четвер, 29 червня 2023 р.

 

Інформаційно-аналітичний звіт

про послуги бібліотек Черняхівської селищної ради

за І півріччя 2023 року  

         В І півріччі 2023 року робота бібліотек Черняхівської  селищної ради була спрямована на виконання планових завдань. Орієнтуючись  на потреби та запити мешканців громади в пріоритеті залишається робота  на допомогу національно-патріотичному вихованню. Значна частина заходів була спрямована  на популяризацію найкращих прикладів мужності та звитяги борців за свободу і незалежність України як історичного минулого, так і захисників, які сьогодні відстоюють суверенітет і територіальну цілісність України у боротьбі із російською агресією. Бібліотекарі намагалися щоб кожна бібліотечна подія була наповнена кольорами, символікою,відчуттями приналежності до української нації, єдиного нескореного народу.

  Бібліотеки у цей непростий час не стоять  осторонь ситуації в державі Кожна публічна бібліотека нашої громади вносить свою частку праці в наближення перемоги і часто виконує функції осередків волонтерської діяльності.  Бібліотекарі контактують і з волонтерськими центрами, вони долучились до практичної допомоги військовим та підрозділам територіальної оборони. Також першочерговими завданнями наших працівників було: збір гуманітарної допомоги; інформування жителів села; перепис осіб, що прибули у населені пункти. Активною була участь бібліотекарів у благодійному  ярмарку з продажу солодощів, культурно-мистецькому проєкті «Гастрономічна спадщина Черняхівщини». Усі кошти  виручені з продажу ярмаркової продукції, були  передані на потреби захисників України .

    Не менш важливою в умовах війни виявилась потреба в наданні звичайних бібліотечних послуг. Читання виявилось актуальним для багатьох пенсіонерів, батьків дітей, що перебували вдома на канікулах, а також для батьків та дітей переселенців та біженців .

    Сьогодні читання для багатьох є рятівною паличкою у подоланні тяжких думок воєнного часу. Наші читачі шукають те, що підтримає, вселить віру та надію. Обирають історичні повісті, романи.

      В умовах війни особлива щоденна увага приділялася роботі з дітьми та підлітками. Заходи, запропоновані їм, стали для них як психологічною допомогою, так і емоційною підтримкою. Це- конкурси, ігри, медіарозваги, читацькі забави, казкові запитайки, ігрові валізи, ігрові заплутанки, бібліогралочки тощо.  Юні відвідувачі брали участь у різноманітних майстер-класах, розвиваючих заняттях, бібліотечних кінозалах, бібліоміксах , флешмобах і т.д.

    Війна, яка відбувається сьогодні в Україні, точиться на усіх фронтах в тому числі й на інформаційному. Ми - бібліотекарі, маючи у своєму арсеналі великий досвід роботи з інформацією, -  намагаємось захищати цей простір: викриваємо фейки, стаємо аналітиками і носіями правдивої інформації, поширювачами, перш за все, офіційних новин.

    Значна частина інформаційного потоку присвячується підтримці збройних сил України, особлива увага приділяється проблемам тимчасово переміщених осіб. Однак, провідним напрямом нашої роботи є привернення уваги до нашої історії, до нашого коріння, до нашої боротьби за незалежність держави та до волелюбних, сміливих людей, які в кожному регіоні створювали та продовжують творити нашу історію.   

    У відповідності до плану роботи  бібліотек Черняхівської селищної ради на 2023 рік в книгозбірнях протягом січня – червня було проведено:

  Січень

-         Поетична дегустація «Вірші, що навіяла зима»

                                                                    Дитяча бібліотека

-         Інформування про народні звичаї «Щедрий вечір у бібліотеці»

                                                                     Сільські бібліотеки

-         Історичний урок єднання «Велич України в її соборності»

                                                                                   ЦБ

 

        - Екскурс - подорож Україною "Разом ми сила" та флешмоб "Моя вільна Україна"

 

     (До цього свята в Черняхівській бібліотеці для дітей з учнями 9-А класу Черняхівського ліцею N°2 проведено захід екскурс - подорож Україною "Разом ми сила" та флешмоб "Моя вільна Україна". Діти працювали в групах та в ігровій формі, рухаючись від зупинки до зупинки, виконували цікаві завдання, поповнюючи свої знання з історії, географії, народознавства, працювали з деформованими прислів'ями, відгадували кросворди, анаграми, уміло вправлялись в читанні зашифрованих речень про свою матінку - Україну, також записували свої міркування: що означає бути патріотом. Адже бути патріотом, - висловлювали свою думку письмово діти - це значить: любити свою Батьківщину, свій народ, свою культуру, бажання захищати її інтереси та кордони.

