, як мати у світі одна», провести історичну вікторину «Найцікавіше про Україну».

     Учасники заходу можна запропонувати  взяти  участь в акції «Бажаємо тобі, моя країно». На серцях з синьо-жовтого паперу діти можуть написати свої побажання, прив’яати їх  до   голубих та жовтих кульок і відпустити в небо.

  До відзначання днів Європи в Україні  можна запропонували своїм користувачам віртуальні подорожі країнами Європи: «Відкрий для себе  Європу», «Цікаві факти про Євросоюз» , «10 найцікавіших фактів про Європу» , «Мандри європейськими стежками», «Впізнай музику країн Європи», «Євро - валюта ЄС», «Вивчай Європу - змінюй Україну!».

      З нагоди Дня захисників та захисниць України в бібліотечних закладах громади рекомендуємо оформити книжково-ілюстративні виставки, виставки мемуарної та історичної  літератури, перегляди літератури, тематичні експозиції, виставки дитячих малюнків  на теми: «Пам'ять стукає в серця», «Твої, Батьківщино, сини!», «Герої нашого часу»,  «АТО: герої не вмирають», «Вони захищають Україну», «Час вибрав нас»,  «Слава Героям України » та ін. Провести вечори-зустрічі, години мужності, патріотичні години,  уроки пам’яті, години спілкування,  бесіди, зустрічі з учасниками АТО на теми: «Слава захисникам України», «Військова звитяга українського народу», «Вітчизна у серці» , «Шануймо захисників та захисниць Вітчизни»,  «З Вітчизною в серці», «Україна – Мати, вмій її захищати», «Твої вірні сини, Україно»,«Україна в сильних руках».

         До Дня українського козацтва цікавим буде історико-пізнавальний калейдоскоп «Про славу козацьку згадаємо, історію роду не забуваємо», козацьке свято «Героїчна Україна в мистецтві» , ерудит-лото «З історії козацтва».

         До Дня Гідності і Свободи можна провести конкурс малюнків «Я мрію жити в вільній Україні»,урок-роздум «Боротьба за щасливе життя»,  історичний хронограф «З чого починався Євромайдан» та «Революція гідності»,огляд літератури «Що читати про Революцію Гідності», оформлити фотовиставку «Революція Гідності – Крок у Європу» або «Вічний дух Майдану», на якій демонструвалися портрети загиблих майданівців та світлини, що відтворюють події Майдану Гідності,організувати прес-огляд «Український Майдан», в якому висвітлити події, що відбувались в січні-лютому 2014 року в столиці України місті Києві, використавши при цьому періодичні видання .

         До Дня визволення України від нацистських загарбників крім оформлення наочності, у бібліотеці можна провести вечір патріотичного вірша «Поезія фронтових доріг». Під час заходу використати вірші українських поетів М.Рильського, П.Тичини, В.Сосюри, В.Симоненка, розповіді про історію їх написання. Також доречно запланувати Інформаційну годину «Як це було»(із історії другої світової), пізнавальну годину  «Квітка пам'яті (Весь світ у маках)», годину пам'яті «Вони у серці народу», літературну годину «У скорботі знамена схиляємо»(до дня пам'яті полеглих у боях).

         Мало знайдеться не тільки в історії України, а й світі, таких жахливих трагедій, як Голодомор 1932 – 1933 років, який випав на долю народу найродючішої і найблагодатнішої землі -України. З метою гідного вшанування  жертв голодоморів у бібліотечних закладах  слід оформити книжкові виставки, тематичні полиці, перегляди літератури, виставки архівних документів, фотоматеріалів на теми: «Свічка 33-го не згасне», «Голгофа ХХ століття», «Трагічна сторінка історії України», «Голодомор очима дітей», «Скорботною пам’яттю свічка горить», «Чорні хмари голодомору 1932 – 1933 р.р. на Черняхівщині», «Голодомор вчора – пам’ять сьогодні», «Україна у безодні пекла».

                                 

                                         Краєзнавство та народознавство

         Важливим аспектом у вихованні патріотизму є популяризація літературного надбання письменників рідного краю. Бібліотекарі через світ книг розкривають читачам сторінки історичного минулого і сьогодення українського народу, його культурної й духовної спадщини, намагаються показати красу і велич рідної природи та людей, закоханих у свій край.

          Цей комплексний напрямок роботи  завжди був і залишається пріоритетним.

2022 рік насичений знаковими датами і подіями, що відбуватимуться в області 

 Тож, нагадаємо деякі краєзнавчі дати та події року, до відзначення яких ви можете долучитися разом із відвідувачами бібліотеки:


-12.01-  115 років від дня народження Корольова Сергія Павловича, академіка, конструктора космічних кораблів. Народився в м. Житомир. (12.01.1907–14.01.1966

-14.01- 140 років від дня народження Огієнка Івана Івановича, (митрополита Іларіона), історика, доктора наук, професора, поета, мовознавця, літературознавця, громадсько-політичного і церковного діяча, книговидавця, міністра освіти та віросповідань УНР. Народився в смт Брусилів (нині – Житомирського району). (14.01.1882–29.03.1972

 -28.01- 70 років від дня народження Мокрицького Георгія Павловича, письменника, історика, краєзнавця, видавця, фотохудожника, заслуженого журналіста України. Народився в м. Житомир. (28.01.1952)

-06.02- 85 років від дня народження Шевчука Анатолія Олександровича, письменника-шістдесятника, дисидента, громадського діяча. Народився в м. Житомир. (6.02.1937–12.08.2015)

-30.4- 90 років від дня народження Шевчука Василя Андрійовича, письменника, літературознавця. Народився в с. Бараші Ємільчинського району (нині – Новоград-Волинського). (30.04.1932–13.05.1999)

19.06- 80 років від дня загибелі Шпака Миколи Іполитовича, поета. Народився в с. Липки (нині – Житомирського району). (23.02.1909–19.06.1942)

-10.07- 85 років від дня народження Грабовського Валентина Болеславовича, поета, перекладача, мистецтвознавця, журналіста, громадського діяча. Жив у м. Житомир.(10.07.1937–24.12.2004)

-21.07 -115 років від дня народження О. Ольжича (спр.: Кандиба Олег Олександрович), археолога, поета, політичного діяча, провідника ОУН. Народився в м. Житомир. (21.07.1907–10.06.1944)

-01.08- 25 років від дня смерті Ріхтера Святослава Теофіловича, піаніста, народного артиста СРСР. Народився в м. Житомир. (20.03.1915–1.08.1997)

-16.08 170 років від дня народження Дашкевича Миколи Павловича, історика, літературознавця, фольклориста, громадського і культурного діяча, професора,дійсного члена Петербурзької АН. Народився в с. Бежів (нині – Житомирського району). (16.08.1852–2.02.1908)

-20.09- 80 років від дня народження Костриці Миколи Юхимовича, доктора географічних наук, професора, краєзнавця, лауреата Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка. Народився в м. Житомир. (20.09.1942–23.04.2014)

-22.09- 85 років тому створено Житомирську область. (22.09.1937

-14.11- 85 років від дня народження Паламарчук Антоніни Феофанівни, народної артистки України. У 1963–1988 рр. працювала в Житомирському обласному музично-драматичному театрі імені І. Кочерги. Народилась у смт Черняхів (нині – Житомирського району). (14.11.1937–10.05.2011)

-3.12-85 років від дня народження Сльоти Івана Михайловича, диригента, композитора, поета, педагога, художнього керівника Поліського державного академічного ансамблю пісні і танцю «Льонок». Жив у м. Житомир. (3.12.1937–28.07.2014)

-09.12- 125 років від дня народження Бориса Тена (спр.: Хомичевський Микола Васильович), письменника, перекладача, мистецтвознавця, священника, педагога, громадського діяча, лауреата премії імені Максима Рильського, заслуженого діяча культури Польщі. Жив у м. Житомир. (9.12.1897–12.03.1983)

                         

                                                 Популяризація екологічних знань

 

     Перш за все, рекомендуємо системно проводити роботу з екологічного бібліотечного просвітництва у своїх селах. Для цього бібліотекарі мають стати ініціаторами створення спільних планів та заходів з органами влади на місцях, з навчальними закладами та іншими установами,громадськими організаціями тощо.

   Пропоновані заходи:-екологічна подорож –вікторина «Ми і світ природи», екологічна акція «Допоможемо зимуючим птахам», конкурс любителів поезії «Йде весна-красна по світу», екологічна виставка «Рукавичка»(за мотивами народної казки),  фотоконкурс «Мій чотирилапий друг», година пам’яті присвячена героям-чорнобильцям «Овіяні вічною мужністю», година спілкування «Ми відповідаємо за тих, кого приручили», свято осені «Овочева фантазія», година цікавої інформації «Цей дивовижний світ»,створення краєзнавчого екологічного портфоліо або папки-дос’є «Природа рідного краю», «Кольори та звуки рідної природи»; організація клубів за інтересами (для дітей – «Екокраєзнавець», «Зелений смайлик», «Чисті джерела»; для дорослих – «Фітолікування», «Здоровий кошик», «Від первоцвіту до хризантем», «Зачаровані природою»), інформаційні стенди «Право і екологія», «Екологічні проблеми сучасності», «Територіальна громада + екологія = життя», «Енергозберігаючі підходи – у життя»; екологічна вітрина «Закони екології = Закони людства», «Чистий світ навколо нас – це для нас», «Вікно в світ природи»; фото експозицій «Заповідники і парки України», «В об’єктиві натураліста», «Наша планета – колиска життя».

   

Популяризація літератури з питань морально-правового виховання

та здорового способу життя

     Одним із головних напрямків роботи сучасної бібліотеки є морально-правове виховання населення.

     Кожен бібліотечний працівник повинен робити певні кроки в цьому напрямку, використовуючи традиційні та нетрадиційні форми роботи.

    Проблема злочинності залишається однією з головних, тому, правове виховання слід починати з засвоєння користувачами азбучних істин.

Отже, пропонуємо здійснювати такі профілактичні заходи:

година спілкування «Моральні цінності дюдства», «Зроби вибір на користь здоров’я», «Стоп насильству»,бесіда-діалог«Поговоримо про життєві цінності», «Подорож у королівство ввічливості», бесіда «Що означає твоє ім’я», акція «Поспішай до бабусиного дому», «Добро творити просто», година спілкування з батьками «Відповідальність починається з родини», бесіда-застереження «Що слід знати про куріння»,вечір родинного затишку «Тепло єдиної родини», конкурно-розважальна програма «Естафета здоров’я», пізнавальна година «Чим шкідливе тютюнопаління», усний журнал «Краса людської душі»(за творчим спадком В. Сухомлинського «Абетка виховання моральної культури), свято матері «Довіку матінку шануймо, наш найсвятіший оберіг»   інформаційна хвилинка «Що треба знати про СНІД», цикл бесід, конкурс плакатів на тему «Ні -алкоголю», «Наркоманія –ворог №1», зустріч з працівниками правоохоронних органів «На службі правопорядку»

 При плануванні цього розділу зверніть увагу на такі дати:

 7 квітня Всесвітній день здоров`я·

 5 травня Міжнародний день боротьби за права інвалідів

 31 травня Всесвітній день без куріння (День боротьби з курінням) ·

 2 червня День здорового харчування ·

 26 червня Міжнародний день боротьби з вживанням наркотиків та їх незаконним обігом·

27 вересня Всесвітній день туризму

1грудня Всесвітній день боротьби зі СНІДом

 3 грудня Міжнародний день інвалідів та ін.

   Складовою частиною роботи бібліотек є сприяння формуванню у користувачів нової толерантної думки, відкритості, бажання і вміння зрозуміти інше та інших, виховувати повагу до інших культур, європейських цінностей та одночасно не допустити втрати свого коріння, допомагати збереженню своєї національної ідентичності. На висвітлення цих питань мають бути спрямовані заходи бібліотек присвячені Дню толерантності

       Саме  цій темі можуть бути присвячені години спілкування, флешмоби, діалоги «Всі різні – всі рівні», «Будьмо толерантними» , «Планета толерантності: мистецтво жити гідно», «Толерантність у середовищі підлітків» , «Чи уважний ти до оточуючих?»

        Важлива роль належить сімейному вихованню. Сім’я – перший і найголовніший осередок суспільства. Саме з неї починається формування понять «Батьківщина», «мала батьківщина». А тому виховання поваги до своєї сім'ї, гордості за свою родину, відродження багато в чому втрачених в наші дні понять сімейної історії, сімейної реліквії, сімейної традиції є одним із напрямків роботи бібліотеки На книжкових вистаках «Сім’я і суспільство», «Світ сім’ї – світ, в якому ми живемо», «Читання в сімейному колі», «Бібліотека. Сім’я. Інформація» має  висвітлюватись державна політика в підтримку сім’ї, родини та закладів, організацій, які займаються проблемами сім’ї, дітей та молоді. Різноманітними формами масових заходів, які проводяться бібліотеками разом з сім’ями та їхніми дітьми можуть бути- свято «Роде наш красний» ,круглий стіл «Ідеальний батько для підлітка» народознавча година «Родина. Рід. Які слова святі, вони потрібні кожному в житті» ,родинний альманах «Моя родина, як зірка єдина» , родинне свято «Мій дім,моя земля».

                                             Профорієнтаційна робота

     Вибір майбутньої професії - це важливий крок у самостійне життя і варто прислухатися до порад фахівців вже сьогодні, щоб уникнути типових помилок під час вибору професії.   Сподіваємось, що заходи, які проводяться бібліотекою,   допоможуть старшокласникам зорієнтуватися у розмаїтті професій і зробити свій правильний вибір.

       Великою популярністю серед читачів користуються книжкові виставки, тематичні полиці, перегляди, прес-досьє  «Світ нових професій», «Куди піти вчитись у Житомирській  області», «Навчальні установи області запрошують», «Професії, які потрібні нам», «Не помилися, вибираючи свій шлях».  Однією з оперативних форм роботи по профорієнтації є «Календар професій». Це невеличкі виставки ,присвячені офіційним святам різних галузей. 

     Ефективним є проведення Днів інформації «Ким бути», «Тисяча і одна дорога»,  «На допомогу технічній самодіяльності», «Якщо ти обрав професію механіка, столяра…» 
Із старшокласниками рекомендується проведення диспуту «Покликання. Як його знайти?»
. Заплануйте зустріч з народними умільцями «Від ремесла до творчості»,виставку дитячих поробок «Грані дитячої творчості», зустрічі із представниками різних професій на теми «Медична реформа на селі»(медпрацівники)

«Нова українська школа»(педагогічні працівники), «Духовні скарби народу»(із представником релігійної громади), «Наше село на карті України»(із представником влади), «Любіть свою землю»(із фермером). 

      Бібліотеки мають  приділяти велику увага  популяризації  національної культури, літературної спадщини нашого народу. (при плануванні заходів до цього розділу пропонуємо використаи «Календар знаменних і пам’ятних дат на 2022 рік»)

  Нині проходить другий етап  (від 16.07.2021) втілення норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який забезпечує збільшення присутності державної мови в публічному просторі та зміцнення її статусу як державної. Бібліотечні заклади мають запланувати різноманітні заходи на допомогу реалізації поставлених завдань. Наголошуємо на тому, що заходи та події мають відбуватися державною мовою. Також пропонуємо брати участь у Всеукраїнських акціях та марафонах на підтримку мови, долучатись разом з користувачами до написання Всеукраїнського радіо диктанту національної єдності, організовувати об’єднання за інтересами на базі бібліотеки, тощо.

          З метою популяризації державної мови  рекомендуємо запланувати  :

       Найбільше і найдорожче добро у кожного народу – це його мова. Ота жива схованка людського духу. Його багата скарбниця, в яку народ складає і своє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування», - так писав Панас Мирний. З метою сприяння усвідомленню значення рідної мови, виховання прагнення передати нащадкам наш скарб – українську мову рекомендуємо організувати мовний аукціон «У повсякденній свіжій мовній повені слова цвітуть із уст людських» до Міжнародного дня рідної мови ».

 (Примірна програма Аукціону: початок-це з «торг» - конкурсу  «Перекличка», де учасники додають закінчення до вірша «Рідна мова» Ю. Рибчинського.  Наступний «лот» - конкурс «Антоніми», учасники підбирають антоніми до запропонованих слів та багато інших «лотів» - конкурсів -«Тлумачення прислів’їв», «Опис улюблених героїв казок», «Деформований текст», «Правильний диктант». Доповненням до заходу стане книжкова виставка «Рідна мова – життя духовного основа».

   Подорож до країни мовознавства, літературний ігроленд «Шевченко і світ», літературні читання «Поетичний віночок Кобзареві», пізнавальна година «Наша гордість рідна мова», літературна година присвячена всесвітньому дню поезії «Все, що душа довірила словам», конкурс знавців рідної мови «Мову свою я всім серцем люблю»,літературний ранок для молодших школярів «Казковий карнавал», пізнавальна година «Люди мистецтва і наш край», книжковий вернісаж письменників та поетів земляків «У ріднім краї й слово душу зігріває» -це неповний перелік заходів, які ми пропонуємо використати у вашій роботі, попередньо включивши їх до річного плану.

                                  

                                                УІ. Організаційні питання

     В даному розділі слід запланувати  роботу над підвищенням свого фахового рівня, участь в семінарах, практикумах та нарадах, звіт перед громадою села, проведення санітарних заходів та ремонтних робіт в бібліотеці, догляд за прилеглою територією та  інші організаційні питання.

___________________________________________________________________________

    Основним видом звітності бібліотеки є річний звіт. Бібліотеки складають звіти двох видів - статистичний та інформаційний (текстовий). Звітність обов'язкова для всіх бібліотек усіх систем і відомств

Звіт не тільки відображає стан роботи бібліотеки, а й спрямовує увагу  на поліпшення слабких ділянок роботи є базою для планування,    прогнозування  роботи

На основі даних обліку будується звітність бібліотеки, під якою розуміється система показників, що характеризують діяльність бібліотеки за певний період часу.

Річний статистичний звіт складається за формою 6-НК. Вимоги - точність, акуратність і своєчасність.

     Статистичний звіт заповнюється тільки на основі облікових форм роботи бібліотеки. Заповнюється у трьох примірниках, два віддається у вищестоящі організації, один залишається у бібліотеці.

 

Інформаційний звіт являє собою всебічний аналіз діяльності бібліотеки. Він містить об'єктивні дані і конкретні приклади. Схема інформаційного звіту відповідає структурі річного плану.

Звітність перед населенням - бібліотека звітує перед читачами на засіданнях громадської ради бібліотеки, сесіях місцевих рад, сходах села. Зав. бібліотекою розповідає про діяльність бібліотеки в минулому році, аналізуються досягнення, недоліки і визначають перспективу на поточний рік.

Звіт бібліотеки перед населенням - важливий захід, до якого потрібно ретельно готуватися. Про день звіту бібліотека широко оповіщає своїх читачів.

  ü Контактна інформація:

ü тел..4-11-75 (Методичний кабінет)

ü Електронна пошта:  biblioteca_ch@ukr.net                               


                                                                                  
                            На допомогу сільському бібліотекарю

 

ОРГАНІЗАЦІЙНО-НОРМАТИВНІ ТА РЕГЛАМЕНТУЮЧІ ДОКУМЕНТИ СІЛЬСЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ

(письмова консультація)

       Поряд з нормативно-правовими актами, бібліотеки, як і інші установи, використовують локальні (внутрішні) організаційно-правові документи.

