Бібліотечна родина

 

       Публічні бібліотеки – одні із доступніших закладів, які безкоштовно надають інформаційні, освітні, культурні послуги населенню. Значимість їх в суспільстві є сталою.  За підсумками 2022 року в Черняхівській громаді  нараховується 23 бібліотеки. З них -2 (Центальна бібліотека та бібліотека для дітей знаходяться в селищі Черняхів ) та 21- в сільській місцевості. У звітному році , згідно прийнятого  сесією Черняхівської селищної ради рішення, сільські бібліотеки перейшли у підпорядкування центральної бібліотеки та стали її структурними підрозділами. Проведена робота надасть можливість упорядкувати бібліотечну мережу Черняхівської територіальної громади для ефективного      й раціонального використання бібліотечного майна та бюджетних коштів.

     В планах подальшого реформування бібліотечної мережі Черняхівської  територіальної громади – створення на базі усіх бібліотек невеликих відкритих просторів з наявними куточками для відпочинку та дозвілля. Це дасть змогу більш якісно  та  комфортно обслуговувати користувачів, впроваджувати нові форми роботи, підтримувати позитивний імідж.

      В Черняхівській громаді проживає  близько 20 тисяч осіб, в тому числі в селах – близько 10 тисяч осіб.  Кількість жителів, охоплених обслуговуванням в бібліотеках громади - 9613, що складає 48 %  , в т.ч в селищі -3940,  що складає 42 %.  Скорочення кількості користувачів спостерігається майже в усіх бібліотеках. Абсолютним показником бібліотечної статистики є відвідування, тобто фіксовані звернення користувача в бібліотеку за літературою, інформацією, послугою чи відвідування соціокультурних заходів. Користувачі відвідали бібліотеки громади протягом 2022  року понад 56 тис.разів. Відвідуваність соціокультурних заходів  становить майже 5 тис.раз.

      Користувачам у звітному році  було видано 115119 прим. книг та періодичних видань.  Зменшення користувачів та кількості книговидачі по бібліотеках селищної ради у 2022 році зумовлена певними об’єктивними причинами: скорочення часу обслуговування користувачів в стінах бібліотек та зменшення відвідуваності читачів в зв’язку з виїздом багатьох із них за межі України через війну.  Але, разом з тим, бібліотеки громади  проводили певну роботу по вивченню основних запитів користувачів, вивчався основний їх склад, уточнювались дані про їх інформаційні, соціальні та освітні потреби.


                                       Реклама бібліотеки і бібліотечних послуг

    Вміло використовуючи партнерські зв’язки, масові заходи, соціальні мережі, друковану продукцію бібліотеки вголос заявляють про себе.  Для читачів проводились екскурсії «Бібліотека твоє вікно у світ», оформлено вітрину «Завітай до бібліотеки! Не пошкодуєш!»,  книжкову виставку «Книга – твій помічник у житті», презентацію періодичних видань «Періодика для будь-якого настрою», флешмоб «#читатимодно!», день відкритих дверей «Бібліотека вітає друзів», літературно-мистецький календар «Парад книжкових ювілярів», вітрину «Книжкові новини для всієї родини»

       В бібліотеках сіл Дівочки, Сали, Селянщина  оформлено стенди «Бібліотечна панорама», «Бібліотека-користувачам»,  «Книга – твій помічник і порадник», «Поспішайте прочитати», «Зустрінемось в бібліотеці».

       Першочерговим завданням бібліотечної реклами є створення привабливого іміджу бібліотеки . Це спонукає до залучення значної кількості користувачів. В звітному році працівники центральної бібліотеки шляхом вивільнення частини простору розпочали оформлення однієї з кімнат,як місця зустрічей, куди вільно у будь-який час може прийти будь хто, а прийшовши — користуватися приміщенням,.  Поліпшено умови роботи в бібліотеках сіл Селець, Пекарщина, Новосілки, Бежів.  Покращенню іміджу бібліотеки сприяє наша друкована продукція, власні мультимедійні презентації.

     Бібліотека намагається стати інформаційною базою життя спільноти, саме тут  акумулюється місцева інформація, готуються дайджести, інформаційні досьє, експрес – інформації про нові соціальні пільги, навчання за кордоном, проживання за кордоном на період війни, продаж чи купівлю житла, поради безробітним, ВПО – тобто те, що найбільше потрібно населенню. Для читачів юнацького віку  підготовлені та розповсюджені буклети та пам’ятки на теми: «Чарівне слово «Дякую»»«Витязь духу»(140 р. з дня народження І.Огієнка),«Обійми мене!»(Міжнародний день обіймів)

Інформаційні листівки:«Бібліотеки та ЗМІ: грані співпраці» (до дня  працівників радіо, телебачення та зв’язку) ,«Разом проти СНІДу», «Цигарку на цукерку» (до дня проти куріння)

Продовжується  інформування відвідувачів про роботу бібліотек  в блогах «Бібліоманія» та «Бібліохвиля» сторінках «Черняхівська книгозбірня», «Книголюб Черняхівський»  та «Дитяча книга»  у «Фейсбуці», на сторінках власної газети «Бібліохвиля». Газета «Бібліохвиля» є своєрідною рекламою нашої роботи, майданчиком для професійного спілкування.   В кожному випуску бібліотечної газети ми маємо можливість звертатися до наших користувачів, колег, розповсюджувати бібліотечні новини, інформувати бібліотечних працівників про нововведення, розповідати про досвід інших, знайомити з інноваційними формами роботи.