 

-         Книжкова інсталяція «Соборна мати Україна - одна на всіх, як оберіг»

                                                                                     ЦБ

-          Історична локація «Соборність душ єднає Україну» (Виставки, огляди та перегляди літератури)

                                                                                    Сільські бібліотеки

  (    Всі заходи, які відбувалися в бібліотеках нашої громади проходили під гаслом «Соборність душ єднає Україну». Це-огляди, перегляди, книжкові виставки , флешмоби, інформаційні години і т.д. Матеріали, які були представлені користувачам бібліотек для перегляду, акцентували увагу на історичних фактах, що передували злуці, на об’єднавчому русі, який наприкінці 1918- початку 1919 року охопив майже всю Україну, а також пропонували замислитись над історією нашої країни, сьогоденням та майбутнім українського народу.)

 

 

 

-          Виставка-реквієм «Уроки минулого: історія Голокосту»;

                                                            ЦБ

-         Історичний відеоряд «Голокост – гірка сторінка в історії людства»

                                                          ЦБ

-         -Експрес-факти «Пам’яті жертв Голокосту

                                                Сільські бібліотеки

-          День інформування «І біль, і сум, і вічна слава»(до дня пам’яті героїв Крут)

                                                  Сільські бібліотеки

-         Година історичної пам’яті «Герої Крут у пам’яті людській»

                                                                ЦБ

   В січні було оголошено про проведення  конкурсу «Знай наших-читай наших» серед бібліотек громади

(Ми пишаємося літературними талантами, які творять на теренах Черняхівщини. Вони всі відомі і шановані в читацьких колах. Їх твори живуть, хвилюють, спонукають глибше замислитись над життям і є тим джерелом, звідки б’є кришталь нашої духовності.

Популяризації творчості письменників – земляків слугуватиме, ініційований центральною бібліотекою, конкурс «Знай наших-читай наших», участь в якому запропоновано взяти сільським бібліотекам громади.

Мета конкурсу:

- удосконалення краєзнавчої діяльності бібліотек громади;

- впровадження сучасних інформаційно-комунікативних технологій з популяризації творчості письменників-земляків;

- популяризація найкращих надбань творів письменників - земляків;

- підвищення професійної майстерності бібліотечних працівників;

Завдання конкурсу:

- виявлення, узагальнення й поширення кращого досвіду популяризації творчості письменників-земляків, створення інформаційних ресурсів з популяризації творів письменників краю, формування і накопичення інформаційної бази;

- сприяння духовному та культурному розвитку користувачів через пізнання творчості письменників-земляків;

- стимулювання творчої активності бібліотечних працівників у створенні колекцій краєзнавчих ресурсів Черняхівщини.

 

Лютий

 

-         Стенд «Інтернет-територія безпеки» (до дня безпечного Інтернету)

                                                                            ЦБ

-         Творча година «Валентинка читацьких сердець»

                                                     Дитяча бібліотека, сільські бібліотеки

-         Книжкова елегія «Любові не буває забагато»

                                                                             ЦБ

-         Книжкові виставки «Ціна чужої війни», «Час і досі не загоїв рани», «Афганістан звучить в моїй душі», «Сторінками історії», «Ми будемо довго пам’ятати» та ін..

                                                    Сільські бібліотеки

-         Історична година «Вогнем і полум’ям обпалені навік»(до дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав)

                                                                                ЦБ

-         Презентація виставки-хроніки подій «Уклін живим-полеглим слава»                      (до Дня Героїв Небесної Сотні)

                                                                             ЦБ

-         -Урок патріотичних цінностей  «Небесна Сотня: ціна свободи»  

                                                           Дитяча бібліотека

       -    Мовознавчий форум «Мова наша співуча, ніжна і квітуча»

                           (до Міжнародного дня рідної мови).

                                                                   Дитяча бібліотека

 (Для юних шанувальників рідного слова в бібліотеці для дітей пройшов мовознавчий форум «Мова наша співуча, ніжна і квітуча». Участь у ньому взяли учні 4 класу Черняхівського ліцею №2.

Діти познайомились з легендою про походження української мови та казками про мову, переглянули відео-вікторину до Міжнародного дня рідної мови, пригадали прислів ‘я, приказки, читали вірші та долучилися до мовної гри. Розгорнута в залі книжково – ілюстративна виставка «Мова рідна моя, зіткана з любові і тепла» доповнила і розкрила красу і велич рідної мови.

Учасники були активними і з гордістю і впевненістю говорили, що вони дуже щасливі, що народилися на українській землі, і вдячні матусям, які навчили їх любити мелодійну, співучу, рідну мову. Закінчився захід патріотичною піснею «Ой, у лузі червона калина».)