      Зазначені документи розробляються власником або уповноваженим ним органом (в окремих випадках за погодженням з профспілковим комітетом, а якщо його немає - з представниками, вільно обраними на загальних зборах     трудового колективу) з урахуванням вимог чинного законодавства.

       У своїй діяльності кожна бібліотека керується Конституцією України, законами України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», «Про культуру», «Про національну програму інформатизації», Стратегією розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України», підзаконними нормативно-правовими актами, Статутом та (або) Положенням про бібліотеку.

     Кожен керівник повинен знати законодавчі та нормативно-правові акти, що стосуються бібліотечної справи в цілому, окремих її напрямів та суміжних галузей. Важливим є, також, знання фінансових документів, які стосуються діяльності бібліотек, а саме: роз’яснення Держказначейства щодо Кодів економічної класифікації, Інструкції щодо обліку, вилучення майна тощо.

 Примірний  перелік  документів

 сільської бібліотеки

 

№п/п

       Назва документу 

                             Примітки

 1.

 

Статут (Положення) про сільську бібліотеку

Статут (Положення) – це, насамперед, юридичний захист існування організації, її основної діяльності, надання додаткових платних послуг, можливість розпоряджатися своїми доходами. При оформленні Положення (Статуту) бібліотеки використовують такі розділи: 1. Загальні положення; 2. Права та обов’язки;   3. Організація обслуговування населення; 4. Формування і використання єдиного бібліотечного фонду; 5. Майно і кошти; 6. Керівництво ; 7. Контроль, перевірка діяльності; 8. Припинення діяльності. В ролі засновника бібліотеки виступають органи місцевого самоврядування.

 

Посадові інструкції та службові обов’язки

Посадові інструкції складаються із розділів: "Загальні положення", "Завдання та обов'язки", "Права", "Відповідальність", "Повинен знати", "Кваліфікаційні вимоги" та "Взаємовідносини (зв'язки) за посадою".

Розділ "Загальні положення" містить основні дані про посаду, сферу діяльності працівника, найменування підрозділу, де працює працівник, порядок призначення на посаду та припинення виконання посадових обов'язків, безпосередню підпорядкованість, кваліфікаційні вимоги до працівника (рівень освітньої підготовки, рівень кваліфікації, фах, необхідний стаж роботи за фахом, інші вимоги), наявність підлеглих, перелік основних законодавчих актів, інших матеріалів, якими керується в роботі працівник, порядок заміщення інших працівників на період їхньої тимчасової відсутності (відпустка, хвороба, інші поважні причини), а також хто заміщує його.

У розділі "Завдання та обов'язки" характеризується зміст діяльності працівника, визначається самостійна ділянка роботи відповідно до Положення про підрозділ та перелік видів робіт, з яких складаються функції, що виконуються.

У розділі «Права» визначаються і наводяться делеговані працівникові повноваження, за допомогою яких він має забезпечувати в процесі своєї діяльності виконання покладених на нього завдань та обов'язків.

Розділ «Відповідальність» містить показники оцінки роботи працівника та межі його особистої відповідальності за результати діяльності та виконання робіт. Показниками оцінки роботи є якість та своєчасність виконання посадових завдань та обов'язків.

Розділ «Повинен знати» визначає вимоги до спеціальних знань, а також знань законодавчих актів та нормативних документів, необхідних для виконання посадових обов'язків.

Розділ «Кваліфікаційні вимоги» містить норми, які стосуються освіти, освітньо-кваліфікаційних рівнів та досвіду, достатніх для повного і якісного виконання робіт за посадою.

У розділі «Взаємовідносини (зв’язки) за посадою» визначається коло основних взаємозв'язків працівника із співробітниками свого та інших структурних підрозділів, а також зі сторонніми підприємствами, організаціями, установами, з якими працівник має службові взаємовідносини, терміни отримання та надання взаємної інформації (за наявності), порядок погодження та затвердження відповідних документів тощо.

 

Плани роботи

(Річний, місячні)

Інформація подана у щорічних методичних рекомендаціях, щодо планування роботи

 

Щоденники обліку (для дорослих, дітей)

  Підсумки обслуговування користувачів підводяться в Щоденнику роботи щомісячно. У Щоденнику роботи ведеться: -облік читачів за віковим складом.

 Відвідування - це звернення читача до бібліотеки за отриманням літератури, бібліографічною інформацією або з іншою метою відповідно з функціями, виконуваними бібліотекою. Поняття "звернення" відображає нове явище бібліотечного життя - не тільки фізичний прихід людини до бібліотеки, а й звернення до неї через Інтернет.  Одиницею обліку відвідувань є одне відвідування бібліотеки, перереєстрація, отримання, повернення документів і продовження строків користування, отримання довідок і консультацій, робота з довідково-бібліографічним апаратом, участь у масових заходах, що проводиться бібліотекою.

. Одиницею обліку видачі для всіх видів видань та їх копій є примірник документа.  Одиницею обліку видачі періодичних видань є примірник або підшивка.  Облік видачі копій та документів з виставки входить у загальну кількість виданих документів. .

 

Формуляри (дорослих і дитячих читачів)

 

Формуляр служить обліковим документом користувача. Він фіксує реєстраційний номер (який зберігається за користувачем до кінця року), прізвище, ім'я, по батькові, вік, інші відомості, а також дати відвідування (в т.ч. продовження по телефону,) та видані документи.  Кількість користувачів Бібліотеки визначається на підставі реєстраційних даних запису та перереєстрації за поточний рік в даному закладі. Перереєстрація користувачів проводиться щорічно з 2 січня.

 

Звіти  про роботу бібліотеки

(текстовий та статистичний)

 Основним видом звітності бібліотеки є річний звіт.Бібліотеки складають звіти двох видів - статистичний та інформаційний(текстовий). 

Річний статистичний звіт складається за формою 6-НК Статистичний звіт заповнюється тільки на основі облікових форм роботи бібліотеки.Заповнюється у двох примірниках, один віддається у вищестоящу організацію, другий залишається у бібліотеці.

Інформаційний звіт являє собою всебічний аналіз діяльності бібліотеки. Він містить об'єктивні дані і конкретні приклади. Схема інформаційного звіту була рекомендована районною бібліотекою і відповідає структурі річного плану.

Інформаційний звіт містить аналіз кількісних показників та основних напрямів роботи бібліотеки в поточному році, недоліки та шляхи їх усунення.

Інформаційний звіт покликаний всебічно охарактеризувати діяльність бібліотеки, підвести підсумки. По ньому судять про місце бібліотеки в системі культурно-просвітницьких закладів та її ролі в обслуговуванні населення.

Підбираючи матеріали для звіту, особливо цифрові дані, їх перевіряють по суті і з арифметичної точки зору, при цьому слід уникати примірних «заокруглень» і записи «на пам'ять», що створює небезпеку включення до звіту помилкових даних.

СТАТИСТИЧНІ ПОКАЗНИКИ Читаність. Показник інтенсивності читання. Середнє число книг, видане одному читачу в рік, вираховується шляхом ділення кількості виданих за рік документів (К) на число читачів, зареєстрованих за рік (А), тобто Ч=К:А

Обертаність. Характеризує степінь використання книжного фонду. Вираховується шляхом ділення кількості книговидач за рік (К) на кількість книжкового фонду бібліотеки (Ф), тобто Об=В:Ф Книгозабезпеченість. Показник характеризує величину книжкового фонду по відношенню до числа читачів, тобто його достатність. Вираховується шляхом ділення кількості документів, що є в бібліотеці на кінець року (Ф) на число зареєстрованих читачів (А), тобто К=Ф:А 

 

Сумарні  та інвентарні книги.

У фонді існує два види обліку:

1) сумарний облік - це облік документів що надійшли до бібліотеки або вибули з неї згідно з одним супровідним документом (накладна,.).

Сумарний облік здійснюється в «Книзі сумарного обліку бібліотечного фонду», яка складається з трьох частин:

частина І - надходження до фонду;

частина ІІ - вибуття з фонду;

частина ІІІ - підсумки руху бібліотечного фонду.

Підсумки руху бібліотечного фонду підлягають щорічному звірянню з бухгалтерією. Індивідуальний облік документів - це реєстрація кожного документу, яке надходить до бібліотеки.           

Переписування інвентарних книг та переінвентаризація (зміна інвентарних номерів) бібліотечного фонду не дозволяється. Документація, за якою здійснюється облік, підлягає зберіганню як документ суворої звітності.

Терміни зберігання облікових документів:

Книга сумарного обліку бібліотечного фондує (постійно);

Інвентарні книги (постійно);

Супровідні документи (5 років після перевірки фонду);

 

Акти передачі               книжкового фонду, облікових документів,  акти на списання літератури

Форму акту передачі книжкового фонду та форму актів на списання літератури дивіться в матеріалах минулих семінарів

 

Зошит обліку книг взамін втрачених

 З метою підвищення відповідальності за вилучену літературу з фондів бібліотеки, встановлюється наступний порядок заміни документів, загублених користувачами: бібліотекар здійснює заміну книг, веде відповідну документацію (“Зошит обліку книг, прийнятих від читачів взамін загублених”), по акту передає прийняту літературу та представляє “Зошит обліку…” для складання акту на втрачену літературу у відділ комплектування .

Пріоритетним рішенням повинно бути: заміна на ідентичне видання або літературою з даної теми.

У “Зошиті обліку книг, прийнятих від читачів взамін загублених” в установленому порядку заповнюються відповідні дані про видання, яке вилучається, і про видання, яке приймається на заміну. Користувач розписується у відповідній графі акту

ЗОШИТ ОБЛІКУ ДОКУМЕНТІВ, ПРИЙНЯТИХ ВІД КОРИСТУВАЧІВ ВЗАМІН ЗАГУБЛЕНИХ

 Дата ПІБ користувача

Дані про втрачені документи

Дані про прийняті документи

Оформлюється у вигляді таблиці

Підпис

 Інв.№                  

Автор  і назва

 Рік видання

Вартість

Автор і назва

Рік видання

 Вартість

 Підпис корист

 

Зошит обліку бібліографічних довідок

Під бібліографічною довідкою розуміється відповідь на конкретний запит, повідомлений усно (за телефоном або особисто) або в письмовій формі. Обліку підлягають довідки, незалежно від способу їх передачі (поштою, в тому числі і електронною, телефоном, при безпосередньому контакті з користувачем): - тематичні; - на уточнення бібліографічних даних; - фактографічні;

- адресно-бібліографічні; Облік виконаних довідок і консультацій ведеться в «Зошиті обліку бібліографічних довідок.»

 

Документація про роботу клубів за інтересами (паспорти, плани роботи, матеріали засідань)

 

 Клуб за інтересами повинен мати свою документацію:

- Статут (положення). Основоположний документ клубу. Статут, як правило, починається з епіграфа, що може бути гаслом і девізом. Затверджується керівником організації, установи, на базі яких він створений.

У цьому документі прописані всі основні сторони організації та діяльності клубу: найменування, ким організований, де і для кого; цілі і завдання; права та обов'язки членів; створення клубу і органи самоврядування; структура клубу.

План роботи є важливим документом клубу, де вказуються назва заходів, термін виконання, відповідальні особи.

Паспорт клубу за інтересами є також не менш важливим документом. Він потрібен як і положення чи статут.

 

Матеріали на проведення масових заходів (плани, сценарії, фото )

 Сценарії проведених заходів розміщені в папках, бажано підкріпити фотографіями. Відомості про проведені масові заходи необхідно внести в «Щоденник роботи бібліотеки» «(ч.3)

 

 

Тематичні папки-досьє

 Примірні теми: «Молоді про вибір професії», «Соціальні гарантії», «Децентралізація влади», «Юрист консультує»,  «Про зміни в податковому кодексі»,»Нове в законодавстві України». Тематика  папок розширюється відповідно потребам сьогодення

 

Історія бібліотеки, літопис села, тематичні альбоми, папки

 Крім видань загального змісту про область, місто, район, бібліотеки збирають матеріали про своє село .У зв’язку з цим велику увагу варто приділяти створенню тематичних альбомів, папок вирізок із місцевих газет, літописів колективних, фермерських господарств, історії трудових династій, адже ці матеріали значно доповнюють краєзнавчі фонди бібліотек.

 

 

Зошит незадоволеного попиту

Вивчення незадоволеного  читацького  попиту  на  книжкову  продукцію  в  публічних

бібліотеках   дозволяє  простежити  динаміку  змін  читацьких інтересів  та  уподобань,  виявляти  зміни  у  тенденціях  читання  та функціонування  книги у суспільстві. Незадоволений  читацький  попит  у  бібліотеці фіксується  в «Зошиті незадоволеного попиту». Тут користувачі виказують свої побажання щодо наявності у документному фонді книгозбірні тієї чи іншої книги або літератури певної тематики.

 ІНОВАЦІЙНІ ФОРМИ БІБЛІОТЕЧНИХ МАСОВИХ ЗАХОДІВ СЕРЕД ЧИТАЧІВ

Айстопер –( той, що зупиняє очі)- поняття, яке використовується в рекламній справі. Основне призначення – привернути увагу. Сильним айстопером вважають колір, особливо яскравий. В бібліотечній практиці – це об’єкти , що привертають увагу користувачів. Їх використовують при оформленні книжкових виставок.

Бенефіс бібліотеки – театралізована програма вшанування бібліотеки з метою виховання дбайливого відношення до кращих традицій бібліотеки та привертання уваги організацій, фірм, які у перспективі можуть стати спонсорами бібліотеки. Бенефіси в деяких випадках можливо побудувати на ігровому сценарії, включаючи видовищні елементи.

Бенефіс читача – це представлення бібліотекою в театральній формі одного з найактивніших читачів. Мета заходу – популяризація кращого читацького досвіду, рекомендації книг на прикладі активного читання, ілюстрація позитивного прикладу читання.

Брей-ринг – проводиться як підсумкова гра-змагання після отриманих знань. Гра проводиться в 3 тури, в кожному турі – по 3 запитання. Кількість команд може бути не обмеженою, але досвід показує, що оптимальна кількість від 2 до 6. Слід враховувати, що при кількості граючих команд, більше двох гру ерудитів краще проводити, збираючи відповіді у письмовій формі. Тоді кожна команда має можливість дати свій варіант відповіді, а не одна, що першою отримала право на відповідь, піднявши руку. Для цього необхідно питання продумувати так, щоб вони мали чітку, коротку відповідь. Команда має 1 хвилину.

Бібліографічний огляд – розповідь про документи, об’єднані спільною ознакою. Розрізняють два типи оглядів – інформаційні і рекомендаційні. Перед інформаційним оглядом ставиться завдання оперативного, цілеспрямованого інформування певних груп читачів про літературу, що має для них інтерес. Перед рекомендаційним оглядом ставиться завдання педагогічного характеру: зацікавити читача певною літературою, вплинути на його вибір. До інформаційних оглядів включаються видання різних типів і видів і за кількістю значно більше, ніж до рекомендаційних; до оглядів другого типу – здебільшого видання однієї тематики, одного автора і в обмеженій кількості (5-7 назв).

Бібліомарафон – імпровізована гра змагання, мета якої полягає в тому, щоб якнайповніше розкрити структуру довідково-бібліографічного фонду бібліотеки, стимулювати у юнацтва розуміння і потребу в набутті умінь та навичок самостійного пошуку інформації, створити умови для невимушеного спілкування бібліотекарів та користувачів. Визначальною умовою гри є швидкість та правильність відповідей на поставлені запитання. Проведення «марафонського забігу» передбачає подолання «спортсменами» декількох перешкод у межах установленого часу. У змаганні беруть участь дві або три команди. В разі дострокового виконання завдання команді присуджується допоміжний бал. Для оцінювання «спортивних» досягнень запрошується журі. 5.Бібліографічна закладка – одна із малих форм рекомендаційної бібліографії. Допомагає користувачам зробити перші кроки до розширення кругозору, підвищення культури читання, Закладка близька до плану читання, різниця в тому, що вона відштовхується не від теми, а від конкретної книги. Зміст: 1. Назва книги; 2. Анотація по можливості; 3. Короткий список книг цієї тематики.

Бібліографічний список – це бібліографічний посібник з простою структурою. Для нього відбираються книги і статті за темою (20-25 назв), виданих, як правило, за останні 3-5 років. Книги можна групувати по розділах, до розділів складаються невеликі вступні тексти. До рекомендаційного списку бажано додавати коротку передмову.

Бібліофреш (свіжий) – бібліографічний огляд книжкових новинок.

Буктрейлер - це короткий відеоролик(до 3-хв.) за мотивами книги, що є сучасною формою реклами книги, засобом її просування, заохочення до читання. Основне його завдання – яскраво та образно розповісти про книгу, зацікавити, заінтригувати користувача. Такі бібліотечні відеоролики знімаються як про сучасні книги, так і про ті, що стали літературною класикою.

Вікторина – цікава гра, у процесі якої в логічній або хронологічній послідовності ставляться запитання, що об'єднані загальною темою. Підбір запитань здійснюється із врахуванням вікових особливостей, рівня знань. Може бути як окремим заходом, так і складовою комплексних заходів.

Гра-обговорення - у ході обговорення користувачі і бібліотекарі говорять не від себе, а від особи взятої на себе ролі, наприклад, автора книги чи героя видання. На перший погляд, гра-обговорення нагадує читацьку конференцію і диспут, однак її мета — привернути увагу до розмови за допомогою користувачів, всіх героїв видання, його автора, критиків. У цьому відображається прагнення бібліотеки зацікавити користувачів проблемою, книгою.

Географічна гра «Де це відбувалося» (необхідно на карті позначити місце, де проходило дійство, описане в декількох книгах, титульні сторінки яких розміщені поряд).

Година цікавих повідомлень. Вона може бути тематичного характеру, універсального змісту, присвячена певним особам. Інформація, що прозвучить на заході, має бути цікавою для слухачів, відповідати їх інтересам.

День бібліографії – це комплексний захід з популяризації бібліографічних знань, вироблення навиків користування бібліографічними посібниками, бібліографічного пошуку та покращення бібліотечного обслуговування взагалі. Ефективними будуть Дні бібліографії, на яких ведеться популяризація всього ДБА бібліотеки. нь інформації – це комплексна форма бібліографічного інформування, мета якої - надати користувачам інформацію про книги та інші джерела інформації на певну тему або літературу, яка надійшла до бібліотеки протягом певного часу. До програм включають організацію виставок літератури, причому не тільки книг, а й періодичних видань; виставки довідкових та інформаційних видань; проведення бесід, бібліографічних оглядів, переглядів літератури.

Діалог – розмова, бесіда і передбачає розмову, обмін думками між двома особами. Як бібліотечних захід діалог може проводитися між групою юнацтва та запрошеним гостем, наприклад, письменником, художником, лікарем, правознавцем, істориком, військовим, психологом тощо. Розмова відбувається в режимі: «запитання – відповідь», причому взаємно.

Диспут – як метод популяризації літератури передбачає зіткнення різних, протилежних точок зору на одну тему або проблему, що піднімається в художньому творі. Мета диспуту – пошук найбільш вірної оцінки висвітлених в книзі ідей, думок. Читачі під час участі в диспуті вчаться не лише вміло висловлювати свої думки, погляди, але й аргументовано їх захищати.