       Щоб привернути увагу громадськості до себе, книгозбірні району у  весняно-літній та ранній осінній періоди проводять заходи за межами приміщення бібліотеки.  Зокрема, свято відкриття  Всеукраїнського тижня дитячої книги, свято до Міжнародного дня захисту дітей, бібліотечний  флеш-моб до Всеукраїнського дня бібліотек, до дня родини. Заходи, що відбуваються у такій формі збирають чималу аудиторію, зацікавлюють різні верстви населення. 

      Масові заходи - це найефективніша реклама бібліотеки. Тому , як центральна так і сільські бібліотеки намагаються використовувати в своїй роботі інноваційні , цікаві для читачів форми роботи, такі як  мультимедійні презентації, віртуальні подорожі, вечір молодіжного  кіно, сутінки в бібліотеці, запрошуючи  користувачів взяти участь у конкурсах, посиденьках, іграх та вікторинах.  Так, наприклад, з появою в  центральній бібліотеці мультимедійного пристрою, для читачів юнацького та дитячого віку запровадили  перегляд цікавих кінофільмів. Наші читачі вважають,що оптимальний варіант це спершу прочитати книгу, уявивши собі усі події, програвши в голові сюжети, а потім переглянути фільм, і порівняти своє уявлення з баченням інших.


                     Участь бібліотек в конкурсі

 "Повідомте всіх про себе"(реклама бібліотеки)


С Е Л Я Н Щ И Н А


С Л І П Ч И Ц І




П Е К А Р Щ И Н А














В. Г О Р Б А Ш А







__________________________________________________________________
В житті кожного колективу трапляються приємні несподіванки. Так сталося і цьго дня, коли до читальної зали районної бібліотеки завітала Яніна Романівна Волокита, яка з 1980 по 1987 рік працювала директором районної бібліотеки. Наступні 27 років колектив очолювала Світлана Василівна Красовська. А з 2014 директором працює Раїса Анатоліївна Чорноморець. Трьом керівникам однієї установи є про що поспілкуватись, що згадати, порівняти підходи до роботи за 40 років. Для історії – це мить, а в долі людини та установи – це щоденні перемоги та невдачі, плани та надбання…
Немає опису світлини.

All r
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________

Наші шановні колеги - сільські бібліотекарі, які, викорстовуючи свої знання, талант і натхнення несуть своїм читачам мудрість, вічні цінності із сторінок книг. Вони - за ефективну працю на потреби читача, за формування духовності і розвиток творчих особистостей.
    Під час виїздів не лише фіксуються факти, але й аналізується  робота сільських бібліотек, відзначаються застосування інноваційних форм і методів, узагальнюються недоліки, пропонуються шляхи їх усунення надаються рекомендації щодо вирішення проблемних питань.


                
                           Фотофакти з життя сільських 

бібліотек


                                 Зав. бібліотекою с. Сали 
Свірчевська Станіслава Станіславівна
                      
                                
                                        Героям Небесної сотні присвячується
                                   



                               Книжкові виставки та тематичні полички для читачів



                              В с. Росівка бібліотека отримала нове приміщення
                                        (Зав. бібліотекою Крученюк Ольга Василівна)



                                   
                                          В бібліотеці с. Жадьки офрмлено новий стенд 
                                          
(зав. бібліотекою Шульц Лідія Миколаївна)
                               

                                                            
                       Бібліотека с. Стирти 

 (Зав. бібліотекою  Грицанчук Ніна Іванівна)





На стенді - розповідь про учасників АТО з с. Стирти



                             
                                   
                    Бібліотека с. Федорівка
  (зав. бібліотекою Нестерчук Зоя Володимирівна)

           
                                   Тут завжди раді читачам і дорослим і маленьким
                     


                                  Старі світлини розповідають про історію с. Браженка
                                      (зав. бібліотекою Дикунець Галина Ільківна)





                       Бібліотека с. Селець 
(зав. бібліотекою Ящук Світлана Миколаївна)


Місцеві жителі  залюбки діляться старовинними предметами побуту, які
розміщені в народознавчому куточку сільської бібліотеки