-         Озвучена ілюстрована виставка «Без мови в світі нас – нема!»                                (до Міжнародного дня рідної мови)

                                                     ЦБ, сільські бібліотеки

-         -Віртуальна інформина«Війна,  що торкнулася  кожного»

                                                ЦБ, сільські бібліотеки

 

-         Хвилина вшанування « Герої російсько-української війни: у серці й пам’яті назавжди»

                                           ЦБ, сільські бібліотеки

-         Бібліомікс та флешмоб « Нас українців об'єднує..».

(День єднання – зовсім молоде свято, яке має згуртувати українців і показати, що ми – єдиний народ. До цього свята в нашій книгозбірні з учнями 6-х класів Черняхівського ліцею №2 було проведено бібліомікс та флешмоб " Нас українців об'єднує...". Діти працювали в групах та в ігровій формі виконували цікаві завдання, поповнюючи свої знання з української літератури, історії, географії, народознавства, математики, працювали з деформованими прислів'ями, відгадували кросворди, анаграми.

Свято День єднання відбулося у бібліотеці колоритно та цікаво)

Березень                         

-         Книжковий вернісаж   «Зріє колосом творча нива»» до Всесвітнього дня письменника)  

                                                  ЦБ, сільські бібліотеки    

-         Онлайн публікації «Ювілейне намисто українських письменників»   

                                               Дитяча бібліотека  

-         Літературна вітальня «Поетичні перли нашого краю»  

                                                     ЦБ

-         Виставка-дата «Шевченко – наш. Він для усіх століть...» 

                                              Сільські бібліотеки

 (Перші березневі дні на нашій землі пов’язані з іменем Тараса Григоровича Шевченка, його славою, його духом, його мудрістю, його любов’ю до України. В бібліотеках Черняхівщини оновилюються книжкові виставки. Користувачі мали змогу перегорнути сторінки життя Т.Шевченка, та, за бажанням, зачитати улюблені вірші і цим висловити свою шану Великому Кобзарю.)

-         Книжково-ілюстративна виставка «Завжди сучасний Шевченко»

                                                      ЦБ

-         Тиждень дитячого читання

                                                   Бібліотечні заклади 

(В бібліотеках нашої громади пройшов Тиждень дитячого читання. Заходи, які відбувались протягом Тижня - це можливість привернути увагу до дитячої книги, читання, бібліотеки. Після відкриття свята заходи проходили за циклами:

-Екодень «Жити в стилі ЕКО вчить бібліотека»

-Поетичний день «Серце нації б’ється у слові»

-День творчості «Світ твоїх захоплень»

-День казки «Подорож до казкової країни»

А протягом всього Тижня діяла селфі акція «Посміхніться - ви в бібліотеці» та аукціон ідей «Я хочу щоб в бібліотеці було…»

Книжкові відкриття, зустрічі з новими книгами, казковими героями, цікаві майстер класи, ігри та вікторини проходили для юних користувачів бібліотек Черняхівщини під час Тижня дитячого читання.)

 

-         Уроки патріотизму, виховні години, книжкові виставки ««Вшануймо подвиг українських  добровольців»(14)

                                               ЦБ,    Сільські бібліотеки

  В березні оголошено конкурс  «Бібліотечне подвір'я: фасад і міні-сад для бібліотек громади.

(Бібліотечне подвір'я – це те, що першим бачить користувач бібліотеки, завітавши до неї. Дбаючи про зовнішнє обличчя бібліотечних установ громади, центральна бібліотека оголосила конкурс «Бібліотечне подвір'я: фасад і міні-сад».

Метою конкурсу є: підвищення рівня комфортності бібліотечного середовища та його привабливості для користувачів; посилення ролі бібліотеки, як центра читацьких, інформаційних, просвітницьких інтересів місцевої громади, покращення благоустрою території, яка прилягає до бібліотеки, покращення дизайну, створення фірмового стилю бібліопростору,озеленення бібліотечного подвір’я, висадження весняних квіткових рослин. створення міні саду із декоративних рослин.

        Квітень

 

-         Бібліомайданчик «Герої книг на подіумі»(до Міжнародного дня дитячої книги)

                                                         Дитяча бібліотека

-         Флешмоб «Візьми у руки книгу»

                                                         Сільські бібліотеки

-         Акція «Любімо світ, в якому живемо» (до Всеукраїнського дня довкілля та Всесвітнього дня Землі) 

                                                          Бібліотечні заклади

(В Черняхівській бібліотеці для дітей наші читайлики долучилися до акції "Любімо світ, в якому живемо"( до Дня Довкілля та Дня Землі). Діти з задоволенням висаджували квіти біля нашої книгозбірні, створили плакат "Ми відповідальні за майбутнє", приймали активну участь в обговоренні проблем, пов’язаних з охороною навколишнього середовища, розповідали про свій особистий вклад в охорону природи.)