Естафета - гра, огляд винахідливості, фантазії, гумору, де учасники вигадують один для одного завдання на імпровізацію (вигадати і показати сценку, інсценізацію з якогось літературного твору, передати пантомімою зміст приказок, загадок, прислів'їв та ін.) і по черзі їх виконують.

Екологічний екстрім - «екстрім» - крайність. Захід на якому подається інформація про екстремальні екологічні проблеми людства. Особлива увага приділяється популяризації творів екологічної спрямованості. Доцільне тут використання творів письменників-фантастів (Рея Бредбері, Бєляєва, Стівена Кінга, Уельса, укр. автора Тендюка) у творах яких висвітлюються глобальні проблеми екологічної катастрофи.

Ерудит-конкурс «Чарівний світ казок». Бібліотекар пропонує дітям казкову квітку, на кожній пелюстці якої загадки з українських народних казок. Діти відривають пелюстку, і мають відгадати загадку, назвати казку. Велику кількість літературних ігор бібліотекарі проводять, взявши за основу телевізійні конкурси: «Розумники, розумниці», «Найрозумніший», «Зоряний час», «Брейн-ринг», «Що? Де? Коли?» та ін.

Ерудит-лото – це гра конкурс, де молодь має наготу перевірити або підвищити свій інтелектуальний потенціал з різних галузей знань (літератури, мистецтв, фольклору, міфології тощо). Мета такого заходу полягає також і в популяризації цікавої довідкової літератури, яку має бібліотека, створенні умов для емоційного, невимушеного спілкування бібліотекарів і читачів. Гра побудована запринципом лото: читачі повинні «підкреслити» відповідь на запитання, тобто вибрати правильну серед запропонованих варіантів.

Заочна екскурсія або мандрівка має на меті розширити світогляд учнів, поповнити їхній багаж знань, стимулювати пізнавальну активність. Може бути проведена у формі усного журналу, бесіди за «круглим столом», прес-конференції. Сценарій передбачає розробку маршруту і відповідну послідовність дій: вступне слово ведучого, що оголошує мету екскурсії і маршрут, невеликі повідомлення учнів із переглядом наочності, обговорення, виступи, підбиття підсумків і планування нового маршруту. У ході підготовки учні читають рекомендовану літературу, відвідують пам'ятні місця, готують повідомлення, наочний матеріал (ілюстрації, фотоальбоми, стенди, діафільми ).

Зустріч з актуальною книгою - не обов'язково проводиться з новою книгою, головне, щоб тема її була актуальною для читацької аудиторії. Для зустрічі необхідно підготувати читацьке коло, зустріч повинна пройти як засідання читацького або любительського клубу, але вона обов'язково повинна бути повністю присвячена детальному знайомству з книгою, реалізуючи її науковий, інформаційний та пізнавальний потенціал. Сценарій зустрічі повинен послідовно відображати структуру книги та вимагати стільки частин, скільки в ній розділів (глав). Зустріч ця призвана до залучення інтересу до книги та її вплив на її проблемно-тематичне читання користувачів бібліотеки.

Ігри-змагання можуть бути побудовані як вікторини «Запитання — відповідь» (літературний турнір, ток-шоу, конкурс-загадка ) чи на сюжетній драматургії (КВК, «Поле чудес»). Ігрові конкурси організовуються за визначеною схемою, яка передбачає підготовку учасників і завдань, журі, створення «інтер'єра» програми, нагородження переможців.

Інформ-шоу: шоу - видовище, вистава, чиїсь дії, заходи, розраховані на привернення до себе уваги. Дійство з музикою, з метою надання інформаційної допомоги населенню, задоволення їхніх запитів через періодику - розкриття фонду періодичних видань за допомогою традиційних і нетрадиційних форм популяризації.

Інформ-коктейль - у даному випадку значення слова «коктейль» використовується як поєднання в собі різного, різнорідного. Захід на якому поєднається повний комплекс соціально-значущої інформації: правової, ділової, екологічної, краєзнавчої та ін.

Інформаційно-розважальний калейдоскоп – в основі проведення заходу лежить принцип роботи калейдоскопу – зміна явищ. Захід проводить з метою інтелектуального розвитку юнацтва та цікавого проведення дозвілля, має комплексний характер. Увагу юнацтва приверне книжково-ілюстративна виставка – панорама, де будуть представлені «цікавинки» з історії, географії, астрономії, мистецтва тощо. Бібліотекарі готують невеликі повідомлення з різних галузей знань, що обов’язково зацікавлять юнаків та дівчат. Крім цього проводяться вікторини, музичні паузи.

Інтелектуальний аукціон – інтелектуальне змагання, яке проводиться за принципом книжкового аукціону, де можна «купити» матеріалізовану в книзі, репродукції, фотографії, слайді духовну цінність. «Купівля» здійснюється шляхом пред’явлення певних знань, що вимагає «продавець». Завдання ля учасників аукціону можуть охоплювати різні галузі знань. Мета: закріплення авторитету Знання, стимулювання інтересу до інтелектуальних та художніх цінностей, джерел інформації.

Каскад інформаційних повідомлень - «каскад» у перекладі - стрімкий, невпинний потік великої кількості маси чого-небудь, в даному випадку захід на якому подається інформація з періодичних видань із бурхливого потоку цікавих повідомлень.

Калейдоскоп літературних казок – зацікавить читачів молодшого шкільного віку. Під час підготовки заходу діти читають літературні казки, а на заході дивляться театралізовані уривки, відгадують автора, назву казки.

Квест (від англ. англ. quest - пошук, пошуки пригод) - аматорське спортивно-інтелектуальне змагання, основою якого є послідовне виконання заздалегідь підготовлених завдань командами або окремими гравцями.

В залежності від правил, змагання можуть бути різних видів:
Спосіб переміщення: Пішохідний; Автомобільний; Екстремальний; Комбінований
Місце проведення: В приміщенні; На відкритому повітрі
Тип завдань:Інтелектуальні; Ігрові; Пошукові; Екстремальні.
Територія: Місто; Область; Країна; Міжнародний.

Термінологія:
Час проходження - час, що витрачається на проходження всієї гри;
Завдання - етап cценарія гри, що складається з одного або декількох завдань;
Капітан - обов'язковий учасник команди, який представляє її інтереси перед організаторами;
Мапа - мапа місцевості;
Квестер - гравець в один з видів квеста;
Код - буквено-цифрова інформація, яка служить для підтвердження проходження завдання та отримання наступного, або фіксації часу його проходження;
Команда - добровільне об'єднання, зареєстроване для участі у грі;
Рейтинг - кількісний показник (або показники) участі команди в грі протягом певного періоду часу;
Сценарій - сукупність всіх завдань, послідовність вирішення яких заздалегідь не відома учасникам і визначається в ході проходження рівнів гри;
Учасник, гравець - особа, що бере участь у грі;
Чек-пойнт - пункт перевірки присутності команди на відповідному завданні;
Екіпаж - учасники, які знаходяться під час гри в одному транспортному засобі.

Основні переваги використання формату квесту в командоутворючему тренінгу:
1) Квест дозволяє співробітникам дізнатися один одного в умовах необхідності прийняття швидких і адекватних рішень;
2) Квест виявляє приховані якості співробітників, як-то прихованих лідерів, інтелектуалів, логістика, схильності та звички людей;
3) Квест дозволяє співробітникам і клієнтам краще познайомитися з продукцією компанії, так як всі сценарії носять тематичний характер і прив'язані до корпоративної культури;
4) Екстремальні етапи дозволяють спільно пережити емоційні сплески, що психологічно зближує учасників події;
5) Інтелектуальні етапи дозволяють розвинути ерудицію і виявити спритність;
6) Ігрові завдання викликають масу позитивних емоцій і радісних спогадів, сприяють розвитку комунікативних якостей.

Конкурс-естафета. Кожний його етап може мати самостійну назву і мету.

Конкурс на кращу назву книги допомагає глибокому вивченню книги, вмінню користуватися довідковим апаратом книги, бібліотеки, бібліографією та ін.

Конкурси читачів – змагання, під час якого виявляють найбільш ерудованих учасників. Розповсюдженим видом конкурсів є турніри. Читачі діляться на 2 команди, турнір відбувається за принципом «питання –відповідь». Турнір захопить читачів – дітей, якщо питання для конкурентів діти будуть самостійно шукати в енциклопедичних виданнях. Команди по черзі «атакують» і«обороняються», ставлячи запитання супротивнику і колективно готуючи відповідь.

Кросворд – Кросворд «Тайни книгозбірні» можна запропонувати читачам середнього шкільного віку на підсумкових бібліотечних заняттях. Правила цього бібліокросворду передбачають: той, хто відгадав хоча б одне слово з кросворду, стає володарем міні-приза – олівця, закладки тощо. А той, хто розгадає весь кросворд і першим дізнається про зашифровану в ньому фразу, стане власником хорошої книги.

Книжковий аукціон – ігрова форма роботи, що поєднує елементи бібліографічного огляду, вікторини, літературної гри. Вже сама назва заходу є своєрідною рекламою для читачів. На бібліотечному аукціоні пропонується не майно, а книги. Щоб «купити» книгу, треба розплатитися знаннями. Для проведення аукціону потрібно вибрати тему, підібрати літературу, яка буде «продаватись». Аукціон доречно проводити з метою презентації нових надходжень до бібліотеки та підвищення попиту на них. Вибирається 5-7 книг – «лотів», що на даний період є бестселерами або користуються попитом серед різних груп читачів. Потім визначити ціну, якою стане активність користувачів та їхніх правильні відповіді на запитання аукціоніста. За цими ознаками ведучий заходу і його помічники встановлюють «покупця» певної книги, який одержує першочергове право на її прочитання.

Літературний аукціон – форма гри-змагання. Ведучий оголошує тему запитань (наприклад, назвати книги, в яких використовуються числівники або займенники), учасники пропонують варіанти відповідей. Коли варіанти вичерпані, ведучий рахує до трьох, супроводжуючи кожну цифру ударом молотка. Переможцем стає той, хто дав правильну відповідь. Матеріалом для літературного аукціону можуть бути приказки, прислів’я, загадки на різні теми, літературні твори (наприклад, згадати твори, в назві яких звучить будь-який колі, або вірші, присвячені порам року). Захід може бути присвячений одному письменнику чи поету. Для активізації гри ведучий може використати підказки (ключові слова, нагадати деталі, прочитати епізод із твору).

Літературні ігри активізують читання, стимулюють їх звернення до художньої, науково-пізнавальної, довідкової літератури, розвивають логічне мислення. Для найменших читачів в бібліотеці ще може бути гра «Знавці казок». Читачам пропонується пригадати, наприклад, казки, в яких літературний герой, ім’я, якого починається з певної літери («К» - «Колобок», «Кіт у чоботях», «Котигорошко»). Або назвати казку за поясненням. Наприклад, одним із завдань може бути таке: цей будинок ніхто не будував, жити в ньому мали право лише 5 братів, але в скрутну хвилину вмістилося майже все лісове царство. (Рукавичка). 37.Літературний суд – вид літературної гри, обговорення героїв книги, літературне розслідування, організоване у вигляді театралізованого судового засідання. Театралізований характер цієї форми передбачає відповідне оформлення приміщення, підготовку учасників заходу – представників «захисту», «звинувачення», «суду». Літературний суд, як і інші активні форми масової роботи, сприяє глибокому сприйняттю прочитаного.

Літературні вечори. Привабливість літературного вечора – в його мобільності. Його можна присвятити будь – якій темі, знаменній даті, творчості окремого автора, ювілеям. В основі літературного вечора завжди лежить літературний сценарій, в якому читач має почути невідомі йому факти на заявлену тему. Існує декілька модифікацій літературного вечора – літературно – музичний вечір, літературно – музична вітальня. Як правило, вони розраховані не невелике коло читачів. Свідоцтвом ефективності проведення таких форм буде, якщо ці заходи переростуть у клуб за інтересами. Для літературних вечорів характерні затишна атмосфера, дружні відносини, прагнення підкреслити неформальність спілкування. Часто вони проводяться при свічках, за чаєм. Літературні вечори можуть бути тематичними, меморіальними, жанровими, та ін.

Літературне лото. Дещо видозмінена, літературна вікторна. Принцип "лото" залишається той же, що і у вікторини: запитання - відповідь. Але кожне запитання зашифроване під номером. Номери добираються довільно, так як у звичайному лото. Вірні та невірні відповіді підсумовуються і за підсумком визначається переможець. Як допоміжний метод учасникам дозволяється скористатся деякою довідковою літературою. Таким чином, бібліотекар має можливість довести корисність довідково-інформаційних видань.

Літературні подорожі по книгах є поширеним методом масової роботи. Учасники подорожі обирають маршрути, заповнюють щоденники подорожі, складають карти, малюють малюнки. Гра завершується зльотом мандрівників, на якому підводяться підсумки. Алгоритм проведення літературної гри –подорожі включає етапи: - вибір теми, розробка маршруту «подорожі» по сторінках книг, підбір літератури; - робота з аудиторією, визначення команд, робота з командами, допомога у веденні щоденників і т.ін.; - організація книжкової виставки, створення рекомендаційних списків літератури, проведення бібліографічних оглядів літератури; - на зустрічі учасники гри розповідають, про що вони дізналися під час подорожі.

Літературний вернісаж - гра проводиться у два тури. Гравці поділяються на дві команди. Одна - представляє на вернісажі портрети літераторів: дає коротеньку анотацію, члени команди читають уривки з поезії або прозу представленого в портреті автора. Друга - повинна надавати за 1 хвилину того, про кого йде мова і подати «свої риси до портрету» - найбільш цікаві свідоцтва: факти його життя, опубліковані на сторінках газет, журналів, літературних видань. Які «портрети» включити до вернісажу і в якій кількості, організатори вибирають самостійно. Журі оцінює художню майстерність читців однієї групи, ерудицію - іншої. У другому турі, щоб підбити висновок і виявити переможців, силами кожної команди роздають картки, які є своєрідними «поетичними листівками». На них — уривки з літературних творів, які були представлені на «вернісажі». Автор віршів на листівці не вказаний. Його необхідно виявити за стилем, змістом надрукованого уривка. Тільки той, хто вгадає автора віршів, додає команді бал. Перемагає та група, яка набрала більше всього балів.

Літературний диліжанс - проводиться у вигляді подорожі за творами окремого автора або групи авторів. В оформлені використовуються: квитки, фішки, сигнальні знаки, намальована на аркуші ватману карта «дороги» з умовними зупинками.. Платою за проїзд є відповіді читачів на літературні загадки. Всім, хто правильно відповість, видаються проїзні квитки, в яких вказано кінцевий пункт подорожі. Кількість загадок відповідає кількості учасників гри. Кожного разу ведучий оголошує зупинки, і ті «пасажири», які «їдуть» до цієї станції, починають змагання - хто першим піднімає сигнальний знак, той і відповідає на запитання. За правильну відповідь гравці отримують фішки. Володар найбільшої кількості фішок нагороджується призом.

Літературний фуршет — захід на якому представлена книга, в якій мова йдеться про гастрономічні уподобання літературних героїв. У сценарії заходу можливе використання кількох творів одного автора або кількох авторів. Цікавою буде дослідницька робота щодо літературного меню цих героїв.

Літературно-художня ікебана. У перекладі з японської «ікебана» - мистецтво складати з квітів, рослин, букети, художні композиції. У даному випадку захід про квіти з широким використанням репродукцій про квіти.

Літературний колаж – у період підготовки заходу доцільно розробити анкету, яка допоможе виявити найбільш популярних серед користувачів авторів вітчизняної і зарубіжної літератури, улюблену тематику, героїв книг, уміння аналізувати і робити висновки з прочитаного. У програму літературного колажу можна включити бібліографічний огляд, використавши прийом «живих анотацій». Суть його полягає в тому, що герой книги сам представляє себе. Для цього читачі заздалегідь готують розповіді про героя від першої особи, деякі атрибути його одягу. Одним із компонентів літературного колажу може бути експрес-інформація. Важливим моментом є те, що бібліотекарі повинні не тільки інформувати про невідомі або мало відомі цікаві факти з біографії вітчизняних і зарубіжних письменників, а пропонувати всім присутнім доповнити розповідь своєю інформацією. Літературний колаж може завершитися конкурсом на краще складання оповідання. Для проведення конкурсу заздалегідь розробляються його умови, читачів знайомлять з домашніми завданнями, пропонують їм спробувати себе у ролі письменника, написати і проілюструвати свій твір. Переможців конкурсу визначає журі.

Музично-поетична акварель - захід на якому шляхом взаємодії різноманітних видів мистецтв у поєднанні з поетичним словом видатних діячів літератури викликати у присутніх співпереживання і насолоду, формувати естетичну культуру, розвивати різнобічні духовні і творчі здібності.

Міні-ігри – можна проводити з невеличкими групами читачів на абонементі. Наприклад: «Хто автор?» (поряд з портретами письменників наклеїти кишеньки і вкласти туди в різнобій картки з назвами творів. Читач повинен правильно їх розмістити).

Обговорення – це обмін думками про прочитане, аналіз і оцінка художніх творів. Цей захід може проходити спільно з авторами книг, критиками, представниками редакцій журналів, видавництв. Обговорення допомагає навчити читачів осмисленому читанню, культури читання в цілому, виробленню вміння критично мислити, самостійно працювати з книгою.

Огляд нової літератури – одна з найпоширеніших форм бібліографічної інформації, він охоплює різні види видань: книги, журнали, публікації. 51.Тематичні огляди – будуються на основі послідовного розкриття змісту кількох тематично близьких книг різних років видання.

Пам’ятка – мала форма бібліографічного посібника, яка призначена допомогти читачам познайомитися з книжками про діяльність письменника, поета або суспільно значущу подію. Основні елементи: 1. Вступ; 2. Інформація про особу або подію.

Поетичний альбом є одним із різновидів широко відомого бібліотеками усного журналу. Мета заходу - популяризація поетичного слова. Методика його проведення передбачає традиційні «сторінки», участь ведучих, читців, любителів поезії, гостей-поетів (як професійних, так і аматорів), які познайомлять учасників заходу з власним творчим доробком. Однією зі сторінок альбому неодмінно виступає книжкова виставка (бажано озвучена), перегляд чи бібліографічний огляд. Перехід від однієї «сторінки» до іншої позначається перегортанням реальних сторінок оформленого макета «поетичного альбому».

Презентація. Термін лат., дослівно - «представити», «виставити». Презентація - добра форма для надбання ділових дружніх зв'язків. Необхідно заздалегідь приготувати колективні та індивідуальні запрошення, продумати та приготувати свої пропозиції до укладення контактів із письменством, видавництвами. Бажано також, крім книг та періодичних видань, представити предмети, які стосуються теми заходу. Це можуть бути зразки продукції, символіка, одяг, моделі - все, що розкриває зміст виставки не тільки тематично-інформаційно, але й візуально-емоційно.

Презентація прочитаних книг. В бібліотечній практиці з`явився ще один метод . «Почитай, не пожалкуєш!» - таку назву може носити подібна презентація. Презентацію прочитаних книг можна практикувати до Всесвітнього Дня книги (23 квітня). Цей метод є досить ефективним, адже це можливість продемонструвати читачам, що читання пов’язане не тільки зі школою, навчанням, але й може приносити радість. Однією з умов проведення цього заходу є завдання не лише прочитати і цікаво розповісти про книгу, але й знайти літературознавчі матеріали, рецензії на цю книгу та відомості про автора.

Прем'єра книги - реклама нової книги, актуальної для даної групи користувачів в отриманні максимуму інформації про видання, автора та його творчість. .60.Прес-калейдоскоп. Комплексна форма, що включає в себе кілька заходів (виставку, інтерв'ю, диспут, вікторину чи конкурс, прес-конференцію чи бесіду за круглим столом і т.п.) об'єднаних єдиною метою, тематичним спрямуванням, предметом розгляду, колом учасників. Центральними «прес-калейдоскопу» виступають періодичні видання (одне чи кілька), публікації, вміщені на їх сторінках.

Прес-марафон - учасники за алфавітом називають журнал чи газету. За ким залишається останнє слово, той і одержує жетон і тоді гравці переходять до наступної букви. Наприклад: А – Б.

62.Прес-мозаїка - трьом гравцям видаються конверти з отриманими буквами, з яких потрібно скласти назви журналів і газет. Назви підбираються так, щоб у кожній назві були схожі букви.

Прес-діалог – це технологія роботи з періодичною пресою, яка сприяє розвитку інтересу до аналізу проблемних статей і вчить робити цей аналіз. Учасники прес-діалогу виконують роль журналістів. Для прес-діалогу вибирають статтю або декілька статей зміст яких цікавить всіх. Всі читають її заздалегідь, або під час зустрічі. Потім формуються групи по 4-5 журналістів. Які обговорюють матеріали свого колеги. Запитання складають колегіально і адресують їх іншим групам. Запитання мають бути проблемними. Опоненти прес-діалогу – це знавці проблеми. Прес-центр фіксує цікаві висловлювання і зразу ж випускає «Блискавку», готує дружні шаржі. Ведучий стежить за послідовністю запитань і відповідей, керує діалогом.

Поетичне інтерв’ю - є модифікацією літературного вечора . Методика його проведення вимагає глибокого знання творчості поета, мемуарної літератури про нього. Сценарій будується у вигляді діалога – інтерв`ю. В образі поета – ведуча, «кореспонденти» - читачі. Відповідями на питання служитимуть уривки, які підібрані заздалегідь з віршів поета, його виступів, мемуарної літератури.

Поетичний зорепад – захід присвячений шедеврам поезії або популярним поетам, що вимагає читання віршів.

Театр книги (для дітей). Інсценується сюжет певної дитячої популярної книги, або кілька епізодів із неї. Крім репетцій група дітей навчається також артикуляційної та дихальної гімнастики, вчаться накладати грим, осягають ази акторської майстерності. Плануються і проводяться цикли спектаклів до народних свят, цикли за народними казками тощо.

Урок-диспут - Слово «диспут» латинського походження, що означає «міркую», «суперечу». Диспут - одна із форм бібліотечної роботи з читачами, яка допомагає розвивати їх самостійність, логічне мислення, соціальну та моральну зрілість; формувати погляди та переконання особистості.

Урок-панорама. Проводиться на базі школи, обо окремий клас запрошується у бібліотеку. Подання матеріалу супроводжується демонстрацією відеофільмів, слійдів, фотографій, плакатів. Відповідно до форми заходу вибираються і теми, наприклад "Древній Київ: від Подолу до Печерська", "Рідна вулиця моя" тощо.

Флешмоб (миттєвий натовп)– Флешмо́б (також флеш моб і флеш-моб, англ. flash mob — «спалахуючий натовп», flash — спалах, mob — натовп) — це заздалегідь спланована масова акція, зазвичай організована через Інтернет або інші сучасні засоби комунікації, у якій велика кількість людей оперативно збирається у громадському місці, протягом декількох хвилин виконує заздалегідь узгоджені дії (сценарій), і потім швидко розходяться.

Рух флешмоба виходить із того, що у флешмоб-акцій є типові правила. Найважливіші їхні пункти:
1) Начебто спонтанне дійство. Заборона збиратися або привертати увагу на місці до акції, одночасний початок і закінчення акції її учасниками. Після акції потрібно миттєво зникати з місця дії в різні сторони, і робити вигляд начебто ні чого й не було.
2) Сценарій повинен привносити абсурдність у те, що відбувається.
3) Жорстке дотримання сценарію.
4) Не викликати агресивної реакції. Не порушувати законів і моральних засад, не показувати ніяких політичних поглядів.

 

Методичні рекомендації організаторам тижня дитячого читання

Тиждень дитячого читання проводиться бібліотеками сіл спільно з       шкільними традиційно в час весняних канікул.

Основна мета Тижня:

-         підвищення рівня читацької та культурної компетентності дітей через заохочення їх до систематичного читання, розвитку комунікативних навичок, критичного мислення, кращої соціалізації і самореалізації завдяки читанню

-         підвищення суспільного значення і ролі сільських, шкільних бібліотек в процесі соціальної адаптації і набуття культурної компетенції дітей

-         сприяння створенню належних умов для рівного доступу до книжок для всіх дітей, незалежно від місця проживання, соціального положення, місця навчання, стану здоров’я і ін..

             Основні завдання Тижня дитячого читання:

- авізація роботи бібліотек для дітей в час канікул

-         збільшення кількості читачів

-         популяризація кращих надбань української та світової літератури  для дітей

-         виховання поваги до авторів творів для дітей, залучення громадськості та батьків до процесу читання

 

   Учасниками Тижня дитячого читання є діти - читачі сільських , шкільних та бібліотеки для дітей  Черняхівської селищної Ради віком від 3-х до 15-ти років, та їх однолітки, що не записані до бібліотеки, але люблять читати, а також бібліотекарі, вчителі, вихователі та батьки.

    Організаторами Тижня є сільські, шкільні бібліотеки, бібліотечний актив. До проведення Тижня дитячого читання залучаються громадські організації, спонсори, друзі, бібліотеки.


Примірний план Тижня дитячого читання

 

Ø Відкриття (1-й день Тижня)

      Ø Організація книжкових виставок

-         «Твори-ювіляри світової літератури»(Томас Мор «Утопія»,  Фенімор Купер «Звіробій»,  «Останній із Могікан», Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері», Федір Достоєвський «Злочин і кара»,         Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра», Джек Лондон «Біле ікло»),  Герман Мелвілл «Мобі, Дік або Білий Кит»)

-         «Вчись вчитися»(Книги на допомогу в освоєнні основ різних знань)

-         «Казкова мозаїка»

-         «Ці книги читали ваші батьки»

-         «День забутих книг»

Під час організації заходів до Дня забутих книг «Книга живе поки її читають» згадайте ті книги, які з різних причин не привертають до себе уваги юних читачів. Радимо вам організувати в цей день книжкові виставки на теми «Книги, що заслуговують на увагу», «Перечитуємо класику», «Книга дитинства», «Бал класичної літератури», «Книги минулого століття» тощо.

-         «Тарасове ім’я на карті Черняхівщини»  

Ø .Виставка малюнків за сюжетами улюблених книг

   Доречним у цей День буде проведення конкурсів на кращий малюнок до книги, де учасники можуть випробувати себе у ролі художника-ілюстратора; конкурсу на краще продовження казки, конкурсу на кращу інсценівку, під час яких діти зможуть відчути себе автором або режисером, наприклад: «Ніколи не сумую, читаю і малюю», «Намалюй малюнок до улюбленої книжки», «Читаю, мрію, малюю», «Моя улюблена казка», «Бібліотека – царство книг» тощо.

Ø Акція «Книги просять допомоги»(ремонт книг, реставрація)

Ø Фотофлешмоб «Весна іде-красу несе»

   (Виставка фотографій з книгою на фоні весняної природи)  

Ø Конкурс дитячих оповідань «…Я і бібліотека» (Про відношення дитини до бібліотеки, книги і читання)

Ø Засідання клубу за інтересами (за планом клубу)

    Популяризація книги має на меті не лише долучити дитину до читання, але й розвинути її творчі здібності. Один із днів Тижня, День майстерності, пропонуємо присвятити дитячій творчості. Сьогодні актуальним є проведення в стінах бібліотеки заходів, які спрямовані на створення сприятливих умов для виявлення творчих уподобань і здібностей користувачів-дітей, розкриття їх творчого потенціалу, залучення до участі у культурно-просвітницькій діяльності, популяризації з культури і мистецтва тощо. Це можуть бути майстер-класи: «Закладка книжкова – помічниця чудова», «Чудернацькі саморобки з паперу», «Наші мрії – пером і пензлем», «Мистецтво, яке творять діти», «Умілим рученятам все під силу», «Краса і ніжність з бісеру»; творчі майстерні, творчі години, творче спілкування: «Амулети та обереги України», «Від читання – до малювання», «Як створити розмальовку», «Незвичайне диво із звичайного паперу», «Краса своїми руками»; креатив-шоу з виготовлення саморобок із бісеру, пластиліну «Бібліотека – територія творчості та успіху» тощо.

Ø «Летять птахи до рідного гнізда» (День птахів в бібліотеці)

Ø Акція «Раджу прочитати»(розповіді про прочитані книги, реклама книги)

Ø Запрошуємо до розмови (бесіди з читачами про шкідливі звички, збереження здоров’я та охорону навколишнього середовища)

Ø «Моя родина – два міцних крила»(зустріч-портрет однієї-двох родин, що є прикладом в селі у вихованні дітей)

   Запропонований план не є обов’язковим. Заходи обираються на розсуд організаторів Тижня, виходячи з умов.

При розробці заходів Тижня радимо звернути увагу на літературні та пам’ятні дати, подані у «Методичних рекомендаціях з планування на 2021 рік», які підготовлені фахівцями центральної бібліотеки  та висвітлені на сторінці «Черняхівська книгозбірня» у Facebook (6.11.2020)

   План Тижня дитячого читання обговорюється з бібліотечним активом заздалегідь і оформлюється у вигляді рекламного листа, що розміщується на видному місці в селі та в самій бібліотеці. Учасникам заходів надсилаються запрошення заздалегідь.

    І, нарешті, у день урочистого закриття Тижня варто підбити підсумки всіх конкурсів, визначити найактивніших читачів, заохотити тих, хто прийшов до бібліотеки вперше. І коли хоча б одна дитина, яка вперше відвідала бібліотеку, повернеться до неї вдруге – можна вважати, що свято минуло не марно. Гадаємо, що варіантів проведення Тижня дитячого читання можна знайти чи розробити багато, але найголовніше те, що свято повинно бути оригінальним і запам’ятатися надовго. І варто завжди пам’ятати про його надзадачу – допомогти дітям відчути радість спілкування з друкованою Книгою. І хоча Тиждень, як і інші свята, швидко минає, але дружба з книгою не закінчується ніколи. Двері бібліотек завжди гостинно відчинені для юних користувачів Черняхівщини.

 

                 

             
Промоції здорового способу життя та свідомого ставлення до здоров’я  методами бібліотечної роботи

(консультація)

     Свою частку відповідальності за збереження здоров'я громадян та профілактику поширення асоціальних явищ в суспільстві несе і система бібліотечного обслуговування населення. Всі знають про те, що період дорослішання людини припадає на час навчання його в загальноосвітніх установах різних ступенів, тому свою роль бібліотека бачить в тому, щоб організувати цілеспрямовану взаємодію з усіма зацікавленими організаціями з антиалкогольної пропаганди, профілактики наркозалежності та пропаганді здорового способу життя (ЗСЖ) серед підростаючого покоління. Важливо впливати не тільки на кожну дитину, але і на його оточення, на його сім'ю. Необхідно прямо зі шкільної лави, а краще вже в дитячому садочку навчити кожну дитину думати і піклуватися про своє здоров'я, допомогти йому у виборі стилю життя, що сприяє збереженню і зміцненню здоров'я.

      Зазвичай посилену роботу з пропаганди здорового способу життя слід приурочувати до таких календарних днів, як:

Всесвітній день боротьби зі СНІДом (1 грудня);

Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням (31 травня);

Міжнародний день боротьби з курінням (кожен третій четвер листопада);

 Міжнародний день боротьби зі зловживання наркотиками і їх незаконним обігом (26 червня);

Всесвітній день здоров’я (7 квітня).

Можно провести такі заходи:

інформаційні години «Димні світи. Що треба знати про куріння» (доповнювати виставками-роздумами),

 тематичні полички «Не струшуймо здоров’я у попільничку»,

 книжкові викладки «Здоровий спосіб життя – хворобам нема вороття», «Мандрівка на планету Здоров’я»,

диспут «Здоров’я – вічна мрія людства»,

пізнавальна інформина «Бути здоровим – модно»,

 година застереження «Молоді про СНІД»,

інформина-застереження «Тютюн – повільна отрута».

Основні напрямки роботи:

- Просвітницька діяльність;

- Забезпечення повної і загальної доступності інформації щодо профілактики асоціальних явищ і пропаганді ЗСЖ;

 - Створення системи співпраці бібліотек з навчальними та загальноосвітніми закладами, органами правопорядку, соціального захисту, охорони здоров'я, наркологічні диспансерами і установами, зацікавленими у вирішенні цієї проблеми;

- Впровадження нових форм індивідуальної і масової роботи, розвиток клубів дозвілля і читацьких об'єднань

   Інформаційний підхід ґрунтується на тому, що відхилення в поведінці підлітків від соціальних норм відбуваються тому, що неповнолітні їх просто не знають. А отже, основним напрямком роботи має стати інформування неповнолітніх про їхні права та обов'язки, про вимоги, що пред'являються державою і суспільством до виконання встановлених для даної вікової групи соціальних норм.

 Завдання публічних бібліотек сьогодні полягає в тому, щоб пропагувати літературу, що сприяє вирішенню даних проблем в суспільстві, використовуючи різні форми і методи бібліотечної роботи:

 Дні інформації,  Дні фахівця, виставки, презентації книг, батьківські збори, дискусії та круглі столи, ігри та конкурси з елементами театралізації, зустрічі з працівниками правоохоронних органів і соціальної сфери, фахівцями медиками, психологами, наркологами та інш. До цих традиційних форм роботи можна додати проведення конкурсів на кращий проект про здоровий спосіб життя, створення мультимедійних рекламних роликів соціальної тематики, проведення акцій щодо відмови від вживання алкогольних напоїв, в тому числі пива.

    Пропонуються теми інформаційних буклетів, листівок:

     «Куріння - загроза здоров'ю», «Алкоголь і алкоголізм», «Азбука твого здоров'я», «Велика сила спорту» і т.д. Бібліотеками можливо видання інформаційних та рекомендаційних списків літератури за такими темами, як: «Ім'я біди - наркотик», «! Обережно -  сигарета», «Світ небезпечних пристрастей», «Що потрібно знати про проблеми ваших дітей», «Допоможіть Вашій дитині сказати« НІ! ».

    Займаючись профілактичною роботою бібліотеки повинні систематично проводити експрес-опитування, анкетування та інші види соціологічних досліджень.

     Вибір форм і методів профілактичної роботи в першу чергу залежить від ступеня участі бібліотеки, від рівня координації, якого вдається досягти з організаціями та установами, які ведуть роботу з молоддю і яким не байдуже майбутнє нашого суспільства. Організація повноцінного дозвілля - один з напрямків діяльності бібліотек з формування  здорового способу життя. Залучення підлітків і молодь в клуби і гуртки за інтересами оберігає їх від попадання в групи соціального ризику.

     Поряд з традиційними в роботі бібліотек мають місце інтерактивні, інноваційні, емоційно насичені форми  роботи із застосуванням комп’ютерних і інформаційних технологій:

     слайд - бесіди, електронні презентації, тренінги, сюжетно - рольові ігри, мультимедійні вікторини, слайд - лекції, слайд - тренінги.        

      Мають місце також такі заходи: конкурс на кращий міні - твір, кращий плакат: «Я ніколи не буду вживати наркотики». Доречними будуть година - засторога, караван здоров’я, інформ - досьє, інформ-калейдоскоп під назвами: «Епідемічна ситуація в Україні», «Історія виникнення наркотичних речовин», «Страшна невиліковна хвороба», застереження - калейдоскоп «Видатні особистості – жертви передозування», виставка - шок «Куріння – божевільна справа чи невинна забава», превентивний дайджест «Поєдинок зі СНІДом», виставка - заклик «Вмій сказати «Ні»!, тренінг «Бути здоровим – це наука», вітамінопрограма «Шукайте лікаря в природі», калейдоскоп здоров’я «З доров’я – це ранок зі свіжим повітрям», для молоді – діалогові спілкування «Як ми руйнуємо власне здоров’я шкідливими звичками».

Ще одна форма роботи зацікавить підлітків - незвична виставка фоторобіт постійних читачів «Рухай своє життя». На фотографіях, представлених на виставці, зафіксовано різні заняття молоді у вільний час: негативні заняття і шкідливі звички та приклади розумного і корисного використання вільного часу.

До Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням – 31 травня можно організувать тиждень антитютюнової «Ваше здоров’я у ваших руках»: уроки-застереження «Тютюнова статистика», «МОЗ попереджує, здоровий глузд підказує», бесіди - роздуми «У тютюновому полоні», «На гачку у нікотину», демонстрація відеороликів «Правда про куріння». Комплекс заходів «Від здоров’я землі – до здоров’я людей»: мультимедійний кліп - огляд «Молодість, отруєна дурманом», година корисних порад «Здоровий спосіб життя в традиціях українського народу», гра - подорож «Країною здоров’я», пізнавальний конкурс «Про здоров’я треба знати, про здоров’я треба дбати», гра - вікторина «Хто здоровий, той не плаче, жде його в житті удача», рольова гра «Здорові діти – здорова нація». З метою профілактики алкоголізму, наркоманії, СНІДу: етичний діалог «Куріння чи здоров’я – вибір за вами», тематична дискусія «Алкоголь і нікотин – вороги нашого здоров’я», «Пивний фронт – за та проти», прес - репортаж «СНІД – реальність життя», бесіда - дискусія «Ураження ВІЛ: результати чи початок життєвої кризи», виставка - інтерв’ю «Наркотики – загроза генофонду», година корисних порад «Над прірвою великої біди».

 Варто також організовати при бібліотеці клуби «В здоровому тілі - здоровий дух», «Шанс», «Здоров’я», «Паросток». Засідання в клубах слід проводити за участю медичних працівників, юристів, психологів тощо.

Популяризуючи літературу за здоровий спосіб життя, бібліотекарі можуть влаштовувати виставки - роздуми, виставки - діалоги, виставки - застереження: «У нікотиновому полоні», «Пити чи жити: алкоголь – проблема ХХІ століття»; «Не дай шансу СНІДу»; «Не будь собі ворогом», «Дорога в безодню»; «Наркотики: мандрівка в один кінець», «СНІД: людство під загрозою», «Екологія душі», «На шляху до зрілості ».

Ефективною формою роботи з підлітковою і молодіжної аудиторією стали ток-шоу. За участю учнів школи, педагогами, молоддю можливе проведення ток-шоу на теми: - «Молоде покоління обирає здоров'я», «Умій сказати «НІ», «Щастя - бути здоровим », «Обчисли формулу здоров'я » і т.д.

Також популярні в інформаційно-профілактичній роботі діалогові форми заходів. Наприклад, година компетентної думки, беседа - діалог, диспут - бесіда, суперечка - бесіда, огляд - роздум, година - роздум і т.п. Пропоновані назви для заходів таких форм: «Вже скільки їх впало в цю безодню» (про відомих людей, які загинули через згубної пристрасті до алкоголю, наркотиків), «Діагноз горя - наркотики», «Бар'єр наркозалежності: страх і надія», «Пивний алкоголізм - ворота до пияцтва», «Доза маленька - біда велика», «Комп'ютерні ігри: «за» або «проти» здоров'я», «Не дай шансу СНІДу»; та ін.