 

-         Цикл заходів «Великдень землю обіймає»

                                                                          Бібліотечні заклади

-         Майстер клас «На Великдень писану розмалюю»

                                                    Дитяча бібліотека, сільські бібліотеки

       -    Виставка-пам’ять «Чорнобиль: без права на забуття»

                                                            ЦБ, сільські бібліотеки

(Мотиви Чорнобиля відображені в багатьох творах, які є у фондах наших бібліотек. Під час проведення годин памяті, екологічних годин, інформаційних бесід , бібліотечні працівники ще і ще раз нагадали про Чорнобильсьу катастрофау, яка вразила весь світ, приголомшила людей страшним розмахом незвіданої раніше біди, трагічні наслідки якої відчуватиме ще не одне наступне покоління.

Всі ті, хто завітав до наших кнгозбірень, міг ознайомитись з інформаційними матеріалами, книгами, періодичними виданнями, які висвітлюють тему Чорнобиля, віддати данину та виявити вдячність всім, хто брав участь у ліквідації наслідків страшної  аварії)

-         Година – реквієм «Чорна трагедія на кольоровій землі»

                                                            ЦБ               

           Травень 

       -  Слайд - екскурс  «Пам’ять мого народу» (до дня пам’яті та примирення)

       

                                                             ЦБ

-         Години пам’яті, історичні уроки, тематичні виставки за циклом «Доки живемо-пам’ятаємо»

                                                            Сільські бібліотеки

-         Бібліокалейдоскоп «Усе починається з мами»

                                                          Сільські бібліотеки

-         Флеш-моб «З любов'ю, ніжністю, теплом»(до дня матері)

                                                                 ЦБ

-         Година натхнення «Намалюю свою сім’ю» (До Міжнародного дня сім’ї)

                                                   Дитяча бібліотека

-         Сімейні посиденьки «Моя сім’я – мій оберіг»

                                                      ЦБ

-          Бібліотечна гостина «Чарівна краса вишиванки»

                                                        Бібліотечні заклади

День вишиванки, бібліотекарі нашої громади, підтримуючи ЗСУ, долучились до благодійного ярмарку з продажу солодощів. Смаколики для ярмарку бібліотекарі напекли власноруч. Це були і кекси, і рогалики, різноманітні тістечка та інші солодощі, які мали креативні назви: «Веселкове диво», «Завиванчик грушевий», «Солодка мрія», «Мармеладна казка», «Шоколадний колобок», «Сліпчицькі витрибеньки», «Новосілківські смаколики». З перших хвилин біля наших столів зібралася черга покупців, аби придбати собі щось смачненьке, і, таким чином, підтримати ЗСУ.

Загальна сума зібраних нами коштів склала 3000 грн..)

 

-         Виставка-інсталяція «Україна і Європа: історія і сучасність»

                                                            ЦБ

-         Інформаційні виставки «Все про Європу: читай, слухай дізнавайся»    

                                                        Сільські бібліотеки     

-         Пізнавальна година «Дорогами тисячоліть до слов’янської писемності»

                                                          Дитяча бібліотека 

-         Заходи за циклом «Рідна мова чиста, як роса» 

                                                    Сільські бібліотеки 

-         Години пам’яті до Дня Героїв «Україна-країна нескорених» 

ворушлива атмосфера години пам’яті до Дня Героїв «Україна-країна нескорених» змусила присутніх, учнів 8-Б класу Черняхівського ліцею №2, ще раз поглянути на історію держави, усвідомити власне ставлення до рідної країни.

«Герой - одне звичайне слово, а скільки в ньому гордості і слави. А скільки мужності!!! Українці-нація Героїв. І нині не має потреби вигадувати ніяких героїв, бо легенди народжуються на очах»,- про це наголосив в своєму виступі запрошений на захід голова ветеранської організації Черняхівської громади, учасник бойових дій 2015-2016 років, гвардії капітан Костянтин Мікушин, батько капітана Віктора Мікушина, який нині є командиром роти на війні з рашистами і нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

Всі учасники заходу впевнені, що День Героїв – це нагода висловити свою щиру вдячність та пошану тим, хто без вагань поклав своє щире синівське серце до ніг Матері-України, чий героїчний чин став прикладом для майбутніх поколінь.)                                