    Бібліотеки, як соціокомунікаційні центри формування здорового способу життя, здатні забезпечити безпосереднє й опосередковане спілкування реальних і віртуальних користувачів та бібліотекарів; налагодити партнерські зв’язки не лише зі спорідненими соціальнокомунікаційними структурами, а й скоординувати діяльність із представниками владних, правоохоронних структур, органів охорони здоров’я, соціальних служб, професійних об’єднань тощо. Вищевикладене дає підстави розглядати бібліотеки як унікальну структуру, здатну на високому рівні забезпечити документальну, інформаційну підтримку формування та розвитку здорового способу життя кожного громадянина України та українського суспільства в цілому

                      Шкідливі звички-шлях у безодню

     Що таке шкідливі звички?

     Паління, вживання наркотиків і алкоголю назвали шкідливими звичками тому, що вони дуже небезпечні для здоров’я.

    Не секрет, що чимало підлітків хоча б раз пробували курити. Здавалося б, що тут такого: багато дорослих курять… але варто батькам знайти у кишені сина чи доньки пачку цигарок, і серйозної розмови не уникнути, адже батьки розуміють, що паління-дуже шкідлива звичка, а підлітки не сприймають її всерйоз, і даремно. Чадний газ, що утворюється під час горіння, у крові вступає в хімічну взаємодію з гемоглобіном переносить кисень. Вміст кисню в крові курця різко падає, а значить, погіршується кровопостачання головного мозку. Саме тому в курців-початківців паморочиться голова. Після «набуття досвіду» неприємні відчуття слабшають і згодом зникають, але негативний вплив тютюнового диму залишається. Тютюн убивця в організмі вітамінів. За даними англійської королівської спілки лікарів, кожна викурена цигарка коштує курцям від 5 до 15 хвилин життя. У середньому ж курці живуть менше, ніж люди, які не курять, на 6-8 років».

 Як ви вважаєте, зазвичай з якої причини підлітки починають палити?

·  Чи може паління призвести до наркоманії? Поясніть свою думку

.·  Чому палити у підлітковому віці найбільш небезпечно?

·  Чому дівчатам особливо небезпечно палити?

· Яке майбутнє чекає на суспільство, якщо молоде покоління призвичаїться до цигарок?

                                 Інформаційне повідомлення

                          «Літопис боротьби з тютюнопалінням»

  Куріння набуло особливої популярності на поч. ХХ ст. зараз куріння є найпоширенішою проблемою. За переказами трава тютюну виросла на могилі блудниці, яка спокусила тисячі чоловіків та юнаків. Її прах перетворився на грунт, на якому росло тютюнове зілля. В легендах тютюн виступає символом зла. 

-1966 рік, в США повністю забороняється реклама тютюну в телевізійному ефірі. Але незважаючи на це, сигарети залишаються продуктом, який широко рекламується. 

-У 1987 році Конгрес США заборонив куріння на внутрішніх авіалініях із· терміном перельоту менш як 2 години. А 1990 році заборонив куріння на всіх внутрішніх авіалініях, крім перельотів на Аляску та Гаваї.

 -В Англії кількість померлих серед курців складає щорічно 100 тисяч осіб,· передчасно помирають кожні два з трьох курців.

-  Французькі лікарі встановили, що наявність у тютюновому димі· радіоактивних елементів призводить до того, що людина, яка викурює в день пачку сигарет, отримує дозу опромінення в 3-5 разів вище норми. У Франції від захворювань, пов’язаних із курінням, щорічно помирає приблизно 70 тисяч людей.

 -Уряд Філіппін прийняв декрет, який забороняє курити в громадських місцях. За куріння на стадіонах, у громадських приміщеннях курці отримують 5-7 днів ув’язнення. 

-У Болгарії закон передбачає можливість куріння тільки у випадку письмової згоди. Якщо серед працівників є вагітні жінки чи матері, що мають немовляткуріння заборонено, за порушення передбачається покарання у вигляді штрафу.

-В Англії курців карали дуже жорстоко, аж до страти: голова з трубкою в зубах виставлялася на площі. В ХVІ ст. англійські курці прирівнювалися до ворогів, їх водили вулицями з мотузкою на шиї. Куріння тютюну, а також вживання його як ліків (у вигляді настоянок, екстрактів, пігулок) часто викликало отруєння і спричиняло смерть. Це змушувало уряди різних країн вести боротьбу з курінням та застосовувати жорстокі покарання.

 -У Туреччині злісних курців саджали на палю. 

-В Італії Римський Папа відлучав від церкви католиків, що курять, або наказував карати батогом.

- Широкого розмаху набула  антинікотинова кампанія в Японії в наш час, де періодично проводяться «тижні не куріння». Вони передбачають не лише пропагандистські лозунги й публікації, а й активну копітку роботу різноманітних відомств і окремих осіб, які прагнуть до оздоровлення свого народу. Мільйони японців за час проведення означених тижнів назавжди відмовились від шкідливої звички. За рішенням уряду в усіх муніципальних школах країни проводяться спеціальні «уроки здоров’я». 

-У місті Торонто на вулицях не побачиш людину із сигаретою. Це заборонено спеціальним декретом і порушникам загрожує чималий штраф, який одразу накладає поліція. 

 -У Нью-Йорку недавно ухвалено закон, згідно яким за куріння у громадських місцях каратимуть штрафом у 1000 доларів або роком ув’язнення.

- На 1000 доларів штрафуватимуть за куріння в громадських місцях і в Гонконгу. 

-У Швеції на вулицях можна побачити величезні щити з надписом «Хочеш жити-кидай курити». 

-У США 18 листопада оголошено національним днем боротьби з курінням. Напередодні цього дня засоби масової інформації всіляко звертають увагу на шкідливість куріння. 

31 травня – Всесвітній день без тютюну. Кожна освічена людина знає, що куріння викликає багато хвороб. Зокрема рак,який головним чином вражає сечовий міхур, нирки, легені, печінку, зуби, язик. Медики всього світу стривожені поширенням раку легенів серед молоді, в першу чергу серед дівчат.

       «Алкогольна залежність» - це хвороба в яку потрапити легко, наскільки невинно це починається. Подумаєш, келих пива! Але згодом дозування будуть збільшуватися, потім пиво видасться не достатньо міцним… найнебезпечнішими за все є слабоалкогольні напої з додаванням соку: на смак вони майже лимонад, але набагато міцніші від пива. До речі алкоголізм у підлітків розвивається в чотири рази швидше ніж у дорослих.

 Примірні запитання до бесіди:

·        Чи можна вважати такі напої, як «Джин-тонік», «Лонгер», «Ромкола», легкими, тонізуючими напоям

·         Як ви гадаєте, чи можна вважати рекламу слабоалкогольних напоїв та пива небезпечною для життя суспільства? 

·        З якого віку людина може розпочати вживання алкоголю?

 

                                  Вікторина

                    "Небезпека "зеленого змія"

І. Хто і коли почав одержувати чистий спирт? /Араби в XІ-XІІ ст./

2. Що означав слово "алкоголь"? /З арабського "аль-коголь" - одурманення, запаморочення/.

 3. Яка релігія забороняє вживання спиртних напоїв? /Іслам/.

4. Як називають хворобу алкоголіків?/"Біла гарячка"/.

5. Відомий релігійний реформатор Мартін Лютер писав: „Кожна країна повинна мати свого диявола, наш німецький диявол добра бочка ...” /Вина/.

 6. Як звали в римській міфології Бога вина і веселості?/Бахус, Вакх/.

7. Яку тварину порівнюють зазвичай з алкоголіками? /Кроля/.

 8. Продовжити прислів’я: "Чоловік п’є - пів хати горить, жінка п’є .../вся хата горить/.

9. Хто з російських письменників заснував одне із найперших товариств тверезості, яке називалося "З роки проти пияцтва"? /Л.Толстой/.

10. Як ставились запорозькі козаки до випивки під час походу /Пияцтво засуджувалось і тяжко каралось/.

11. Чому наші предки – слов’яни назвали перший місяць після одруження медовим? /Молодятам строго заборонялось вживати спиртні напої. Вони пили самі і пригощали гостей медом, розведеним водою

Наркоманія

 Уявіть собі: ви розмовляєте з другом або робите домашнє завдання. І раптом вам захотілося пити, та так сильно, що в очах темніє, усе тіло ломить і в голові паморочиться. Ви відчуваєте: якщо не вип’єте склянки води – просто помрете… щось схоже, тільки в сотні разів сильніше, відчуває наркоман. Позбавлений звичайної дози. Сучасна людина в середньому живе близько 70 років, а наркоман, який почав «колотися», вживати «колеса» або курити «травичку» ще у підлітковому віці. навряд чи доживе до 30 років. Навіть невеликі, але регулярні дози наркотиків змушують мозок сидіти на голодному пайку, позбавляючи його кисню. Людині стає важко зосереджуватися, погіршується пам’ять. Але найжахливіший стан, до якого зможе привести людину наркоманія, - приступи жорстокої ломоти у м’язах, судоми, страшні галюцинації. У наш час наркоманія – страшна загроза для молодого покоління.

 

«Як не потрапити до біди!

(запитай у лікаря)

 

Примірні питання : 

·        Що таке важкі наркотики?

·          Що ви можете сказати про легкі наркотики?

·         Що таке кокаїн, як його виготовляють?

·         Чому ж молодь вживає наркотики?

·         Які є види наркоманії?

·        Чи страшна наркоманія якимось іншими хворобами?

·          Чим шкідлива наркоманія для суспільства? 

·        Що таке незаконні операції з наркотиками?

·         Як вберегти себе від наркотиків

Перевірити свої знання про шкідливість наркоманії ви можете, відповівши на питання анкети.

                                                             АНКЕТА

1. Наркоманія це: а/ хвороба; б/ тимчасове захоплення; в/ наркоз під час операції.

2. Що в організмі людини найбільш вразливе до наркотичних засобів:            а/ шкіра;

 б/ кров;

 в/ центральна нервова система.

3. Який спосіб приймання наркотику найшвидше досягав цілі /стану ейфорії/: а/ через рот;

 б/ ін’єкція

; в/ вдихання.

4. Найбільш дієвий захід щодо наркоманів: а/ виявлення і встановлення на облік;

 б/ лікування в ізоляції;

 в/ індивідуальна бесіда.

5. Хто надає наркоманам найбільш професійну допомогу?

а/ наркологічна служба;

б/ навчальний заклад;

в/ коло друзів, с1м"я.

6. У наш час спостерігається:

а/ тенденція до поширення наркоманії;

 б/ зменшення випадків наркоманії;

в/ неконтрольована ситуація.

7. Якого віку найчастіше люди стають наркоманами?

 а/ похилого віку; 

б/ підлітки і молодь; в/ середнього віку.

8. „Неписаний закон” наркоманів:

 а/ протиставити себе суспільству;

б/ тримати в суворому секреті свій потяг;

в/ зробити наркоманами мінімум 3-х осіб.

9. Як правило наркоманія тягне за собою:

 а/ розширення кола друзів;

 б/ протизаконні дії, пов’язані з кримінальною відповідальністю за купівлю, збут або переховування наркотиків;

в/ розірвання зв’язків з рідними та близькими

10. Хто вирішує питання про госпіталізацію наркомана - підлітка:

 а/ лікар-нарколог;

б/ навчальний заклад;

в/ правоохоронні органи.

11. Основне завдання профілактики наркоманії:

 а/ провести багаторазові бесіди з наркоманами;

 б/ попередити виникнення потягу до наркотику, викрити негативні наслідки для життя; в/ зібрати якомога більше матеріалів про соціальне лихо.

 

                                                     Диспут

                              "Наркоманія. Бути їй чи ні?"

 Примірні питання :

1. Чи не охоплює вас жах від думки, що ви можете стати наркоманом?

2. Що вам відомо про людей, які стали наркоманами?

3. Чи робили ви спроби вживати наркотики?

4. Якщо так, то яке відчуття охоплювало вас?

 5. Де і коли ви вперше довідались про наркоманію?

 6. Чи розповідали вам про небезпеку наркоманії батьки, вчителі?

7. Чи маєте ви друзів, які вживають наркотики?

 8. Якщо так, то чи спробували ви допомогти їм позбутися наркотичної залежності?

 9. Чи в достатній мірі, на вашу думку, проводиться антинаркоманійна пропаганда в засобах масової інформації?

                               «Зупинимо СНІД разом!»

     1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Увесь світ визнав СНІД однією з глобальних проблем людства. І найстрашнішим є те, що ліків від цієї хвороби ще не знайдено. З того часу, як було відкрито новий вірус, епідемія ВІЛ/СНІДу охопила весь світ і забрала понад 20 млн. життів. Найбільше постраждали регіони країн Центральної та Південної Африки. Епідемічний поріг переступила й Східна Європа, у тому числі й Україна. За темпами поширення ВІЛ-інфекції наша країна посідає одне з перших місць у Європі. Занепокоєння викликає те, що в епіцентрі епідемії опинилася молодь. Більше половини нових випадків зараження ВІЛ реєструється серед людей віком від 15 до 24 років. Щодня у світі інфікується понад 6 тисяч юнаків. Уразливість молоді зростає й через експериментування з алкоголем і наркотиками. Молоді люди, які вживають алкоголь і наркотики, у 4 рази частіше за своїх однолітків мають випадкові сексуальні стосунки 1 у 2,5 рази частіше не захищені сексуальні контакти. Вживання ін’єкційних наркотиків є основним шляхом зараження ВІЛ в Україні. За даними Європейського опитування української молоді щодо вживання алкоголю і наркотиків, проведеного Українським інститутом соціальних досліджень, лише 10% опитаних випускників українських шкіл не вживали алкоголь протягом року, а понад 25% опитуваних уже пробували наркотики.

                                                  Тест

                                     «Що ви знаєте про СНІД?»

1. Небезпечно обіймати людину, хвору на СНІД (НІ);                                        2. Заразитися СНІДом можна, користуючись громадською вбиральнею (НІ); 3. Перебування разом з людиною яка хвора на СНІД, цілком безпечно (ТАК); 4. Люди. Які вводять собі внутрішньовенно лікарські препарати, не повинні користуватися голками інших людей (ТАК);

 5. Неможливо заразитися вірусом СНІДу(ВІЛ), кусаючи один і той же бутерброд або коли п’єш з однієї склянки з людиною яка хвора на СНІД (ТАК);

6. Якщо, хтось отримав травму, що супроводжується кровотечею, слід спинити йому кров своїми руками? (НІ);

7. СНІДом можна заразитись,, якщо хворий чхає або кашляє на тебе (НІ);

8. Непогана ідея обговорювати питання сексу, наркотиків, і СНІДу з друзями (ТАК);

 9. СНІД спричиняється вірусом? (ТАК);

10. Щоб уберегтись від інфікування ВІЛ під час орального сексу, необхідно користуватися презервативом? (ТАК);

11. СНІД переноситься трьома шляхами: при сексуальних контактах, контактах із кров’ю (наприклад, при сумісному користуванні голками) і від матері до дитини під час внутрішньоутробного розвитку і пологів(ТАК);

12. Правильне користування презервативом допомагає в багатьох випадках уникнути зараження вірусом СНІДу. (ТАК);

13. Чимало із симптомів СНІДу нагадують симптоми інших захворювань(ТАК);

14. Одна з проблем, пов’язаних зі СНІДом, полягає у тому, що між зараженням і моментом прояву захворювання можуть пройти роки (ТАК);

15. Хворі на СНІД житимуть, якщо їм замінити повністю кров(НІ);

16. СНІД - найжахливіша хвороба у світі (НІ);

 17. СНІД передається через поцілунок(НІ);

 16 18. Вірус СНІДу можна виявити відразу ж після інфікування(НІ);

19. Заражений ВІЛ хворий на СНІД відрізняються за зовнішнім виглядом від здорової людини(НІ);                       Працюємо онлайн: 
прості кроки до переформатування професійної роботи  

(Методичні поради щодо використання платформи Zoom для бібліотекарів публічних бібліотек) 

               Друзі, наразі всі ми опинилися у ситуації, коли робота стає дистанційною. Будь-яке навчання або нарада тепер відбувається онлайн. А тому ми маємо опанувати нові ресурси. Одним із таких корисних ресурсів є програма Zoom. Її використання зараз напрочуд актуальне, тож ми рекомендуємо використовувати її не лише зараз, а й надалі, якщо так буде зручно за різних обставин.

 Дані методичні поради допоможуть: 

Керівникам бібліотек:
 - проводити робочі наради з членам колективу, що працюють дистанційно; 

Методистам:
 - організовувати методичні семінари в режимі онлайн; 

Бібліотекарям, що обслуговують читачів: 

- Організовувати та проводити освітні й культурні заходи (тренінги, мінілекції, інформаційні години тощо) для своїх користувачів у віддаленому режимі.

 Загальні рекомендації 

Для початку, що таке Zoom та в чому його переваги?
 Звісно, застосунків для відеоконференцій існує немало, та чому саме ця програма набула такої популярності останнім часом? 
Стабільний аудіо- та відеозв’язок з кожним учасником конференції – це не така вже й рідкість, та все ж якість зв’язку більше залежить від інтернет-з’єднання.

 Однією з головних переваг даної програми є зручність демонстрації екрану:
 - Демонстрації зі звуком (презентація може бути не лише графічна, а і й містити відео та аудіо);
 - Демонструвати можна не весь екран, будь-яку програму або вкладення окремо. Немає жодної необхідності показувати співрозмовникам ваш робочий стіл, якщо ви цього не хочете, можна демонструвати лише програму для презентацій або браузер і т. ін..;
 - Корисним об’єктом для демонстрації є інтерактивна дошка, на якій організатор конференції та кожен з учасників мають можливість щось писати, малювати.

 Саме так обговорення набуває наочної деталізації. До речі, під час демонстрації будь-якої презентації в учасників та організатора також є можливість демонструвати зі свого ПК зображення, робити огляд певних сайтів тощо. 

У Zoom під час конференції також можна листуватися в чаті. Кожен може знайти таку функцію на панелі інструментів. Онлайн-листування – зручна річ, особливо тоді, коли з певних причин не працює ваш мікрофон. У чаті можна звернутися до всіх учасників або ж до окремого співбесідника. Також Zoom передбачає можливість створення групових чатів з вашими контактними особами для обговорення деталей вже минулої конференції або узгодження нової. Під час конференції можливе ведення відеозапису, якщо це необхідно для подальшого перегляду. Відеозапис може відбуватися автоматично, якщо модератор встановлює це в налаштуваннях, але цього робити не рекомендуємо. Не кожна конференція, і не завжди повністю має бути записана. До того ж, вважаємо, що ввімкнення відеозапису має бути узгоджено з учасниками.

 ВАЖЛИВЕ ЗАУВАЖЕННЯ.

 Наразі з’являються деякі нарікання на конфіденційність роботи з даною програмою. 

Деталі тут: https://bit.ly/2xZiwDm

 Саме тому рекомендуємо не виставляти занадто особисту інформацію, не демонструвати екран повністю, показуючи відкриті акаунти, закладинки, особисті файли. Намагайтеся також робити звітні фото / скріншоти таким чином, щоб не було видно вашого персонального ідентифікатора (коду конференції). Бажано використовувати цю програму винятково для навчання або обговорення робочих питань. АЛЕ зараз ведуться активні роботи з покращення умов конфіденційності на платформі, а тому не забувайте оновлювати програму за кожним її запитом про це. Її функціональність покращується з кожним оновленням. Не переймайтеся, на ваші вже заплановані конференції оновлення жодним чином не вплине. Якщо ви ще не встановили програму, то наступний розділ для вас. 

Завантажити програму можна на офіційному сайті Zoom 

Перший пункт
 – Клієнт Zoom для конференцій – вам потрібен саме він.

 Платформа доступна для операційних систем Windows, MacOS, Android та iOS. Мобільні версії за посиланнями: Google Play (для системи Android); App Store (для системи iOS).           
Ви встановили програму?
 Чудово. Налаштування. Це не складно. 

Рекомендуємо створити акаунт на базі електронної пошти. Для цього ви безкоштовно реєструєтеся, вказавши свою електронну адресу, на яку надсилається код підтвердження. Ви вигадуєте пароль для облікового запису zoom – і будь ласка, користуйтеся.

 Є й інші способи:

 - Прив'язати обліковий запис Google до платформи Zoom; 

- Інтегрувати акаунт Zoom з обліковим записом Facebook. 

Та перший варіант здається надійнішим. Ви відкриваєте програму

 Зверніть увагу на верхню панель з назвами розділів:

 Головна. Ви зараз тут. Швидкий доступ до початку конференції, її планування або під’єднання до чиєїсь конференції, запрошення на яку ви попередньо отримали. Перед вами чотири великі кнопки: 1) нова конференція; 2) увійти; 3) запланувати; 
4) демонстрація екрану. 

Детальніше про них поговоримо далі. Також зверніть увагу на віконце у верхньому правому кутку. Там ви знайдете інформацію про свій акаунт, можете змінити її або доповнити. Трохи нижче віконця акаунту маленька «шестерня» – налаштування. Перегляньте для себе детальніше. До речі, там є цікава функція – додати віртуальний фон. Якщо не хочете, щоб хтось звертав увагу на ваше місце знаходження. 

Наступний розділ
 – Чат 
Саме це вікно чатів, де ви можете спілкуватися за допомогою повідомлень поза будь-якою відеоконференцією.

 Конференції. Тут ви можете дізнатися свій особистий ідентифікатор (набір цифр), який є необхідним для приєднання до запланованих вами конференцій. Тут ви побачите перелік запланованих вами конференцій, якщо такі вже є, скопіювати посилання на них для запрошення учасників. Також тут можуть бути записи минулих конференцій, якщо ви їх записували. 


Контакти – це просто електронні адреси ваших друзів, колег, учнів, які ви можете додати, прибрати або відсортувати за групами. 
Повертаємось до головної сторінки. Як запланувати конференцію. Перед вами знову чотири великі кнопки. Натискаєте «Запланувати конференцію». Виставляєте дату і час вашої майбутньої конференції. Обираєте тривалість. 

ВАЖЛИВО: можна розраховувати на 45 хвилин безкоштовного безперервного підключення. Після 40 – 45 хвилин зв’язок обірветься, але його можна буде відновити, під’єднавшись знову (за тим же ідентифікатором і паролем, якщо це запланована конференція). Конференцію доведеться перезапустити та перенадіслати посиланнязапрошення учасникам лише тоді, коли ця конференція починається без планування. Така умова безоплатного використання платформи. Більш довший термін безперервного зв’язку буде доступний після певної оплати. З тарифами, за необхідності також можна ознайомитись на офіційному сайті. Ми користуємось безоплатними можливостями, що радимо і вам. )

 Ідентифікатор конференції – оберіть індивідуальний. Пароль – бажано встановити його та повідомити виключно очікуваним учасникам, щоб до вашої конференції не під’єднався хтось випадковий. Звук – оберіть звук телефону і комп’ютера, адже ви не можете бути певні, за допомогою якого пристрою під’єднуватимуться ваші гості. Далі – календар. Відмітьте подію у календарі, за бажанням. Можете встановити сповіщення-нагадування за пів години, щоб не проґавити зустріч. Розширені параметри: перегляньте уважно, що вам може бути корисним, а що – ні. 
 Наприклад, вимикати звук учасників на початку – це не означає вимкнути його взагалі, а лише на підготовчому етапі, щоб було не чутно «шурхотіння» . Автоматично записувати конференцію – не варто. Про це ми вже згадували вище. Можете увімкнути запис у будь-який момент під час трансляції за необхідності. Після того, як ви запланували конференцію, у вас формується запрошення з посиланням, скопіюйте його в буфер на надішліть пізніше своїм майбутнім учасникам. Якщо ви не є організатором конференції, а отримали запрошення і плануєте приєднатися, вам знадобиться кнопка «Увійти». Після чого вам потрібно буде ввести ідентифікатор конференції. Це числовий шифр, який вам надіслав організатор. Він міститься у посиланні або виділений окремо. Далі може бути запит на пароль, якщо організатор його встановив. Ви учасник. Зверніть увагу на панель інструментів унизу. Значки мікрофона та камери закреслені? Вас не видно і нечутно. Увімкніть камеру, якщо не проти, щоб вас бачили або мікрофон, щоб вас було чутно. Періодично можете змінювати це налаштування в процесі конференції. Але знайте, що якщо ви не вмикаєте ні мікрофон, ні камеру з певних причин, то організатору буде напрочуд важко контактувати з вами. У такому випадку бажано використовувати чат. Пишіть, реагуйте на питання, будьте активним учасником конференції. Як це зробити? Значок «Чат» також є на панелі інструментів програми перед вами, натисніть на нього і пишіть повідомлення. Проведення конференції. Що варто пам’ятати. Про звук та зображення. Проконтролюйте, що у вас працює та ввімкнено мікрофон. Вас чутно? Це дійсно важливо. Те ж стосується камери. Значки камери та мікрофона мають бути не закресленими. Протестуйте: вимкніть-ввімкніть. 

Про учасників. Управління учасниками.

 Вони приєднуються, а ви не забуваєте підтверджувати їм дозвіл на вхід. Про демонстрацію екрану. Підготуйтеся завчасно: відкрийте презентацію (якщо плануєте показувати її), згорніть та залиште на панелі інструментів. Так само вчиніть з усіма елементами, які плануєте показувати: вкладки браузеру, відео і т. ін.. Щойно настане час щось показати, ви натискаєте на «демонстрацію екрану» і обираєте підготовлені файли, не показуючи одразу весь свій робочий стіл широкому загалу. 