Червень

-         Заходи до Міжнародного дня захисту дітей за циклом «Місце зустрічі – країна дитинства»                                                                                                                                                Бібліотечні заклади

-         Виставка-огляд «Конституція України в контексті сучасності»

                                                ЦБ

 

 -Участь у дозвіллєвих і просвітницьких заходах з учнями                                                                            з пришкільних таборів Черняхівських ліцеїв

З 5 по 16 червня  кожного дня бібліотека для дітей приймала учнів з дитячих пришкільних таборів. Для них були організовані: 

Книжкова вітрина

«Літо з книжкою».

- День екологічних знань

  «Вчимося сортувати сміття»

(до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища).

-Бібліотечний пікнік

 «Повітря, сонце і травиця в лузі – ось найкращі наші друзі».

Літературний басейн

«Ловись книжечка велика і маленька».

- Майстер-клас

«Привіт, різнокольорове літо».

- День позитивних емоцій

«Потрібно створити собі настрій».

 

          Час вимагає від бібліотечних працівників постійного вдосконалення, підвищення фахового рівня. Для цього методичний відділ планує та реалізовує систему навчання, однією із форм якої залишаються семінари.

Теми семінарів у І півріччі:

-«Бібліотеки для розвитку громади»

-«Роль бібліотеки в національно-патріотичному вихованні дітей та юнацтва»

Стажування: «Сільські бібліотеки: реальність та можливості»  (заняття в групах)

(Ми продовжуємо зустрічі з колегами із сільських бібліотек.  В І півріччі відбулося 2 заняття. Кожна зустріч - це завжди нова інформація, обмін досвідом, аналіз проведеної роботи, різноманітні поради, консультації. В ході спілкування розглянуто ряд актуальних питань: рекомендації МКІП та Українського інституту національної пам’яті, актуалізація бібліотечних фондів, нові можливості бібліотек в розповсюдженні інформації про психологічну допомогу в режимі онлайн, вимога до основних облікових документів, оформлення наочності, практика втілення соціального партнерства, форми масового інформування користувачів.

Бібліотекарі мали можливість попрацювати у відділах центральної бібліотеки, прислухатись до порад та пропозицій колег щодо оформлення книжкових виставок «Чорнобиль наш біль і жаль» та «Не руйнуй гармонії земної», ознайомитись з формами популяризації книг за допомогою книжкових виставок та тематичних полиць, дізнатись про вимоги до облікових документів книжкового фонду.

«Папка професіонала» кожного бібліотечного працівника поповнилась новими методико-бібліографічними матеріалами, підготовленими центральною бібліотекою.

Колеги з дитячої бібліотеки підготували майстер-класи, практичні поради, рекомендації, щодо проведення різноманітних заходів для дітей в рамках бібліофесту «Ми любимо бібліотеку».

Проводячи таку роботу, ми намагаємось задовольнити потреби наших працівників в освіті, професійному вдосконаленні, розширенні світогляду, духовному, естетичному розвитку.)

    Протягом І півріччя  методична служба зосередилась на розвитку онлайнових сервісів. Зокрема, працівники ЦБ та РДБ щоденно оновлювали свої сторінки в соцмережі Facebook , бібліотечному блозі «Бібліохвиля» корисною для сільських бібліотекарів  інформацією із циклу «Скарбничка-методичка» . Тут працівники сільських бібліотек могли ознайомитись із онлайн- консультаціями: «Вимоги до основних облікових документів бібліотеки», «Планово-звітна документація сільської бібліотеки»,«Методичні матеріали на допомогу проведення Тижня дитячого читання», інформаційно-методична пам’ятка «Книги та письменники-ювіляри 2023 року», дайджест «Запозичте у колег-запровадьте у себе». Вийшо 2 випуски газети «Бібліохвиля».

       Протягом січня-червня здійснювалися заходи щодо актуалізації бібліотечних фондів

відповідно до «Рекомендацій Міністерства культури та інформаційної

політики України у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України», які були опубліковані 23 травня 2022 року: прибрали з відкритого доступу російськомовну літературу певних авторів, зміст яких спрямований на популяризацію російських силових структур, російської армії, війни,спотворення історичних подій, підрив безпеки України; припинили заміну книг, втрачених користувачами, книжковою продукцією з Росії, а також прийом подарункових видань книгами, виданими в Росії.

    До бібліотек сіл Горбулів, Видибор, Жадьки, Сліпчиці було здійснено виїзди працівників центральної бібліотеки з метою надання практичної допомоги по питанню актуалізації бібліотечних фондів.

     З початку року до фондів наших книгозбірень надійшло 1276 примірників книг, в тому числі  469 примірників за рахунок коштів Черняхівської селищної ради.