Плануємо роботу публічної бібліотеки на 2021 рік

Річний план роботи – це своєрідна «візитка» бібліотеки, яка відображає її місію, основні функції та напрямки. Плануючи діяльність, кожна бібліотека повинна чітко відчувати та реагувати в своїй роботі на нові потреби суспільства, позиціонувати себе, як громадський центр, формувати образ відкритого закладу культури, що надає не лише інформаційні послуги, але й сприяє інтелектуальному, творчому розвитку особистості, організації змістовного дозвілля.
Тож, Черняхівська районна центральна бібліотека запрошує до співпраці та рекомендує у 2021 році звернути увагу на пріоритетні напрямки діяльності. Даним матеріалом можуть скористатися не лише бібліотекарі, а й всі,хто планує виховну та масову роботу з дорослими та дітьми.
Міжнародні десятиліття за рішенням ООН
2013 – 2022 роки – Міжнародне десятиліття зближення культур
2014 – 2023 роки – Десятиліття стійкої енергетики для всіх
2015 – 2024 роки – Міжнародне десятиліття осіб африканського походження
2016 – 2025 роки – Десятиліття дій ООН з проблем харчування
2019 – 2028 роки – Десятиліття ООН щодо сімейних фермерських господарств
2021 – 2030 роки – Міжнародне десятиліття науки про океан в інтересах стійкого розвитку
ЄС оголосив
м. Лахті (Фінляндія) – «зеленою» столицею Європи
м. Тімішоара (Румунія) – культурною столицею Європи
ЮНЕСКО оголосила
м. Тбілісі (Грузія) – Всесвітньою столицею книги – 2021
На державному рівні
Президент України оголосив 2021 рік:
2020/2021 навчальний рік – Рік математичної освіти в Україні
2018 – 2027 роки – Десятиріччям української мови
Постанови Верховної Ради України про відзначення:
150-річчя з дня народження Лесі Українки
150-річчя з дня народження Василя Стефаника
У 2021 році ми відзначатимемо
• 425 років з дня народження (1596 рік):
• Петро Могила (пом. 1647) — церковний та політичний діяч, педагог, митрополит Київський, Галицький і всієї Русі (31 грудня);
• 375 років з дня народження (1646 рік):
• Іван Ілліч Скоропадський (пом. 1722) — гетьман Лівобережної України (1708—1722);
• 300 років з дня народження (1721 рік):
• Іраклій (Гераклій) Костецький (пом. 1768) — діяч чернечого Чину св. Василія Великого в галузі просвіти і шкільництва, місіонер-проповідник, підніс значення Теребовлянського (Підгорянського) монастиря до центру студій для чернечої молоді.
• Тихон (в миру Тарас Якович Якубовський) (пом. 1786) — український релігійний діяч в добу Гетьманщини, педагог, Єпископ Російської православної церкви.
• 175 років з дня народження (1846 рік):
• Іван Григорович Верхратський (пом. 1919) — мовознавець, фольклорист, письменник (24 квітня);
• Микола Миклухо-Маклай (пом. 1888), етнограф, географ (17 липня);
• 150 років з дня народження (1871 рік):
• Косач Лариса Петрівна (Леся Українка) (пом. 1913) — видатна українська письменниця та громадська діячка.
• 125 років з дня народження (1896 рік):
• Іван Сергійович Паторжинський (пом. 1960) — оперний співак, педагог, народний артист СРСР (3 березня);
• Надія Віталіївна Суровцова (пом. 1985) — громадська діячка, політв'язень, журналістка (18 березня);
• Василь Недайкаші (пом. після 1965) — командир куреня Низових запорожців Армії УНР (21 березня);
• Борис Григорович Монкевич (нар. 1896), сотник Армії УНР, військовий історик (25 березня).
Українські книжки - ювіляри 2021 року
945 років Ізборнику Святослава (1076) Створений 1076 року. Ізборник — це пам'ятка давньоукраїнського перекладного письменства, що була створена для чернігівського князя Святослава Ярославича. Загалом Ізборників було два. Вважають, що перший був переписаний з болгарського ориґіналу — збірника царя Симеона.
460 років (1556 - 1561) Створення рукописної книги «Пересопницьке Євангеліє» – визначної пам’ятки староукраїнської мови та мистецтва, одного з перших українських перекладів канонічного тексту із старослов’янського оригіналу, здійсненого Михайлом Василевичем та архімандритом Пересопницького монастиря (на Волині) Григорієм. Книжка стала символом української державності, на ній президенти присягають на вірність народу України. Нині пам’ятка зберігається в Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського.
440 років (1581) Перше повне видання «Острозької Біблії», видрукованої староукраїнською мовою в Острозі друкарем Іваном Федоровим на кошти К.К. Острозького
375 років (1646) Вихід пам’ятки української культури XVII ст. «Перло многоценное» - збірки творів (прозових і віршованих) релігійно – моральної тематики. Написана і видана вченим – богословом і педагогом Кирилом Ставровецьким (Транквіліон, ? – 1646)
175 років (1846) Опублікування у Москві О. Бодянським «Історія Русів» («История русов или Малой России») – визначна пам’ятка історичної прози і публіцистики другої пол. XVIII ст., що відтворює події в Україні від найдавніших часів до 1769 р., написана російською мовою з українізмами (авторство не встановлено)
160 років (1861) Шевченко Т. Г. (1814 – 1861) уклав посібник для навчання грамоти українською мовою в недільних школах «Букварь южнорусский»
145 років (1876) Нечуй – Левицький І. С. ( 1838 – 1918). Повість «Микола Джеря»
135 років (1886) Карпенко – Карий І. (1845 – 1907). П’єса «Безталанна»
135 років (1886) Шевченко Т. Г. (1814 – 1861). Поема «Гайдамаки»
125 років (1896) Ольга Кобилянська (1863 – 1942). Роман «Царівна»
Улюблені багатьма українцями твори світової літератури також відзначатимуть ювілеї
130 років (1891) Конан Дойл “Пригоди Шерлока Холмса” Опубліковано перше оповідання (автор назвав його повістю) “Скандал у Богемії”. На основі цього твору був знятий один із фільмів знаменитого радянського телесеріалу про Холмса – “Скарби Агри”. Саме там фігурує Ірен Адлер — єдина жінка, від якої славетний детектив зазнав поразки.
До слова, саме у “Скарбах Агри” вперше в серіалі про Холмса були використані кадри справжнього Лондона. А паровий катер, на якому, за сюжетом твору, втікали злочинці, у фільмі перейменували на “Діану”, хоча у книзі він звався “Авророю”. Зважаючи на те, що кінострічка вийшла у 1983 році, логіка перейменування — зрозуміла...
130 років (1891) Оскар Уальд “Портрет Доріана Грея”. Як і твір Конан-Дойля про Шерлока Холмса, роман Оскара Уайльда “Портрет Доріана Грея” екранізовувався неодноразово (а точніше — більше 25 разів!), проте наймолодші кіноглядачі знають і один, і інший твір насамперед за найсучаснішими кіновтіленнями — відповідно з детективного бойовика Гая Річі “Шерлок Холмс” та британського фільму режисера Олівера Паркера “Доріан Грей”. Прем'єра обох стрічок відбулась у 2009-му, причому “Доріана Грея” – 09.09.09.
Цікаво, що свій єдиний роман і найвідоміший твір Оскар Уайльд написав усього... за три тижні.
ЗНАМЕННІ ТА ПАМ’ЯТНІ ДАТИ 2021 РОКУ
СІЧЕНЬ
1 - Новорічне свято
- 160роківвідднянародженняМодеста Петровича Вітошинського
(1856-1901), українського співака
- 125 років від дня народження Василя Ілліча Касіяна (1896-1976), українського графіка
2 - 180років від дня народження Тадея Розеславовича Рильського (1841-1902), українського культурно-освітнього діяча, етнографа
- 180 років від дня народження Костянтина Петровича Михальчука
(1841-1914), українського мовознавця, етнографа, громадського діяча
- 85 років від дня народження Володимира Івановича Когута (1936-1997), українського хореографа
- 85 років від дня народження Андрія Степановича Крижанівського
(1936-1989), українського письменника
3- 165 років від дня народження Івана Федоровича Селезньова (1856-1936), українського живописця
4-205 років від дня народження Осипа Остаповича Шухевича (1816-1870), українського письменника, перекладача
6 - Святвечір. Багата кутя
- 80 років від дня народження Ганни Танасівни Чубач (1941-2019), української поетеси
7 - Різдво Христове
- 125роківвідднянародженняІло (Ілья) Онисимовича Мосашвілі (1896-1954), грузинського письменника
- 115 років від дня народження Антанаса Томасовича Венцлови (1906-1971), литовського письменника
8- 155 років від дня народження Степана Юліановича Кобилянського
(1866-1940), українського живописця
- 120 років від дня народження Володимира Миколайовича Владка (справж. –Єремченко) (1901-1974), українського письменника-фантаста
12- 320років від дня народження Василя Григоровича Григоровича-Барського (1701-1747), українського мандрівника, письменника
- 275років від дня народженн Йогана Генріха Песталоцці (1746-1827), швейцарського педагога
- 145 років від дня народження Джека Лондона (1876-1916), американського письменника
- 85 років від дня народження Раймонда Паулса (1936), латвійського композитора, піаніста і диригента
13 - Щедра кутя. День пам’яті преподобної Меланії
- 425 років від дня народження Яна ван Гойена (1596-1656), голландського живописця
14 - День Святителя Василя Великого
Новийрік за старим стилем
15-150 роківвід дня народженняАгатангела Юхимовича (Євтимович) Кримського (1871-1942), українськогосходознавця, історика, мовознавця, літературознавця, фольклориста, етнографа, письменника, перекладача, славіста
- 115 років від дня народження Ноте (Натан) Михайловича Лур’є (1906-1987), єврейського письменника
16 - День незалежності Литовської Республіки
17-100 років від часу відкриття (1921) Українського Вільного Університету (УВУ), першого вищого навчального закладу і наукової установи української еміграції
18 -Хрещенськийсвятвечір. Голодна кутя
- 135роківвід дня народженняТараса Володимировича Шухевича
(1886-1951), українськогопіаніста, музичного редактора
19 -Богоявлення. ХрещенняГосподнє. Водохреще
- 85 років від дня народження Роллана Петровича Сергієнка (1936), українського кінорежисера
20-Свято ІоаннаХрестителя
- 80 років від дня народження Наталії Василівни Костенко (1941), українськоїлітературознавиці
21-100 років від дня народження Анатолія СаркісовичаАрутюнянца
(1921-1999), українського графіка
-100 років від дня народження Олександра Федоровича Музики (1921-2001), українського живописця
- 95 років від дня народження Нінель Федорівни Королевич (1926-2013), українського бібліографа
- 90 років від дня народження Мар’яна Гнатовича Тарнавського (1931-2006), українського художника по склу
- 80 років від дня народження ПласідоДомінго (1941), іспанського співака
22 -День Соборності України
- 460 років від дня народження Френсіса Бекона (1561-1626), англійськогофілософа і державного діяча
24-245 років від дня народження Ернста-Теодора-Амадея Гофмана
(1776-1822), німецького письменника-романтика, музичного критика, диригента, композитора, художника-декоратора
- 80 років від дня народження Юрія Володимировича Покальчука (1941-2008), українського письменника, перекладача, науковця, кандидата філологічних наук, голови міжнародного відділу Спілки письменників України
- 60 років від дня народження Олександра Васильовича Ірванця (1961), українського письменника, перекладача
25 - День мучениці Тетяни. Тетянин день
День студентів
27-Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту
- 265 років від дня народження Вольфгана Амадея Моцарта (1756-1791), австрійського композитора
- 185 років від дня народження Леопольда Захер-Мазоха (1836-1895), австрійського письменника
- 130 років від дня народження Павла Григоровича Тичини (1891-1967), українського поета, державного та громадського діяча
28 - 70 років від дня народження Леоніда Костянтиновича Каденюка
(1951-2018), першого космонавта незалежної України
29-День пам’яті Героїв Крут
- 155 років від дня народження Ромена Роллана (1866-1944), французького письменника
ЛЮТИЙ
1 - 90 років від дня народження Володимира Васильовича Микити (1931), українського живописця
2- 120 років від дня народження Валер’яна Петровича Підмогильного
(1901-1937), українського письменника
- 80 років від дня народження Олександра Петровича Короля (1941-2018), українського режисера
3-90 років від дня народження Валентина Марковича Подольського (1931), українського скульптора
4 - 140 років від дня народження Григорія Миколайовича Беклемішева
(1881-1935), українського піаніста, педагога
- 95років від дня народження Галини Никифорівни Кальченко (1926-1975), української скульпторки
- 85 років від дня народження Бориса Миколайовича Мозолевського
(1936-1993), українського археолога, поета, дослідника скіфської старовини
7- 115 років від дня народження Олега Костянтиновича Антонова (1906-1984), українського авіаконструктора, доктора технічних наук, професора
9-580 років від дня народження Алішера Навої (1441-1501), узбецького поета
- 195 років від дня народження Костянтина ОлександровичаТрутовського (1826-1893), українського живописця і графіка
10 - 55 років від дня народження Сергія Дмитровича Пантюка (1966), українського письменника, журналіста, видавця
12- 150 років від дня народження Леся Мартовича (справж. –
Олекса Семенович Мартович) (1871-1916), українського письменника, громадського діяча, доктора права
14-День Святого Валентина
Міжнародний день дарування книжок
- 85 років від дня народження Анни Герман (1936-1982), польської естрадної співачки
15 – Стрітення Господнє
День вшанування учасників бойових дій на території інших держав
- 115 років від дня народження Муси Джаліля (1906-1944), татарського поета
18-165 років від дня народження Софії Федорівни Русової (1856-1940), української громадської, культурно-освітньої діячки, педагога, однієї з організаторів українського жіночого руху
20 - День ГероївНебесноїСотні
Всесвітній день соціальноїсправедливості
21 -Міжнародний день рідноїмови
22-215 років від дня народження Левка Івановича Боровиковського
(1806-1889), українського поета-романтика
24 - 235 років від дня народження Вільгельма Грімма (1786-1859), німецького філолога, збирача і видавця казок
25-180 років від дня народження П’єра Огюста Ренуара (1841-1919), французького художника
- 150 років від дня народження Лесі Українки (справж. – Лариса Петрівна Косач-Квітка) (1871-1913), видатної української поетеси, громадської діячки
26-110 років від дня народження Олега Олександровича Богомольця
(1911-1991), українського патофізіолога
27 - 190 років від дня народження Миколи Миколайовича Ге (1831-1894), українського живописця
28- 175 років від дня народження Джамбула Джабаєва (1846-1945), казахського поета-акина
- 165 років від дня народження Платона Миколайовича Панченка (1856-1911), українського поета
БЕРЕЗЕНЬ
3- Всесвітній день дикої природи
Всесвітній день письменника
- 265 років від дня народження Вільяма Годвіна (1756-1836), англійського письменника, публіциста, історика, філософа
- 155 років тому(1866) засновано Київську російську публічну бібліотеку. Нині – Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого
- 125 років від дня народження Івана Сергійовича Паторжинського
(1896-1960), українського співака, педагога
5-125 років від дня народження Валентини Юхимівни Бжеської (справж.-Бучма) (1896-1977), української актриси
6 - 135 років від дня народження Надії Андріївни Обухової (1886-1961), російської співачки
7 - 120 років від дня народження Семена Дмитровича Скляренка (1901-1962), українського письменника
8-Міжнародний день прав жінок і миру
9- День народження Тараса Григоровича Шевченка(1814-1861), українського поета, художника, мислителя
- 130 років від дня народження Георгія Івановича Нарбута (1886-1920), українського графіка
10 - 155 років від дня смерті Тараса Григоровича Шевченка (1861)
14- 125 років від дня народження Амвросія Максиміліановича Бучми
(1891-1957), українського актора, режисера театру і кіно, педагога
15 - Всесвітній День прав споживача
16-140 років від дня народження Григорія Ісааковича Компанійця (1881-1959), українського композитора, диригента, педагога
17 - 165 років від дня народження Михайла Олександровича Врубеля
(1856-1910), визначного майстра живопису, художника. Чимала частина життя і творчості Михайла Врубеля пов’язана з Києвом
19- 90 роківвід дня народження Емми Іванівни Андієвської (1931), української письменниці, художниці
21 - Всесвітній день поезії
Всесвітній день людей з синдромом Дауна
Міжнародний день боротьби за ліквідаціюрасовоїдискримінації
Міжнародний день Навруз
Міжнародний день лісу
- 115 років від дня народженняСамедаВургуна (справж. – СамедЮсіфоглиВекілов) (1906-1956), азербайджанського письменника
22 -Всесвітній день водних ресурсів
День сорока Севастійських мучеників (Сорок мучеників)
23 -Всесвітній день метеорології
25- Міжнародний день пам’яті жертв рабства і трансатлантичної работоргівлі
- 305 років від дня народження Олексія Петровича Андропова (1716-1795), видатного живописця, автора розписів Андріївської церкви у Києві
26 - День Національної гвардії України
27-Міжнародний день театру
- 150 років від дня народження Генріха Манна (1871-1950), німецького письменника
28 - 90 років від дня народження Сергія Костянтиновича Кілессо (1931-2012), киянина, українського архітектора і мистецтвознавця, заслуженого архітектора України
29 - 140 років від дня народження Марійки Підгірянки (справж. – Марія Омелянівна Ленерт-Домбровська) (1881-1963), української поетеси
30 - День преподобного Олексія (Теплого Олекси)
- 275 років від дня народження Франсіско Хосе де Гойї (1746-1828), іспанського живописця, графіка
31-425 років від дня народження Рене Декарта (1596-1650), французького філософа, фізика, математика, фізіолога
- 95 років від дня народження Джона Роберта Фаулза (1926-2005), англійського письменника
КВІТЕНЬ
1 - День сміху
Міжнародний день птахів
- 135 років від часу відкриття (1886) першої телефонної станції у Києві
2 -Міжнародний день дитячої книги
4 - День створення НАТО (1949)
5-140 років від дня народження Дмитра Миколайовича Ревуцького
(1881-1941), українського композитора, музикознавця, фольклориста, літературознавця
- 115 років від дня народження Анатолія Івановича Шияна (1906-1989), українського письменника
7 –Благовіщення Пресвятої Богородиці
Всесвітній день здоров’я
- 95 років від дня народження Івана Васильовича Батечка (1926-1981), українського графіка
9- 200 роківвід дня народження Шарля П`єраБодлера (1821-1867),французькогопоета
11 - Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів
12 - Міжнародний день польоту людини в космос
День працівників ракетно-космічної галузі України
Всесвітній день авіації і космонавтики
13 - 115 років від дня народження Оксани Дмитрівни Іваненко (1906-1997) української письменниці, перекладачки
- 115 років від дня народження Самуеля Беккета (1906-1989), ірландського поета, прозаїка, драматурга
14 - 115 років від дня народження АйзікаШмулевичаГубермана (1906-1966), єврейського письменника
- 75 років від дня народження Андрія ВолодимировичаЧебикіна (1946), українського художника-графіка, педагога, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка (2007), Президента Національної академії мистецтв України
15-100 років від дня народження Георгія Тимофійовича Берегового
(1921-1995), українського льотчика-космонавта
16 - 180 років від дня народження Христини Данилівни Алчевської
(1841-1920), українського педагога-просвітителя
18 - Міжнародний день пам’яток і визначних місць
День пам’яток історії та культури України
День довкілля
21-205 років від дня народження Шарлотти Бронте (1816-1855), англійської письменниці
22 - Всесвітній День Матері-Землі
- 65 років від дня народження Наталії В’ячеславівни Сумської (1956), української актриси
23 - Міжнародний день астрономії
Всесвітній день книги і авторського права
Всеукраїнський день психолога
- 60 років від дня народженні Андрія Юрійовича Куркова (1961), українського письменника
24- 150 років від дня народження Любові Борисівни Хавкіної (1871-1949), бібліотекознавця, бібліографа, заслуженого діяча науки
26 - Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф
День Чорнобильської трагедії
28 - Всесвітній день охорони праці
Всесвітній день споріднених міст
29- Міжнародний день танцю
ТРАВЕНЬ
1 -День міжнародної солідарності трудящих
2 - Ведикдень
3 - Всесвітній день свободи друку
День Сонця
5 -Міжнародний день боротьби за права інвалідів
- 185роківвід дня народження Сидора Івановича Воробкевича (1836-1903), українського композитора і письменника
- 175 років від дня народження Генрика Сенкевича (1846-1916), польського письменника
- 90 років від дня народження Миколи Кіндратовича Кондратюка (1931-2006), українського співака, педагога
6 - День Великомученика Юрія (Георгія) Побідоносця
- 165 років від дня народження Зігмунда Фрейда (1856-1939), австрійського психіатра, засновника психоаналізу
- 85 років від дня народження Олега Сергійовича Кудряшова (1936-2016), українського флейтиста
7 - 160 роківвід дня народження Рабіндраната Тагора(1861-1941),індійського поета, філософа
8- Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
День матері
- 115 років від дня народження Роберто Росселіні (1906-1977), італійського кінорежисера
9 - День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
- 150 років від дня народження Володимира Михайловича Гнатюка
(1871-1926), українського фольклориста, етнографа, громадського та літературного діяча, академіка АН УРСР (з 1924)
- 135 років від дня народження Сидора Антоновича Твердохліба (1886-1922), українського поета, перекладача
- 85 років від дня народження Володимира Олексійовича Підпалого
(1936-1973), українського поета, прозаїка, перекладача
10 -145 років від дня народження Івана Цанкара (1876-1918), словенського письменника
- 60 років від дня народження Івана Антоновича Малковича (1961), українського поета, видавця
12 - День медичної сестри
- 85 років від дня народження Івана Степановича Марчука (1936), українського художника
14 - 150 років від дня народження Василя Семеновича Стефаника (1871-1936), українського письменника і громадського діяча
17 -Всесвітній день телекомунікацій та інформаційного суспільства
18 - Міжнародний день музеїв
День пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу (1944)
20- 60 років тому (1961) заснована Національна премія України імені
Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – найвища державна нагорода за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва
21 - День Європи
День науки
Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку
- 550 років від дня народження Альбрехта Дюррера (1471-1528), німецького живописця, рисувальника, гравера, теоретика мистецтва
22 - 160 років від дня перепоховання (1861)Тараса Григоровича Шевченка, українського поета, художника, мислителя, на Чернечій горі поблизу Канева
24 - День Рівноапостольних Кирила та Мефодія
День слов’янськоїписемності та культури
- 335 років від дня народження Габріцеля Даніеля Фаренгейта (1686-1736), німецького фізика
- 140 років від дня народження Олександра Олександровича Богомольця (1881-1946), українського патофізіолога
26-85 років від дня народження Віталія Олексійовича Коротича (1936), українського письменника
29-30 - День Києва
31- 90 років від дня народження Петра Петровича Кононенка (1931), українського літературознавця, критика
ЧЕРВЕНЬ
1 - Міжнародний день захисту дітей
Всесвітній день батьків
- 140 років від дня народження Ганни Юхимівни Мещерської (справж.– Пащенко) (1876-1951), української акторки
- 90 років від дня народження Володимира Яковича Бровченка (1931-2013), українського поета
- 85 років від дня народження Петра Федотовича Бондарчука (1936), українського письменника
2-85 років від дня народження Анатолія Івановича Іваницького (1936), українського музикознавця, фольклориста
3 - 115 років від дня народження Костянтина Степановича Козловського
(1906-1975), українського графіка
5 - Всесвітній день охорони навколишнього середовища
- 80 років від дня народження Барбари Брильської (1941), польської актриси
- 85 років від дня народження Степана Степановича Грищенка (1936), українського співака
6 - День журналіста
- 415 років з дня народження П’єра Корнеля (1606-1684), французького драматурга
7 - 95 років від дня народження Анатолія Дмитровича Базилевича (1926-2005), українського графіка
9- Вознесіння Господнє
- 240 років від дня народження Джоржа Стефенсона (Стівенсона) (1781-1848), англійського винахідника, конструктора паровоза
- 95 років від дня народження Олександра Григоровича Данченка (1926-1993), українського графіка
10- 70 років від дня народження Василя Миколайовича Шкляра (1951), українського письменника, лауреата Національної премії України імені
Тараса Шевченка (2011)
12 - 85 років від дня народження Євгенії Семенівни Мірошниченко
(1931-2009), української оперної співачки
14 - 210 років від дня народження Гаррієт Бічер-Стоу (1811-1896), американської письменниці, аболіціоністки
15 - 80роківвід дня народження Івана Васильовича Миколайчука (1941-1987), кіноактора, сценариста і режисера, заслуженого артиста України
18-340 років від дня народження Феофана Прокоповича (1681-1736), українського церковного і громадського діяча, письменника
19 - 155років від дня народження Федора Даниловича Проценка (1866-1942), українського хормейстера і актора
21- 205 років від дня народження Шарлотти Бронте (1816-1855), англійської письменниці
22 -День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні
- 80 років від дня віроломного нападу фашистської Німеччини на Радянський Союз (1941)
23 - 90 років від дня народження Григорія Романовича Кохана (1931-2014), українського кінорежисера
25- 135 років від дня народження Івана Петровича Крип’якевича (1886-1967), українського історика
- 90років від дня народження Тетяни Іванівни Нещерет (1931-2007), української актриси, театрознавця, поетеси
- 90 років від дня народження Віталія Макаровича Русанівського (1931-2007), українського мовознавця
27 - 105 років від дня народження Дарії Ємець (1916-2007), української художниці, хореографа
28 - День Конституції України
29- 125 років від дня народження Івана Васильовича Бойченка (1896-1959), українського графіка
-95 років від дня народження Ольги Федорівни Рудницької (1926), української актриси
ЛИПЕНЬ
1 - День архітектури України
4- 130 років від дня народження Петра Йосиповича Панча (Панченко)
(1891-1978), українського письменника
5- 95 років від дня народження Івана Івановича Лободи (1926), українського живописця
- 90 років від дня народження Георгія Геннадійовича Головченка (1931) українського архітектора
7 – Різдво CвятогоІоанна Предтечі
Свято Івана Купала
- 115 років від дня народження Давида Демидовича Копиці (1906-1965), українського літературознавця
- 100 років від дня народження Петра Дмитровича Яцика (1921-2001), відомого мецената і подвижника української культури
8 - 400 років від дня народження Жана де Лафонтена (1621-1695), французького письменника
- 85 років від дня народження Валентина Лукича Чемериса (1936-2016), українського письменника
10- 165 років від дня народження Ніколи Тесли (1856-1943), сербського та американського фізика, винахідника
-150 років від дня народження Марселя Пруста (1871-1922), французького письменника
12 - День Святих Першоверховних Апостолів Петра і Павла
- 145 років від дня народження Сергія Ісайовича Уточкіна (1876-1916), авіатора, одного з перших українських льотчиків
15 - 415роківвід дня народження Гарменсаван Рейна Рембранта (1606-1669), голландського живописця і гравера
17 - 150роківвід дня народження Філарета Михайловича Колесси (1871-1947), видатногоукраїнськоговченого, фольклориста, музикознавця
- 85 років від дня народження Петра Івановича Нікітіна (1936-2005), українського актора
18 - 210роківвід дня народження Уільяма Мейкписа Теккерея (1811-1863),англійськогописьменника
19-50 років від дня народження Віталія Володимировича Кличка (1971), українського боксера, політика, громадського діяча, мецената, Героя України (2004), Голови Київської міської адміністрації
80 років від дня народження Василя Васильовича Чухліба (1941-1997), українського письменника
20- 210 років від дня народження Володимира Опанасовича Караваєва
(1811-1892), видатного хірурга, просвітителя, педагога, професора Київського університету, одного з організаторів медичного факультету, почесного громадянина Києва
21 - 115 років від дня народження Олени Іванівни Теліги (1906-1942), української поетеси, політичної діячки
- 90 років від дня народження Вадима Борисовича Гнєдаша (1931), українського диригента
26-230 років від дня народження Франца Ксавера Вольфгана Моцарта
(1791-1844), австрійського піаніста, композитора, диригента, педагога
- 165 років від дня народження Джорджа Бернарда Шоу (1856-1950), англійського драматурга, публіциста і критика
- 90 років від дня народження Івана Михайловича Дзюби (1931), українського літературознавця і публіциста, правозахисника
28 - День Хрещення Київської Русі
День Рівноапостольного Великого князя Київського Володимира, Хрестителя України-Русі
СЕРПЕНЬ
1-105 років від дня народження Григорія Петровича Гутмана (1916-1975), українського скульптора
- 85 років від дня народження Іва Сен-Лорана (1936-2008), французького дизайнера-модельєра
2-День пророка Іллі
4 - 90 років від дня народження Едуарда Марковича Митницького (1931-2018), українського режисера
5-155 років від дня народження Володимира Миколайовича Леонтовича (1866-1933), українського громадського та політичного діяча, письменника, літературного критика
6-Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї
- 130 років від дня народження Степана Корнійовича Бондарчука (1886-1970), українського актора, режисера, театрального діяча, співзасновника курбасівського «Молодого театру»
7-115 років від дня народження Леопольда Івановича Левицького
(1906-1973), українського художника
9 - Міжнародний день корінних народів світу
10 -80 років від дня народження Романа Мар’яновича Лубківського
(1941-2015), українського письменника, державного та громадського діяча
12 - Міжнародний день молоді
14 -Перший (Медовий) Спас (Маковій або Спас на Воді)
15 - 250роківвід дня народження Вальтера Скотта (1771-1832),англійського письменника
18- 65 років від дня народження Василя Герасим’юка (1956), українського поета, радіожурналіста
19 - Преображення Господнє. Другий (Яблучний) Спас
- 150 років від дня народження Ярослава Йосиповича Лопатинського
(1871-1936), українського композитора
20 - 60 років від дня народження Джеймса Роллінса (справж. – Джеймс Пол Чайковські) (1961), американського письменника
23 - День Державного Прапора України
Міжнародний день пам'яті жертв работоргівлі та її ліквідації
24 - День Незалежності України
25 - 125 років від дня народження Володимира Михайловича Синицького(1896-1986), українського живописця
27 -День авіації України
- 165 років від дня народження Івана Яковича Франка (1856-1916), українського письменника, вченого, громадського діяча
- 150роківвід дня народження Теодора Германа Альберта Драйзера
(1871-1945),американського письменника
- 80 років від дня народження Богдана Сильвестровича Ступки (1941-2012), Народного артиста СРСР, українського актора, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка (1993), Героя України (2011).
28 – Успіння Пресвятої Богородиці. Перша Пречиста
29- 115 років від дня народження Івана Костянтиновича Білодіда (1906-1981), українського мовознавця
ВЕРЕСЕНЬ
1 - День знань
Початок Другої світової війни (1939)
- 95 років від дня народження Олександра Івановича Губарева (1926), українського графіка
- 85 років від дня народження Миколи Івановича Мерзлікіна (1936-2006), українського режисера і актора
3- 90 років від дня народження Олександра Дмитровича Басанця (1931), українського живописця
- 70 років від дня народження Наталії Іванівни Поклад (1951), української поетеси
5 - 85 років від дня народження Анатолія Вікторовича Кудрицького
(1936-1997),киянина, українського видавця, заслуженого працівника культури України,автора, укладача і відповідального редактора енциклопедичного словника «Київ»
6 - 80 роківвід дня народженняФеодосія Максимовича Гуменюка (1941), українського живописця
8 -Міжнародний день грамотності
10 - День українського кіно
11-Усікновення глави Іоанна Предтечі
- 85 років від дня народження Івана Єгоровича Мірошніченка (1936-2006), українського поета
12-100роківвід дня народження СтаніславаГермана Лема (1921-2006), польського письменника
13 - 90 років від дня народження Бориса Микитовича Харчука (1931-1988), українського письменника-фантаста
15 - Міжнародний день демократії
16 - Міжнародний день збереження озонового шару
18 - 180 років від дня народження Михайла Петровича Драгоманова
(1841-1896), українського філософа, публіциста, фольклориста, громадського діяча
19 - 110 років від дня народження Вільяма Джеральда Голдинга (1911-1993), англійського письменника
21 - Міжнародний день миру
- 155років від дня народження Герберта Уеллса (1866-1946), англійського письменника-фантаста
- 80 років тому відкрито медичний факультет Київського університету. Нині – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця
22 - День партизанської слави
24- 125років від дня народження Френсіса Скотта Фіцджеральда (1896-1940),американського письменника
- 125 років від дня народження Ельзи Тріоле (1896-1970), французької письменниці
25 -140 років від дня народження ЛуСіня (справж. –ЧжоуШутень
(1881-1936), китайського письменника, публіциста, громадського діяча, основоположника сучасної китайської літератури
26 -Європейський день мов
27 - Воздвиження Хреста Господнього
Всесвітній день туризму
- 125 років від дня народження Тимофія Львовича Бойчука (1896-1922), українського живописця
29 - 155 років від дня народження Михайла Сергійовича Грушевського
(1866-1934), українського історика, державного і громадсько-політичного діяча, першого Президента України
- 95роківвід дня відкриття Києво-Печерськогоісторико-культурного заповідника (1926)
- 45 років від дня народження Андрія Миколайовича Шевченка (1976), українського футболіста, заслуженого майстра спорту України (2003), володаря «Золотого м’яча» (2004) та Героя України (2004)
30 - День Святих Мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії
Всеукраїнський день бібліотек
- 95 років від дня народження Костянтина Дмитровича Огневого (1926-1999), українського співака
ЖОВТЕНЬ
1 - Міжнародний день музики
Міжнародний день людей похилоговіку
День ветерана
2 -115 років від дня народження Івана Багряного (справж. – Лозов’яга Іван Павлович) (1906-1963), українського письменника, політичного і громадського діяча
3 - Всесвітній день учителів
- 125 років від дня народження Агапія Пилиповича Шамрая (1896-1952), українського літературознавця
4 - Всесвітній день тварин
- 205 років від дня народження Ежена Потьє (1816-1887), французького поета
6- 140років від дня народженняІвана Антоновича Кочерги (1881-1952), українського драматурга
8 - День юриста
9 - День художника
14 - Покрова Пресвятої Богородиці
День захисникаУкраїни
День українського козацтва
15 -100років від дня народження Дмитра Омеляновича Луценка (1921-1989), українського поета
17 - Міжнародний день боротьби за ліквідацію бідності
- 85 років від дня народження Івана Федоровича Драча (1936-2018), українського поета, кіносценариста, драматурга, державного і громадського діяча, першого голови Народного Руху України (1989), Героя України (2006)
18-100 років від дня народження Володимира Яковича П’янова (1921-2006), українського літературного критика, перекладача
20 - Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози
22- 210років від дня народження ФеренцаЛіста (1811-1886), угорського композитора
24 - Міжнародний день ООН
Всесвітній день інформації про розвиток
25 -140 років від дня народження Пабло Пікассо (1881-1973), іспанського та французького художника
27-90 років від дня народження Юрія Тимофійовича Кочерги (1931-2002), українського письменника
28 -День визволенняУкраїни від фашистських загарбників
- 555 років від дня народження Еразма Роттердамського (1466-1536), нідерландського письменника, богослова, філософа-гуманіста епохи Відродження
- 270роківвід дня народження ДмитраСтепановича Бортнянського
(1751-1825), українського композитора, засновника української національної духовної музики
- 85 років від дня народження Романа Григоровича Віктюка (1936), українського театрального діяча
29 - 110 років від дня народження Івана Антоновича Цюпи (1911-2004), українського письменника
30- 110 років від дня народження Григорія Яковича Крука (1911-1988), українського скульптора зі світовим ім’ям
ЛИСТОПАД
1-170 років від дня народження Івана Івановича Манжури (1851-1893), українського поета
- 160 років від дня народження Дніпрової Чайки (справж. – Людмили Олексіївни Василевської-Березіної) (1861-1927), української письменниці
2- 115 років від дня народження Лукіно Вісконті (1906-1976), італійського режисера театру і кіно, сценариста
3- 75 років від дня народження Дмитра Івановича Остапенка (1946), культурного та громадського діяча, музичного педагога, народного артиста України, генерального директора Національної філармонії України
4- 75років тому (1946) вступив в силу статут ЮНЕСКО (Організації Об’єднаних Націй з питаньосвіти, науки і культури)
5 - 115 років від дня народження Лева Давидовича Муравіна (1906-1974), українського скульптора
6 -Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів
7 - 85 років від дня народження Миколи Степановича Вінграновського
(1936-2004), українського поета, кінорежисера і кіноактора
8-130 років від дня народження Олеся Досвітнього (справж. – Олександр Федорович Скрипаль-Міщенко) (1891-1934), українського письменника, літературознавця
9-День української писемності та мови
Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва
12 - 85роківвід дня народженняМиколи Федоровича Сингаївського
(1936-2013),українського поета, перекладача
15-95 років від дня народження Віктора Васильовича Шаталіна (1926-2003), українського живописця
16 - Міжнародний день толерантності
День працівниківрадіо, телебачення та зв’язкуУкраїни
- 55 років від дня народження В’ячеслава Миколайовича Васильченка (1966), українського письменника
17- Міжнародний день студента
18-235 років від дня народження Карла Марії фон Вебера (1786-1826), німецького композитора, диригента, піаніста, письменника
- 115 років від дня народження Клауса Манна (1906-1949), німецького письменника
- 100 років від дня народження Дмитра Олексійовича Міщенка (1921-2016), українського письменника
20 Всесвітній день дитини
- 125 років від дня народження Ніколо Йосифовича Міцишвілі (справж. – Сірбіладзе) (1896-1937), грузинського письменника, перекладача творів
Т. Шевченка
21-День Архістратига Михаїла (покровителя Києва)
День Гідності та Свободи
Всесвітній день телебачення
22-100 років від дня народження Андрія Васильовича Кулініча (1921-2007), українського літературознавця
23 - 125 років від дня народження Віктора Степановича Косенка (1896-1938), українського композитора, піаніста, педагога
24 - 195 років від дня народження Карло Коллоді (1826-1890), італійського письменника
25- 140років від дня народження Абрама Аншеловича Маневича (1881-1942), українського живописця
27-320 років від дня народження Андерса Цельсія (1701-1744), шведського астронома, фізика
28 - 140років від дня народження Стефана Цвейга (1881-1942), австрійськогописьменника
ГРУДЕНЬ
1 - Всесвітній день боротьби зі СНІДом
День працівників прокуратури
- 305 років від дня народження Етьєна Фальконе (1716-1791), французького скульптора
- 135 років від дня народження Рекса Т. Стаута (1886-1975), американського письменника і публіциста
2 - Міжнародний день боротьби за скасування рабства
3 - Міжнародний день інвалідів
4 - Введення в храм Пресвятої Богородиці. Третя Пречиста
5- 90років від дня народження Григіра (Григорій) Михайловича Тютюнника (1931-1980), українського прозаїка
6 -День Збройних сил України
- 150 років від дня народження Миколи Кіндратовича Вороного (1871-1938), українського поета, письменника, громадсько-політичного діяча
7 - День пам’яті Великомучениці Катерини
День місцевого самоврядування
8 - 145 років від дня народження Марії Степанівни Крушельницької (дів. прізв. – Слобода) (псевд. Слободівна, Слободівна Марія, Марія Степанівна)
(1876-1935), української актриси і письменниці
9 - Міжнародний день боротьби з корупцією
10- День прав людини
Всесвітній день футболу
12-290 років від дня народження Еразма Дарвіна (1731-1802), англійського лікаря, натураліста, поета
- 200 років від дня народження Гюстава Флобера (1821-1880), французького письменника
13-165 років від дня народження Миколи Карповича Садовського (справж. – М.К.Тобілевич) (1856-1933), українського актора і режисера одного з засновників українського професійного театру
14 - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
18- 90 років від дня народження Михайлини Хомівни Коцюбинської
(1931-2011), української літературознавиці
19 - Святого Миколая-чудотворця
21-160 років від дня народження Володимира Андріановича Безсмертного, головного архітектора Києва в 1922-1931 рр., автора відомихпраць з питаньмістобудування
- 55 років від заснування Українського товариства охорони пам’яток історії та культури (1966)
23 - 95 років від дня народження Миколи Григоровича Іщенка (1926-2013), українського письменника, літературознавця
24- 145 років від дня народження Спиридона Феодосійовича Черкасенка (1876-1940), українського письменника, драматурга
- 115 років від дня народження Джеймса Гедлі Чейза (1906-1985), англійського письменника
25 - Католицьке Різдво
27 - 120 років від дня народження Марлен Дітріх (1901-1992), німецької та американської акторки
28-155 років від дня народження Данила Кириловича Заболотного
(1866-1929), українського мікробіолога
29- 145 років від дня народження Миколи Дмитровича Стражеска (1876-1952), українського терапевта
31 - 115 років від дня народження Павла Павловича Плюща (1896-1975), українського мовознавця
Плануємо роботу публічної бібліотеки на 2021 рік
Річний план роботи – це своєрідна «візитка» бібліотеки, яка відображає її місію, основні функції та напрямки. Плануючи діяльність, кожна бібліотека повинна чітко відчувати та реагувати в своїй роботі на нові потреби суспільства, позиціонувати себе, як громадський центр, формувати образ відкритого закладу культури, що надає не лише інформаційні послуги, але й сприяє інтелектуальному, творчому розвитку особистості, організації змістовного дозвілля.
Тож, Черняхівська районна центральна бібліотека запрошує до співпраці та рекомендує у 2021 році звернути увагу на пріоритетні напрямки діяльності. Даним матеріалом можуть скористатися не лише бібліотекарі, а й всі,хто планує виховну та масову роботу з дорослими та дітьми.
Міжнародні десятиліття за рішенням ООН
2013 – 2022 роки – Міжнародне десятиліття зближення культур
2014 – 2023 роки – Десятиліття стійкої енергетики для всіх
2015 – 2024 роки – Міжнародне десятиліття осіб африканського походження
2016 – 2025 роки – Десятиліття дій ООН з проблем харчування
2019 – 2028 роки – Десятиліття ООН щодо сімейних фермерських господарств
2021 – 2030 роки – Міжнародне десятиліття науки про океан в інтересах стійкого розвитку
ЄС оголосив
м. Лахті (Фінляндія) – «зеленою» столицею Європи
м. Тімішоара (Румунія) – культурною столицею Європи
ЮНЕСКО оголосила
м. Тбілісі (Грузія) – Всесвітньою столицею книги – 2021
На державному рівні
Президент України оголосив 2021 рік:
2020/2021 навчальний рік – Рік математичної освіти в Україні
2018 – 2027 роки – Десятиріччям української мови
Постанови Верховної Ради України про відзначення:
150-річчя з дня народження Лесі Українки
150-річчя з дня народження Василя Стефаника
У 2021 році ми відзначатимемо
• 425 років з дня народження (1596 рік):
• Петро Могила (пом. 1647) — церковний та політичний діяч, педагог, митрополит Київський, Галицький і всієї Русі (31 грудня);
• 375 років з дня народження (1646 рік):
• Іван Ілліч Скоропадський (пом. 1722) — гетьман Лівобережної України (1708—1722);
• 300 років з дня народження (1721 рік):
• Іраклій (Гераклій) Костецький (пом. 1768) — діяч чернечого Чину св. Василія Великого в галузі просвіти і шкільництва, місіонер-проповідник, підніс значення Теребовлянського (Підгорянського) монастиря до центру студій для чернечої молоді.
• Тихон (в миру Тарас Якович Якубовський) (пом. 1786) — український релігійний діяч в добу Гетьманщини, педагог, Єпископ Російської православної церкви.
• 175 років з дня народження (1846 рік):
• Іван Григорович Верхратський (пом. 1919) — мовознавець, фольклорист, письменник (24 квітня);
• Микола Миклухо-Маклай (пом. 1888), етнограф, географ (17 липня);
• 150 років з дня народження (1871 рік):
• Косач Лариса Петрівна (Леся Українка) (пом. 1913) — видатна українська письменниця та громадська діячка.
• 125 років з дня народження (1896 рік):
• Іван Сергійович Паторжинський (пом. 1960) — оперний співак, педагог, народний артист СРСР (3 березня);
• Надія Віталіївна Суровцова (пом. 1985) — громадська діячка, політв'язень, журналістка (18 березня);
• Василь Недайкаші (пом. після 1965) — командир куреня Низових запорожців Армії УНР (21 березня);
• Борис Григорович Монкевич (нар. 1896), сотник Армії УНР, військовий історик (25 березня).
Українські книжки - ювіляри 2021 року
945 років Ізборнику Святослава (1076) Створений 1076 року. Ізборник — це пам'ятка давньоукраїнського перекладного письменства, що була створена для чернігівського князя Святослава Ярославича. Загалом Ізборників було два. Вважають, що перший був переписаний з болгарського ориґіналу — збірника царя Симеона.
460 років (1556 - 1561) Створення рукописної книги «Пересопницьке Євангеліє» – визначної пам’ятки староукраїнської мови та мистецтва, одного з перших українських перекладів канонічного тексту із старослов’янського оригіналу, здійсненого Михайлом Василевичем та архімандритом Пересопницького монастиря (на Волині) Григорієм. Книжка стала символом української державності, на ній президенти присягають на вірність народу України. Нині пам’ятка зберігається в Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського.
440 років (1581) Перше повне видання «Острозької Біблії», видрукованої староукраїнською мовою в Острозі друкарем Іваном Федоровим на кошти К.К. Острозького
375 років (1646) Вихід пам’ятки української культури XVII ст. «Перло многоценное» - збірки творів (прозових і віршованих) релігійно – моральної тематики. Написана і видана вченим – богословом і педагогом Кирилом Ставровецьким (Транквіліон, ? – 1646)
175 років (1846) Опублікування у Москві О. Бодянським «Історія Русів» («История русов или Малой России») – визначна пам’ятка історичної прози і публіцистики другої пол. XVIII ст., що відтворює події в Україні від найдавніших часів до 1769 р., написана російською мовою з українізмами (авторство не встановлено)
160 років (1861) Шевченко Т. Г. (1814 – 1861) уклав посібник для навчання грамоти українською мовою в недільних школах «Букварь южнорусский»
145 років (1876) Нечуй – Левицький І. С. ( 1838 – 1918). Повість «Микола Джеря»
135 років (1886) Карпенко – Карий І. (1845 – 1907). П’єса «Безталанна»
135 років (1886) Шевченко Т. Г. (1814 – 1861). Поема «Гайдамаки»
125 років (1896) Ольга Кобилянська (1863 – 1942). Роман «Царівна»
Улюблені багатьма українцями твори світової літератури також відзначатимуть ювілеї
130 років (1891) Конан Дойл “Пригоди Шерлока Холмса” Опубліковано перше оповідання (автор назвав його повістю) “Скандал у Богемії”. На основі цього твору був знятий один із фільмів знаменитого радянського телесеріалу про Холмса – “Скарби Агри”. Саме там фігурує Ірен Адлер — єдина жінка, від якої славетний детектив зазнав поразки.
До слова, саме у “Скарбах Агри” вперше в серіалі про Холмса були використані кадри справжнього Лондона. А паровий катер, на якому, за сюжетом твору, втікали злочинці, у фільмі перейменували на “Діану”, хоча у книзі він звався “Авророю”. Зважаючи на те, що кінострічка вийшла у 1983 році, логіка перейменування — зрозуміла...
130 років (1891) Оскар Уальд “Портрет Доріана Грея”. Як і твір Конан-Дойля про Шерлока Холмса, роман Оскара Уайльда “Портрет Доріана Грея” екранізовувався неодноразово (а точніше — більше 25 разів!), проте наймолодші кіноглядачі знають і один, і інший твір насамперед за найсучаснішими кіновтіленнями — відповідно з детективного бойовика Гая Річі “Шерлок Холмс” та британського фільму режисера Олівера Паркера “Доріан Грей”. Прем'єра обох стрічок відбулась у 2009-му, причому “Доріана Грея” – 09.09.09.
Цікаво, що свій єдиний роман і найвідоміший твір Оскар Уайльд написав усього... за три тижні.
ЗНАМЕННІ ТА ПАМ’ЯТНІ ДАТИ 2021 РОКУ
СІЧЕНЬ
1 - Новорічне свято
- 160роківвідднянародженняМодеста Петровича Вітошинського
(1856-1901), українського співака
- 125 років від дня народження Василя Ілліча Касіяна (1896-1976), українського графіка
2 - 180років від дня народження Тадея Розеславовича Рильського (1841-1902), українського культурно-освітнього діяча, етнографа
- 180 років від дня народження Костянтина Петровича Михальчука
(1841-1914), українського мовознавця, етнографа, громадського діяча
- 85 років від дня народження Володимира Івановича Когута (1936-1997), українського хореографа
- 85 років від дня народження Андрія Степановича Крижанівського
(1936-1989), українського письменника
3- 165 років від дня народження Івана Федоровича Селезньова (1856-1936), українського живописця
4-205 років від дня народження Осипа Остаповича Шухевича (1816-1870), українського письменника, перекладача
6 - Святвечір. Багата кутя
- 80 років від дня народження Ганни Танасівни Чубач (1941-2019), української поетеси
7 - Різдво Христове
- 125роківвідднянародженняІло (Ілья) Онисимовича Мосашвілі (1896-1954), грузинського письменника
- 115 років від дня народження Антанаса Томасовича Венцлови (1906-1971), литовського письменника
8- 155 років від дня народження Степана Юліановича Кобилянського
(1866-1940), українського живописця
- 120 років від дня народження Володимира Миколайовича Владка (справж. –Єремченко) (1901-1974), українського письменника-фантаста
12- 320років від дня народження Василя Григоровича Григоровича-Барського (1701-1747), українського мандрівника, письменника
- 275років від дня народженн Йогана Генріха Песталоцці (1746-1827), швейцарського педагога
- 145 років від дня народження Джека Лондона (1876-1916), американського письменника
- 85 років від дня народження Раймонда Паулса (1936), латвійського композитора, піаніста і диригента
13 - Щедра кутя. День пам’яті преподобної Меланії
- 425 років від дня народження Яна ван Гойена (1596-1656), голландського живописця
14 - День Святителя Василя Великого
Новийрік за старим стилем
15-150 роківвід дня народженняАгатангела Юхимовича (Євтимович) Кримського (1871-1942), українськогосходознавця, історика, мовознавця, літературознавця, фольклориста, етнографа, письменника, перекладача, славіста
- 115 років від дня народження Ноте (Натан) Михайловича Лур’є (1906-1987), єврейського письменника
16 - День незалежності Литовської Республіки
17-100 років від часу відкриття (1921) Українського Вільного Університету (УВУ), першого вищого навчального закладу і наукової установи української еміграції
18 -Хрещенськийсвятвечір. Голодна кутя
- 135роківвід дня народженняТараса Володимировича Шухевича
(1886-1951), українськогопіаніста, музичного редактора
19 -Богоявлення. ХрещенняГосподнє. Водохреще
- 85 років від дня народження Роллана Петровича Сергієнка (1936), українського кінорежисера
20-Свято ІоаннаХрестителя
- 80 років від дня народження Наталії Василівни Костенко (1941), українськоїлітературознавиці
21-100 рок